Urėdijų tarnybinių butų gyventojai šiuos būstus galės įsigyti pirmi

14 lapkričio, 2017
Gedimino kalno nuošliaužą – suvenyrams, lėšas – tvarkymui
13 lapkričio, 2017
Gerai kelius tvarkanti Jonavos urėdija sutaria su kaimynais
15 lapkričio, 2017

Urėdijų tarnybinių butų gyventojai šiuos būstus galės įsigyti pirmi

 

Lapkričio 13 dieną Lietuvos Respublikos Seime LVŽS parlamentarė Virginija Vingrienė surengė apskritojo stalo diskusiją, kurioje buvo nagrinėjama, kaip buvusių tarnybinių urėdijų butų gyventojams būtų galima suteikti teisinę pirmenybę išsipirkti turtą, kai jis parduodamas valstybiniame aukcione.

Surengti šią diskusiją Seimo narę paskatino Kaišiadorių gyventojos Veronikos Rabčinskienės kreipimasis. Ši garbaus amžiaus moteris su savo dukra jau daugiau nei dvidešimt metų gyvena Kaišiadorių urėdijai priklausančiame bute, kuris neseniai buvo priduotas pardavimui Turto banko aukcione. Moterys kreipėsi pagalbos užtikrinant joms galimybę išsipirkti šį turtą pirmumo teise. Veronikos istorija jau buvo nušviesta ir publicistinėje Lietuvos žiniasklaidoje. Panašūs atvejai Lietuvoje yra skaičiuojami dešimtimis, jei ne šimtais.

Susitikime dalyvavo ir problemos sprendimų ieškojo srities ekspertai, valstybės tarnautojai – Kaišiadorių-Elektrėnų apygardoje išrinkta Seimo narė Laimutė Matkevičienė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinės aprėpties departamento direktoriaus pavaduotoja Violeta Murauskaitė, šio departamento Paramos būstui skyriaus vedėjas Aloyzas Stapulionis, aplinkos ministro padėjėjas Juozas Širvinskas, Turto banko generalinio direktoriaus pavaduotojas Marius Kliokys, generalinis miškų urėdas Rimantas Prūsaitis bei Kaišiadorių miškų urėdas Stasys Trusauskas. Kaišiadorių savivaldybės administracija savo atstovo į diskusiją nedelegavo.

Susitikime buvo aptarta, kaip geriausiai būtų galima išspręsti urėdijos reikmėms nereikalingų tarnybinių būstų pardavimo problemą. Svarbiausiu veiksniu tokio pobūdžio reikaluose yra laikomi tuose būstuose gyvenę ir ilgus metus po tarnybos pabaigos juose pasilikę žmonės. Dažnai tokiose situacijoje yra pasižiūrima ir iš žmogiškosios pusės – juk tie žmonės tvarkingai mokėjo nuomos mokestį ir tvarkė aplinką, o tai gerokai priimtinesnė alternatyva nei šių pastatų apleidimas likimo ir gamtos stichijų valiai.

Diskusijos dalyviai ir svečiai aptarė keletą galimų sprendimų. Vienas jų – tai galimybė pastatus perleisti savivaldybėms, kurios tokiu turtu galėtų disponuoti kaip socialiniais būstais, tačiau savivaldybės nėra įpareigotos su tokiu pasiūlymu sutikti. Kitas variantas – perduoti pastatus Turto bankui kartu su jų gyventojais ir tuomet spręsti jų pardavimo klausimą, bet toks sprendimas viso labo reikštų atsakomybės už tokių žmonių likimus perdavimą privatiems būstą įsigijusiems subjektams.

Racionaliausias iš aptartų sprendimų – peržiūrėti teisinę bazę, sudarant galimybę daugiau kaip 10 metų tarnybinėse urėdijų patalpose gyvenusiems asmenims įsigyti šį būstą pirmumo teise už nustatytą vertę, o gyventojams atsisakius turtą išpirkti – parduoti jį aukcione. Susitikime nuspręsta eiti būtent šiuo keliu. Artimiausiu metu parengsime reikalingas Disponavimo valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo pataisas ir pateiksime jas priimti dar šioje sesijoje iki numatytos urėdijų pertvarkos pradžios.

Labai svarbu tai, kad bendrą sprendimą dėl šio opaus klausimo pavyko operatyviai surasti geranoriškai vadovaujantis žmogiškumo principais. Tai įrodo, jog visuomet galime bendromis pastangomis pasiekti racionaliausius susitarimus, jei tik norime. Visi diskusijos dalyviai viliasi, jog sprendimui Plenarinių posėdžių salėje bus pritarta.

 

LR Seimo narės

Virginijos Vingrienės biuro informacija