Valstybinių miškų urėdija diegia naujus medienos matavimo metodus

S. Gentvilas: „Po septynerių metų tylos vėl steigiame draustinių – net 12“
20 sausio, 2022
Gintautas Gindrėnas: daugiau nei autobiografija (Antra dalis)
21 sausio, 2022

Valstybinių miškų urėdija diegia naujus medienos matavimo metodus

Valstybinių miškų urėdija (VMU) modernizuoja medienos matavimo ir apskaitos procesus bei diegia fotogrametrinį žaliavinės medienos matavimo metodą, kuris leis medieną pamatuoti greičiau, patikimiau, taip pat sumažinti darbo sąnaudas. Šis metodas taip pat padės užtikrinti didesnį skaidrumą matuojant medieną,  ypač svarbų tiek VMU, tiek medienos pirkėjams.

Tikslumas – 97 procentai

Fotogrametrinio medienos matavimo metodas tampa vis pažangesnis. Kaip teigia jo plėtotojai, šiandien mediena gali būti matuojama net 97 proc. tikslumu. Prieš kelerius metus šis būdas Lietuvoje buvo testuojamas,  į priekį pažengė tiek pati technologija, tiek jos įteisinimas.

VMU tikisi prie šio medienos matavimo būdo pereiti šiemet. Jau atlikta rinkos apžvalga, vyksta teisinės bazės keitimas.

Fotogrametrinis medienos matavimo metodas naudojamas Skandinavijos ir kitose Europos šalyse. Taip išvengiama žmogiškojo faktoriaus: medieną matuojantis darbuotojas negali koreguoti duomenų, jie tampa skaitmeniniais, duomenų papildomai nereikia įvesti rankiniu būdu, tad medienos matavimo procese užtikrinamas maksimalus skaidrumas.

Priimant pagamintą medieną pardavėjo sandėlyje meistras fotografuos medieną, sistema apskaičiuos jos tūrį ir informaciją perduos į VMU apskaitos sistemas, taip bus sumažintas papildomas duomenų įvedimas, jų korekcijos, mažės klaidų tikimybė. Fotogrametriniu būdu mediena gali būti matuojama pakrauta į medienvežį bei sukrauta ir rietuvėse.

Kuriama medienos meistro mobili darbo vieta

Centralizavus bei standartizavimus medienos ruošos bei pardavimo procesus, VMU 2019 m. atskyrė medienos ruošą ir prekybą nuo miškininkystės veiklos, todėl vietoje 1000 darbuotojų, dalyvavusių medienos ruošoje ir prekyboje, bet tuo pačiu atlikusių įvairias funkcijas, šiuo metu  medienos ruošos ir prekybos veikloje dirba apie 300 specialistų.

„Pereinant prie fotogrametrinio žaliavinės medienos matavimo metodo kuriama ir medienos meistro mobili darbo programa. Tai reiškia, kad visas medienos perdavimo dokumentų pildymas rankiniu būdu lauke, o vėliau suvedimas į programą meistrui grįžus į darbo vietą, vyks mobiliosios aplikacijos pagalba: visi duomenys bei medienos nuotraukos iš karto bus suvedami į programą“, – aiškina VMU direktoriaus pavaduotoja medienos ruošai ir prekybai Ramunė Petkevičienė.

Bus diegiama ir vieninga medkirčių duomenų apie pagamintų sortimentų tūrį perdavimo informacinė sistemą naudojant duomenis iš nuosavų medkirčių, vėliau ir iš rangos įmonių medkirčių.

Pasak R. Petkevičienės, VMU ir dabar vidaus kontrolei naudoja medkirčių duomenis, siekdama tikslesnės medienos apskaitos: naudojami medkirčių duomenų palyginimo ir analizės metodai.

Išankstiniais duomenimis, VMU 2021 m. pajamos sieks 190 mln. eurų, grąža valstybei (normalizuotas pelnas) – 66 mln. eurų. Planuojamos pajamos bus rekordinės nuo įmonės veiklos po urėdijų reformos ir iki jos.

Parengta pagal VMU inf.

Nuotraukos https://timbeter.com/lt/industries/forest-owners/