Ventės rago ornitologinė stotis švenčia 90-metį

23 liepos, 2019
Iš naujo atrask Kupiškio rajoną
23 liepos, 2019
Privataus miško plotą apribojo iki 1500 ha
24 liepos, 2019

Ventės rago ornitologinė stotis švenčia 90-metį

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Ventės rago ornitologinė stotis šiemet skaičiuoja 90-uosius veiklos metus. Ji įkurta 1929 m.  profesoriaus T. Ivanausko iniciatyva. Pirmasis paukščius Ventės Rage ėmė žieduoti Mikas Posingis,  1924-1944 m. dirbęs   švyturio prižiūrėtoju. Jis pasiūlė prof. T. Ivanauskui čia įkurti žiedavimo stotį, kas ir buvo  padaryta.

Per Ventės ragą per metus kartais praskrenda net iki 300 tūkst. paukščių. Ornitologinėje sotyje jų per metus sužieduojama apie 60-80 tūkst. Pernai buvo pasiektas rekordas nuo pat stoties įkūrimo – per metus sužieduota net 126 tūkst. sparnuočių.

Paklaustas, kada vyks 90-mečiui skirta šventė, stoties vedėjas Vytautas Jusys tik nusišypsojo: „Neturime laiko švęsti, reikia dirbti, juk paukščiai skrenda…“. Jau keturiasdešimt antrus metus paukščius žieduojantis Vytautas Jusys, kurių yra sužiedavęs daugiau kaip 780 tūkst., stotyje dirba nuo 1981 m., o jai vadovauja nuo 2013-ųjų. Vytauto Jusio atsidavimas profesijai ir jo nuopelnai šiemet buvo įvertinti garbingiausiu aplinkosaugininkų apdovanojimu – Aplinkos ministerijos Viktoro Bergo premija.

Vytautas Jusys pakeitė legendinį stoties vadovą Leoną Jazerską, kuris čia triūsė keturis dešimtmečius. 1978 m. Ventės rage buvo pastatyta didžioji paukščių gaudyklė, iškeliama į 25 metrų aukštį, o 1982 m. Leonas Jazerskas sukūrė naujo tipo – zigzaginę – gaudyklę.

Kasmet Ventės rago ornitologinėje stotyje apsilanko apie ketvirtis milijono žmonių. Tai vienas lankomiausių objektų šalyje. Tokia ji tapo daugiausia Leono Jazersko ir Vytauto Jusio pastangų ir gebėjimų dėka.

Aplinkos ministerijos inf.