„Verslo žinių“ skelbiamame reitinge „Lietuvos verslo lyderiai 500“ (LVL 500) Valstybinių miškų urėdija – pirmoje vietoje

Nauji filmai padės geriau pažinti saugomas teritorijas
17 sausio, 2023
Svajonės pildosi Kamėja Akelaitytė
22 sausio, 2023

„Verslo žinių“ penktą kartą skelbiamame reitinge „Lietuvos verslo lyderiai 500“ (LVL 500) įsitvirtinome pačioje aukščiausioje – pirmoje pozicijoje.

Pagal VŽ vertinimą, į „Lietuvos verslo lyderiai 500“ (LVL 500) sąrašą pateko tos įmonės, kurios sėkmingai išnaudojo rinkos situaciją, diegė efektyvumą didinančius sprendimus, sugebėjo perorganizuoti veiklą, kad prisitaikytų prie pandemijos iššūkių, ir kartu nenukrypo nuo skaidrumo bei socialinės atsakomybės principų. Buvo atsižvelgta ne tik į įmonių pajamų ir pelno augimą, bet ir į kitas verslo lyderiams būdingas savybes – veiklos efektyvumą, darbuotojams sukuriamą naudą, skaidrumą ir indėlį ugdant verslo bendruomenę ir komunikuojant apie savo patirtį.

Pasak Valstybinių miškų urėdijos generalinio direktoriaus Valdo Kaubrės, nuo 2018 m. sausio 8 d, kai buvo įkurta VĮ Valstybinių miškų urėdija, penkerius metus buvo nuosekliai dirbama, kad bendrovė taptų viena efektyviausiai valdomų valstybės įmonių ir pavyzdžiu visam miškų sektoriui.

VMU pajamos 2021 m. sudarė 205,9 mln. Eur ir buvo 37,4% didesnės nei prieš metus, o 2020 m. nuostolį pakeitė 45,2 mln. Eur ikimokestinis pelnas. Įmonės pelningumas siekė beveik 22%. Preliminariu skaičiavimu, bendrovės pajamos 2022 m. sieks 310,7 mln. Eur. Ikimokestinis pelnas sudarys 120,8 mln. Eur (koreguotas ikimokestinis pelnas – 181,6 mln. Eur).

2019 m. pradėtų investicijų į moderniausią techniką ir naujas darbo priemones, pažangiausias technologijas rezultatas, anot VMU vadovo, geriausiai tapo matomas praėjusiais metais. Urėdija vis efektyviau veikia rinkoje – orientuojamasi į kokybišką ir pirkėjams tinkamiausią medienos sortimentavimą, kas taip pat didina ne tik medienos paklausą, bet ir kainas, efektyviai valdo sąnaudas, yra centralizavusi viešuosius pirkimus, sutvarkiusi veiklos procesus.

Valdas Kaubrė, Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius, sako, kad pirmoji vieta LVL 500 reitinge – tai įvertinimas už spartų įmonės tobulėjimą, taikant geriausias valdysenos praktikas, tvarumo iniciatyvas ir kuriant finansinę grąžą valstybei.

„Vienas pagrindinių mūsų siekių – rasti pusiausvyrą tarp ekologinės, socialinės ir ekonominės veiklų atliepiant visų suinteresuotųjų šalių lūkesčius“, – VŽ nurodo V. Kaubrė.  

„Šią pažangą atspindi nuolat gerėjantys valdysenos indekso vertinimai, Valdymo koordinavimo centro sudaromame valstybės valdomų įmonių gerosios valdysenos indekso rezultatų pristatyme bendrovei suteiktas apdovanojimas nominacijoje „Valdysenos pažanga“, – vardija jis.  

Pasak V. Kaubrės, 2019 m. prasidėjęs ir 2020 m. besitęsęs medienos kainų kritimo laikotarpis, kai kainos smuko daugiau nei 40%, urėdijai buvo itin sudėtingas ir pareikalavo susitelkimo, gerosios valdysenos praktikos taikymo.

„Pajamos už medieną sudaro 94% VMU pajamų, todėl itin atsakingai planavome darbus – buvo svarbu pagrįsti kiekvieną išleidžiamą eurą. Atnaujindami įmonės strategiją, suplanavome veiklos diversifikavimo žingsnius“, – pasakoja jis.

„2021 m. pradėjusios kilti medienos kainos ir mūsų išmoktos pamokos paklojo pagrindą rekordiniams įmonės rezultatams 2022-aisiais“, – konstatuoja V. Kaubrė.

Prie rekordinių VMU rezultatų 2022 m. nemenkai prisidėjo palankios rinkos sąlygos – padidėjusi medienos gaminių paklausa, taip pat nutrūkęs žaliavinės medienos, naudojamos medienos plokščių gamybai, ir biokuro žaliavos importas iš Baltarusijos.

Tačiau didelės įtakos turėjo ir efektyvi bendrovės veikla. Pasak V. Kaubrės, pernai itin daug dėmesio buvo skiriama išlaidų valdymui, veiklos procesams, atsakingai ir efektyviai planuojant įvykdyti miško priežiūros ir atkūrimo darbai, sėkmingai suvaldyti ir įgyvendinti investiciniai projektai.

„2022 m. investavome ir šiandien Lietuvoje turime moderniausią kankorėžių aižyklą, Panevėžyje buvo atidarytas moderniausias Baltijos šalyse miško sodmenų kompleksas, įsigijome naujausios medienos ruošos ir miškininkystės bei gamtotvarkos darbams atlikti skirtos technikos“, – apie praėjusių metų VMU investicijas pasakoja V. Kaubrė.

Pernai urėdija taip pat modernizavo apskaitą, kad būtų užtikrintas medienos apskaitos skaidrumas. Įvyko girininkijų pertvarka – suvienodintas darbuotojų darbo krūvis, įvyko poslinkių, sustiprinant girininkiją kaip stabilesnį urėdijos struktūrinį vienetą.

„Taip pat per metus du kartus buvo didinami atlyginimai darbuotojams, įvertinant jų indėlį į sėkmingą įmonės veiklą“, – pasakoja V. Kaubrė.

2022 m. pradėjus lėtėti vartojimui, ėmė mažėti ir medienos produktų paklausa, o tai, savo ruožu, mažina ir medienos kainas. Tad 2023 m. rinkos aplinka VMU veiklai yra mažiau palanki.

„Tam ruošiamės, atsakingai planuodami naujas investicijas, įmonės biudžetą ir šiems metams. Atnaujinome bendrovės strategiją, įsivertinsime papildomas veiklas ir galimus pajamų šaltinius“, – nurodo V. Kaubrė.
Parengta pagal Verslo žinių informaciją

„Verslo žinių“ skelbiamame reitinge „Lietuvos verslo lyderiai 500“ (LVL 500) Valstybinių miškų urėdija – pirmoje vietoje – Valstybinių miškų urėdija (vmu.lt)