Vištyčio regioninis parkas – kalvotasis Suvalkijos lygumų kampelis

29 liepos, 2020
“Natura 2000“: ar sugebėsime iššūkius paversti galimybėmis?
29 liepos, 2020
Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos absolventai papildo miškininkų gretas
3 rugpjūčio, 2020

 Vištyčio regioninis parkas – kalvotasis Suvalkijos lygumų kampelis

 

Beribių Suvalkijos lygumų kamputyje, trijų valstybių – Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos – pasienyje įsispraudusio Vištyčio regioninio parko kraštovaizdį formavo paskutinio ledynmečio ledo liežuviai, sustūmę aukščiausias Suvalkų aukštumos kalvas, tarp jų įspraudę vaizdingą Vištyčio ežerą, iš žemės gelmių į paviršių išridenę didžiulius akmenis, seklesnes vietas pavertę pelkėmis.

Egzotiška kraštovaizdžio puošmena – Vištyčio vėjo malūnas. Vištyčio miestelį puošia keturkampė aikštė su želdiniais ir bažnyčios ansambliu.

Kraštovaizdis. Aukščiausios kalvos Lietuvoje – tai vertingiausias ir išskirtiniausias parko kraštovaizdžio kompleksas. Čia pašiaušusi tris viršukalnes dunkso kuprotoji Dunojaus ketera, aplink ją pribarstyta daugybė mažesnių kalvelių, apaugusių brandžiais plačialapiais miškais, vertingomis pievomis, dauboje tyvuliuoja didžiulis Vištyčio ežeras ir keletas  mėlynakių ežeriukų bei didesnių ir mažesnių pelkučių.   

Negyvoji gamta. Išraiškingos kalvos, kloniai, pritaškyti mažų mėlynuojančių ežerų lopinėlių ir gražuolio Vištyčio ežero, pribarstyti daugybės mažesnių akmenų ir atridento didžiulio Vištyčio akmens, šį kraštą paverčia paslaptingu ir nepakartojamu.

Gyvoji gamta. Drausgirio, Vištytgirio, Tadarinės miškai pasižymi Vidurio Europai būdinga augalija. Labai senuose skroblynuose randamos pietinio paplitimo rūšys: europinis miežvienis ir gebenė lipikė. Grybingirio gamtinis rezervatas – vienintelė vieta Lietuvoje, kur palei buvusios Sovietų Sąjungos ir Lenkijos sieną plyti per visą sovietmetį neliesti, sunkiai praeinami miškai su skroblynų buveinėmis. Vištyčio regioniniame parke greta pietinio paplitimo skroblynų ir kalvų šlaituose tarpstančių stepinių pievų galima pamatyti ir borealines vakarų taigos, aukštapelkių ir tarpinių pelkių buveines.

Kultūros paveldas. Nederlingi, akmenuoti, dauboti Vištyčio apylinkių laukai nedžiugino dideliais derliais, todėl daugiatautis Vištytis nuo seno garsėjo kaip savotiškas amatų cechas. Iki šiol išlikę du unikalūs, neįkainojami technikos paminklai, tai Vištyčio vėjo malūnas su malūnininko namu ir Vištyčio aliejinė. Vištyčio miestelį puošia keturkampė gotikinė aikštė su Vytauto Didžiojo paminklu, centrinės dalies gatvių tinklu, bei įspūdingu raudonų plytų akmens mūro bažnyčios, apjuostos akmenine tvora ir šventoriaus želdiniais, ansambliu. Keturi nebylūs išminčiai – Dabravolės, Vištyčio ir du Pavištyčio piliakalniai – saugo seniausias Vištyčio krašto paslaptis.   

Išskirtiniai reiškiniai, gyvos tradicijos, istoriniai faktai, asmenybės. Daugiataučio Vištyčio krašto žmonės skirtingų tradicijų ir kultūrų margumyne sugebėjo išsaugoti ir išlaikyti etninį tapatumą. Daugiau kaip prieš 10 metų įsteigtas regioninio parko folkloro ansamblis „Šilojai“ tapo savitu šio krašto liaudies kūrybos lobynu, kuriame rasime ir dainuojamąją, ir sakytinę tautosaką, liaudies choreografiją, instrumentinę muziką.

Pažinimo ir lankymo galimybės: lankytini objektai, takai, trasos, apžvalgos bokštai, regyklos, muziejai, ekspozicijos:

 • Didysis Vištyčio akmuo
 • Vištyčio regioninio parko lankytojų centras (Vytauto g. 8, Vištytis)
 • Vištyčio vėjo malūnas
 • Šventasis šaltinėlis
 • Vištyčio, Dabravolės, du Pavištyčio piliakalniai
 • Rėčiūnų akmenys ir Pavištyčio septynių akmenų grupė
 • „Trijų ežerų“, Kylininkų serpantino, Vištyčio ežero apžvalgos aikštelės
 • Šilelio pažintinis takas
 • Daugiakamienė liepa
 • Vištyčio miestelis – urbanistinis draustinis (Vištyčio Švč. Trejybės bažnyčia, miestelio aikštė su Vytauto Didžiojo paminklu)
 • Vištyčio aliejinė
 • Vištyčio P. Kriaučiūno vidurinės mokyklos kraštotyros muziejus

 

Direkcijos buveinė: Vytauto g. 8, Vištytis, Vilkaviškio raj.

Tel./faks.: 8 342 63532

internetinė svetainė www.vistytis.lt