Vištyčio vėjo malūnas vėl suka sparnus

Užaugę su „Girinio taku“ miško neužmiršta
10 liepos, 2020
Kokios bus miškų politikos kryptys po 2020-ųjų metų?
13 liepos, 2020

Vištyčio vėjo malūnas vėl suka sparnus

Vištyčio regioniniame parke liepos 16 d. lankytojams duris atvers Vištyčio vėjo malūnas, skaičiuojantis beveik 100 metų ir naujam gyvenimui prikeltas Vištyčio regioninio parko direkcijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos  (VSTT) prie AM bei Vilkaviškio rajono savivaldybės pastangomis.

Dar kai malūnu niekas nesidomėjo, parko darbuotojai surinko visą istorinę medžiagą ir pasirūpino, kad 2003-iaisiais pastatas būtų įrašytas į vertybių registrą. Toks malūnas, kuriame yra išlikusi visa autentiška technologinė įranga, yra vienintelis Lietuvoje.

Įdomi Vištyčio malūno istorija… Pastatytas malūnas 1925 metais vietinio ūkininko Jono Kanapkio trijų kelių sankryžoje, ant Ilgojo kalno, netoli Vištyčio ežero. Vėjas malūno sparnus suko tris dešimtmečius. Susikūrus kolūkiui, buvo nuimti malūno sparnai. Nuo 1978 m. malūne veikė etnografijos muziejus. 1992 m. muziejus buvo uždarytas, o malūnas grąžintas savininko giminaičiams. Deja, savininkai neturėjo lėšų unikalaus statinio restauravimui ir malūno būklė kasmet blogėjo.

Pasak VSTT direktoriaus Alberto Stanislovaičio, smagu, kad bendradarbiaudamos kelios įstaigos išgelbėjo Vištyčio malūną ir prikėlė jį naujam gyvenimui. 2018 m. Vilkaviškio rajono savivaldybė rado finansų nupirkti malūną iš savininkų,  VSTT skyrė lėšų tvarkymo darbams, gautų iš ES struktūrinių fondų,  bei sutvarkė pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti”, o Vištyčio regioninio parko direkcija prižiūrės malūną, priims lankytojus ir ves edukacijas. 

Galima pasidžiaugti, kad išsaugotas malūno autentiškumas bei sutvarkytos malūno vertingosios savybės. Restauruoti malūno pamatai, sienų ir stogo konstrukcijos, kepurės ir sienų  medinės lentelės. Pagal ikonografiją atkurti malūno sparnai, restauruota ,,vėjų rožė“, taip pat visi stalių gaminiai, išlikę kaltinio metalo durų vyriai, sparnų ,,ketaus galva“ ir sukimo ratas. 

Vištyčio vėjo malūnas bus pritaikytas lankymui ne tik kaip edukacinė erdvė, bet ir kaip apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria unikalus kalvotosios Suvalkijos kraštovaizdis.

Liepos 16 d. 14 val. vyks suremontuoto vėjo malūno atidarymas. Programoje – unikalaus malūno apžiūrėjimas ir svečių pasisakymai. Vištyčio folkloro ansamblis „Šilojai” papasakos ir apdainuos malūno istoriją.

Lankytojai galės apžiūrėti malūną nuo liepos 16 d. darbo dienomis ir šeštadieniais, tik prieš tai reikės pasiskambinti į Vištyčio regioninio parko direkciją ir suderinti lankymosi laiką.

VSTT inf.