Žaliame pastate – gamtą mylinti bendruomenė

16 balandžio, 2019
Miškų įstatymo pakeitimo įstatymas prieštarauja Konstitucijai: įstatymai ypatingos skubos tvarka gali būti priimami tik išskirtiniais konstituciškai pagrįstais atvejais
16 balandžio, 2019
Poetiška „Sengirė“ ir jo kūrėjai ragina ginti miškus
16 balandžio, 2019

Žaliame pastate – gamtą mylinti bendruomenė

Žaliosios vėliavos už aktyvią gamtosauginę veiklą jau penkiolikti metai teikiamos visoje Lietuvoje. Mažeikių rajonas išskirtinis tuo, kad jame gausu ugdymo įstaigų, įsijungusių į gamtosaugos pakraipos veiklą. Mažeikių darželiui- mokyklai ,,Kregždutė“ pirmoji Žalioji vėliava ir tarptautinis Gamtosauginių mokyklų programos sertifikatas įteiktas 2006 metais.

Pirmieji žingsniai gamtosaugos link

Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė (ekologė) Justina Ungeitė ir jos kolegos džiaugiasi, jog švietimo įstaigos yra tokios aktyvios vaikams ugdant aplinkosaugą, kad savo dideliais darbais, programomis, projektais suburia visą bendruomenę.

„Aktyviausia yra darželis-mokykla „Kregždutė“, tad pirmiausiai ir esame dėkingi direktorei Brigitai Momgaudienei, be abejo, ir kitoms įstaigoms, kurios nenusileidžia viena kitai ir kasmet didžiuojasi pelnytomis Žaliosiomis vėliavomis“, – sako ekologė ir priduria, kad apie nuveiktus darbus, akcijas, iniciatyvas daugiausiai gali papasakoti pati darželio-mokyklos direktorė.

Mažeikių darželio-mokyklos „Kregždutė“ direktorė Brigita Momgaudienė primena, kad jų ugdymo įstaiga jau seniai orientuota į praktinę gamtosauginę veiklą. „Pradėjome 2000-aisiais metais. Reikėjo žengti visą eilę žingsnelių: steigti gamtosauginį komitetą, įtraukti mokyklos bendruomenę, paruošti gamtosauginį kodeksą. Per 13 metų esame daug darbų nuveikę, draugaujame su kitomis Mažeikių ugdymo įstaigomis, rajono savivaldybe, miškų urėdija, policijos pareigūnais. Turime daug draugų, o 2006-aisiais gavome pirmąją Žaliąją vėliavą“, – pasiekimais džiaugiasi pašnekovė.

Kodėl darželis-mokykla „Kregždutė“ pasirinko gamtosauginę ugdymo kryptį?

„Tokia veikla mums labai tinka ir patinka. Ją pradėjome nuo1999-ųjų dalyvaudami akcijoje „Išvalykime pasaulį“. Tokia buvo pradžia, – prisimena direktorė. – Esame įsikūrę labai dėkingoje aplinkoje – šalia Mažeikių sodai, Ašvos upelis, tad idėja pasirinkti ugdymo kryptį padiktavo pati gamta. Žmogaus ryšys su gamta be galo geri dalykai: ir dvasiniai, ir ugdantys vaikų gerumą, ir meilę gamtai. Jie labai reikalingi, vaikus galima daug ko išmokyti. Mokyklos, darželiai renkasi įvairias kryptis – meno, sporto, o gamta – tai viskas: gali ir piešti, ir kurti, ir skaičiuoti, ir stebėti, ir analizuoti, paskui įvertinti. Ir visiems patinka. Daug akcijų rengėmė per tą laikotarpį su kitomis ugdymo įstaigomis: sodinome medelius, tvarkėme parką prie tvenkinių, nuolat prižiūrime, valome savo teritoriją, kartu su pedagogais vaikai atlieka įvairius tyrimus. Per pažinimą keičiame vaikų požiūrį į gamtą, į aplinką, renkame makulatūrą, rūšiuojame plastiką, popierių – tai ir visuomenei, ir gamtai. Iš gamtos imame labai daug, tačiau jai tiek neduodame, todėl mokome vaikus ją mylėti, saugoti, puoselėti. Kai 2004 metais sužinojome, kad vykdoma tokia programa, ieškojome galimybių praplėsti žinias, padaryti kažką naudingo. Iš pat pradžių buvo organizuojami seminarai, mokymai, dalijamasi patirtimi. Norėjome užsiimti platesne, įdomesne gamtosaugos veikla. Ta programa „atėjo“ beieškant naujovių. Mes iš ikimokyklinio ugdymo įstaigų rajone patys pirmieji pateikėme prašymą Žaliųjų judėjimui, kad galėtume dalyvauti programoje“.

Ideali programa draugystei su gamta

Gamtosauginių mokyklų programa – viena iš tarptautinių programų, gerai žinoma ir pripažinta visoje Europoje. Lietuvoje šią programą koordinuoja oficialus tarptautinio Aplinkosaugos švietimo fondo atstovas – visuomeninė organizacija Lietuvos žaliųjų judėjimas. Programa orientuoja mokyklas į praktinę gamtosauginę veiklą, skatina mokyklų bendruomenių aktyvumą, ugdo mokinių kūrybiškumą. Gamtosauginės mokyklos – ideali programa, kurianti ryšius su bendruomene ir duodanti akivaizdžią naudą. Tai ir aplinkosaugos žinių plėtra, vietos bendruomenės įtraukimas, vandens bei energijos vartojimo mažinimas, tarptautinių ryšių užmezgimas ir kt. Programos dalyviai, įvykdę Aplinkosauginio švietimo fondo (FEE – 1981 m. įkurta tarptautinė nevyriausybinė, ne pelno siekianti organizacija) reikalavimus apdovanojami Žaliąja vėliava. Šis apdovanojimas, kaip ir kiti FEE apdovanojimai,  suteikiamas vieneriems metams.

Lietuvos žaliųjų judėjimo atstovai pastebėjo, kad aktyviausi yra lopšeliai-darželiai, deja, ne mokyklos. “Kregždutė” vienintelė Mažeikių rajone – darželis-mokykla, nusipelniusi ir sulaukusi tokio garbingo įvertinimo. Iš viso Gamtosauginėje programoje Mažeikių rajone dalyvauja net 15 ugdymo įstaigų. Programos kuratoriai džiaugiasi, kad ypač daug padeda Mažeikių rajono savivaldybė, su kuria labai lengva rasti bendrą kalbą.

Žaliosios vėliavos visame rajone

„Kregždutė“ – šiuolaikiška, saugi, atvira kaitai, nuolat besimokanti bendruomeniška, kokybišką ugdymą užtikrinanti gamtosauginė mokykla-laboratorija, kurioje saugu ir įdomu mokytis, gera dirbti ir kurti. Mokykla, kurioje vaikas – asmenybė ir kūrėjas, mokytojas – asmenybė, kūrėjas ir draugas, o tėvai – ugdymo proceso dalyviai.  Ar mokykla verta Žaliosios vėliavos apdovanojimo, sprendžia Nacionalinė taryba. 2018-ųjų pavasarį „Kregždutei“ įteikta jau 13-oji Žalioji vėliava ir tarptautinis Gamtosauginių mokyklų programos sertifikatas.

B. Momgaudienė pripažįsta, kad apdovanojimai ne iš dangaus nukritę, o gauti už matomus darbus. „Tapome matomi per renginius, o kai į veiklą įsitraukė dar 14 ugdymo įstaigų, tapome labai stiprūs, – džiaugiasi pašnekovė. – Mes, mažeikiškiai, esame labai aktyvūs. Buvome pirmieji, sulaukėme paramos, dalyvaujame programoje ir apie tai informuojame savivaldybę. Pas mus atvažiuoja gamtosauginės programos koordinatorius Renaldas Rimavičius, kuris padeda, pataria, o už pasiekimus sulaukiame įvertinimo. Manome, kad atkreipiamas dėmesys į įstaigą, kuri daug darbų skiria ne tik sau, bet ir visai visuomenei, Mažeikių miestui. Kai tą pamato, prisideda ir kitos ugdymo įstaigos. Atsirado daug aktyvių mokyklų, o mes esame tie, kurie apjungia visus – organizuojame bendrus renginius, susitikimus metų pabaigoje. Smagu bendradarbiauti, būti, dalintis įspūdžiais, uždegti žmones“.

Žalią vėliavą reikia užsitarnauti. „Vėliava taip paprastai neduodama. Ji įteikiama tam, kas atlieka visus darbus, – aiškina B. Momgaudienė. – Mes patys juos įvertiname, pasirenkame – vienais metais tvarkome aplinką, kitais – mišką, dar kitais – kažką kitą, įtraukiame į darbo planą, pateikiame programą savivaldybei, paprašome finansavimo ir sulaukiame paramos. Mes galime nupirkti vaikams priemonių, nuvežti į ekskursijas, ką nors pasodinti, renginius organizuoti. Nuolat organizuojame Žemės dienos šventę, džiaugiamės, kad esame gamtos mylėtojai. Mokymosi programoje yra pasaulio pažinimas, bet gamtosauginėje programoje yra papildomų dalykų, kurie integruojami į kitus. Tai ir pamokėlės, ir praktinė vaikų veikla. Esame pasistatę šiltnamį ir lysves pasidarę savo teritorijoje – sodiname, prižiūrime daržoves, o rudenį – nuėmėme derlių, užvakavome, visi vaikai vaišinosi“.

„Kregždutės“ darželyje-mokykloje yra trys ikimokyklinio ugdymo grupės ir keturios klasės. Visi vaikučiai su tėvelių pagalba renka atliekas, mokosi rūšiuoti. Tie darbai, pasak pašnekovės, yra nesunkūs ir juos galima dirbti nuo mažų dienų, mokytis neteršti aplinkos. O sodinti daigelius vaikams labai patinka ir darže, ir šiltnamyje, ir ant palangių matyti, kaip dygsta…

„Įdirbis ateina su įpročiais, – sako direktorė. – Vaikai išeina, išsisklaido po kitas mokyklas, tačiau ko išmoko, įprato nuo mažų dienų, lieka širdyse, nepradingsta. Savo įpročius jie jau perduoda šeimai, kitiems“.

Žalias mažeikiškių gyvenimas

Gal kiek neįprasta, bet labai daug gražių žodžių ir žaliųjų judėjimas, ir mokyklos bendruomenė išsakė apie Mažeikių rajono savivaldybę. „Savivaldybės darbuotojai niekada mums neatsisako padėti, – pritaria pagyrimams darželio-mokyklos direktorė. – Jei kokią akciją organizuojame, joje visada dalyvauja ir tėvai, ir socialiniai partneriai, ir ji viešinama. Mes galime daugiau padaryti, kai turime suaugusių draugų. Būdami kartu mes sutelkiame visą ugdymo įstaigą, visi žino kokia bus bendra tema, ką daryti. Sodinti sodinukų ar kelti inkilų važiuojame keliais ekipažais. Visada renginiuose aktyviai dalyvauja savivaldybės Aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Zigmantas Kristutis ir specialistės. Už gamtosauginę veiklą kaip paskatinimą iš savivaldybės visi gamtosauginių mokyklų atstovai gavo dovanų ekskursiją – važiavome į Zarasus. Po tokio paskatinimo kyla dar didesnis ūpas“.

Į klausimą, iš kur atėjo meilė gamtai, direktorė atsako paprastai. „Kiekviena mokymo įstaiga turi savo mokymo kryptį, mes taip pat turėjome pasirinkti. Viskas prasidėjo nuo dalyvavimo akcijoje “Sutvarkykime pasaulį“ – pasikvietėme pasieniečius ir pradėjome valyti mišką. Gamta mums buvo arčiausiai širdies, o programa prieinama visiems – tėvams ypač svarbu, kad daug renginių, kad smagu. Mūsų įstaiga buvo žinybinis darželis, įmonė turėjo jį uždaryti, bet išsilaikėme ir reorganizavome į darželį mokyklą. Tokia įstaiga Mažeikiuose vienintelė. Pas mus jau vyko renovacija: aplink dabar žalia – ir pastatas žalias, ir durys žalios, visur dominuoja gamtos spalvos. Lauke mūsų teritorijoje pastatyti suolai ir stalai. Tai edukacinė erdvė, kurioje vyksta pamokos ir tyrinėjimai. Mes kieme turime žaliąją klasę. Vaikams būtina išeiti į kitas erdves, šiltuoju metų laiku – į pamokas lauke. Sode ošia daug įvairių medelių – ir pušelių, ir kenių, ir berželių, kaštonų eilė…“,- aiškina pedagogė.

Direktorė su meile kalba apie savo darbą. „Ši mokykla – mano gyvenimas. Aš tuo gyvenu. Atiduota jai daugiau kaip pusė mano amžiaus. Neįdomu dirbti, kai monotonija, jokių naujovių. Smagu, kai gali pasidžiaugti. O gamtoje būti ir nesidžiaugti grožiu neįmanoma… O ir pats, kaip vadovas, turi labai norėti tą daryti, kurti, dalyvauti. Gali dideliu savo noru ir užsidegimu įkvėpti kitus. Esu kaip varomoji jėga, jei tik vadovausi ir pats nieko nedarysi, nieko neorganizuosi, žmonės neateis. Kai stengiesi, kai vedi, tai ir žmonės eina iš paskos. Gamta – šventas dalykas. Ji gydo, ji niekada vaikų nepagadins. Kuo daugiau jie prisilies prie gamtos, tuo bus geresni. Juk visus darbus darome ne tik dėl Žaliosios vėliavos. Darai, nes tai smagu, – prisipažįsta direktorė. – O po to ateina įvertinimas. Reikia kitokio požiūrio, mokyti vaikus mylėti Žemę, nes Žemė tik viena“.

Mažeikiuose tikrai suburta tvirta gamtos bendraminčių bendruomenė. „Mes kitaip negalime, – sako B. Momgaudienė. – Gamtosauginė veikla tvirtai įaugo į mūsų sąmonę. Tiesiog bedirbant kyla mintys, kad reikia vėl visiems susirinkti, pasidalinti tuo, ką padarėm gražaus ir suplanuoti dar. Didelėje komandoje daugiau nuveiki. Mes sakome, kad darome ne dėl savęs, o dėl Mažeikių ir priverčiame išsijudinti visus, o savivaldybę – ir pakratyti kišenes. Aš tikiu tuo, ką darau, moku ir kitus įtikinti … Jeigu ateisi abejodamas, netikėdamas pats, nieko ir negausi. O ką darome, darome su meile ir patys tuo džiaugiamės“.

Mažeikių rajono savivaldybės meras Antanas Tenys neslepia pasitenkinimo, kad gamtos mylėtojų bendruomenė seniai į savo gretas priėmė ir jį, ir savivaldybės darbuotojus. „Kai nuvažiuojame į darželius ar mokyklas, susitinkame kaip seni geri bičiuliai, kalbamės, tariamės, ką reikia daryti, kad gamta būtų švaresnė, kad kasmet dėl jos darbai judėtų, – sako meras. – Labai smagu, kad nuolat dalyvaujame ir visose šventėse, ir kartu tvarkome aplinką, sodiname medelius, keliame inkilus, švenčiame Žemės dieną, organizuojame ekskursijas ir išvykas“.

Rasa Liškauskaitė