ŽEMAITUKAS ir MUSTANG – su lietuviška trispalve

1 liepos, 2019
FTG FOREST / KÄLLEFALL – ilgametė miško technikos gamybos patirtis ir patikimumas
1 liepos, 2019
„Kietai“ Utenos įmonei vadovauja kieti vyrai
1 liepos, 2019

ŽEMAITUKAS ir MUSTANG – su lietuviška trispalve

Mažeikių UAB “Universe Group” – jauna, 2010 metų pradžioje įkurta įmonė. Nuo veiklos pradžios, kai turėjo tik 4 darbuotojus, ji išaugo iki 60-ties žmonių komandos, dirbančios jau didelėse moderniose patalpose, ir išplėtė rinkas į kaimynines šalis, Švediją, Norvegiją, Austriją, Šveicariją bei kitas Europos valstybes. Pagrindinė Universe Group” produkcija – traktorinės priekabos, durpių surinkimo ir transportavimo technika, priedai krautuvams, įvairios metalo konstrukcijos. Bendrovę ypač garsina puspriekabės ŽEMAITUKAS ir MUSTANG – abi jos dvynės, abi – su trispalve ant borto. “Žemaituko” vardu pažymėtos puspriekabės parduodamos tik Lietuvoje, o skirtos eksportui pavadintos MUSTANG ir GIGANT, nes užsieniečiams žemaitišką žodį sunku ir ištarti, ir prisiminti.

Žemaitukas“ – stiprus, ištvermingas žirgas

Kodėl būtent „Žemaitukas“? Nuo pat įsikūrimo jauna bendrovė eksportavo visus gaminius, įgijo patirties ir buvo įvertinta užsienio pirkėjų. Pagaliau kaip pripažinti gamintojai žemaičiai panoro parduoti savo produkciją ir gimtinėje. Į Lietuvos rinką nutarta ateiti su lietuvišku pavadinimu.

„Jau vien tai, kad gyvename Žemaitijoje ir didžiuojamės savo kraštu, Lietuva, vedė mus link šio pavadinimo. Visi iš esmės žino, kad žemaitukas – stiprus, patvarus žirgas, o mūsų produkcija būtent tokia. Esame užregistravę šį ženklą ir vieninteliai galime naudoti jį ant savo gaminių, norime, kad ŽEMAITUKAS būtų kaip „Universe Group“ vizitinė kortelė. Šiuo skambiu vardu dabar vadiname visas priekabas, kurias parduodame Lietuvoje, skiriasi tik linijos – priekaba grūdams vežti, technikai transportuoti ar kitos paskirties kroviniams gabenti“, – aiškina UAB „Universe Group“ vadovas Rimvidas Čerkauskas.

Prie rinkos derinasi ir spalvomis

Užsienio rinkos žemaičiams veriasi gana sparčiai. Pagal parduotų puspriekabių skaičių 2018 metais Norvegijoje „Universe Group“ užėmė 4-ąją vietą. „Norvegijoje mūsų priekabos yra vertinamos, – pasitikėjimo neslepia R. Čerkauskas – Labai gaila, kad Lietuvoje taip nėra iki šiol ir mes nuolat turime kartoti, kad gaminame gerą produkciją. Nežinia, kodėl gaji nuomonė, kad lietuvis negali būti geras gamintojas. Visa Skandinavija prikišta lietuvių gaminių, tik ne visi žino, kad jie lietuviški. Bėda ta, kad jie žymimi kitais prekių ženklais, jog geriau pirktų. Lietuvių produktai užpurškiami užsienietiškais pavadinimais, pavyzdžiui, mūsų produkcija Norvegijoje ženklinama GIGANT “.

Puspriekabių linija nuolat atsinaujina. Be to, puspriekabės dažomos įvairiomis spalvomis pagal užsakovo pageidavimą. Dažniausiai žmonės, turėdami atitinkamos spalvos traktorių, pripranta prie jo, tad priekabą irgi nori priderinti. Tarkim, geltona – neutrali spalva, geriau matoma tamsoje, bet tokios technikos jau labai daug. Pasak pašnekovo, jie buvo vieni iš pirmųjų, pradėję dažyti ir juodai, po to – žaliai, raudonai… Įmonė siūlo platų spalvų asortimentą ir gali nudažyti pagal kliento pageidavimą be papildomo užmokesčio.

Didžiausia prikabinama platforma, kurią yra pagaminusi „Universe Group“, liko Lietuvoje, Pakruojo rajone.

Priekaba, pasak R.Čerkausko, buvo pagaminta visiškai pagal jos naudotojo poreikius. Gautą iš užsakovo informaciją paprastai išstudijuoja įmonės specialistai ir pateikia konstruktoriui, kad sudėliotų pagal atitinkamus parametrus.

„Čia buvo specialus užsakymas. Užsakovams buvo pateiktas galutinis brėžinys, jie jį patvirtino, atsakingai ėmėmės techninių darbų ir pagaminome. Ši priekaba jau treji metai, kai intensyviai naudojama ir nesame girdėję jokių nusiskundimų. Vartotojas turi didelę teritoriją, jiems reikia pervežti sunkiąją techniką. Šios žemagrindės puspriekabės deklaruojama krova – 50 tonų, bet be vargo perveža ir 60 tonų krovinius“,- pasakoja Mažeikių bendrovės atstovas.

Kiekviena priekaba – išskirtinis modelis

Viena iš „Universe Group“ pagamintų priekabų, dabar naudojama Radviliškyje, – didžiausias 2018 metų modelis. Tai didžiulis tralas, skirtas vežti įvairiems kroviniams. „Komplektas labai įdomus, tokių esame matę pas švedus. Dabar latviams gaminame dar universalesnį, jie nori, kad būtų galima ir traktorių vežti, ir miškavežę, ir konteinerius. Tokios priekabos kaip serijinės neapsimoka daryti, nes pagal poreikį kiekvieną kartą montuojame kitokias, – aiškina įmonės direktorius. – Gamyba gana sudėtinga, daug braižymo valandų, nes viską reikia iki smulkmenų apskaičiuoti ir pritaikyti, kaštai taip pat nemaži, nes detalės – tik konkrečiai priekabai“.

Greitaeigės priekabos gali važiuoti ir 60 km per valandą greičiu, tačiau jas vilkti turi atitinkami traktoriai, techniškai užtikrinantys tokį greitį. Žemagrindės priekabos turi būti kuo žemesnės, kad tiktų aukštis – gabenama technika tilptų po tiltais, viadukais. Oficialiai leidžiamas transporto priemonės aukštis su kroviniu yra 4 metrai.

Žingsnis į miškų sektorių ir Balkanus

Priekabų gamintojai pastebi, kad šiemet Lietuvoje bus sunkoka parduoti žemės ūkio techniką. Jau pernai jautėsi sąstingis, žmonės anksčiau nors detales pirko, dabar – jau beveik nieko. Pasak pašnekovo, pas mus dar nuo seno liko tokia mada naudoti sunkvežimius ir daugelis net nesileidžia į kalbas apie priekabas ar traktorius. Žemdirbiai nemato priekabų privalumų, kurių nauda daug didesnė: žmonės neįsivaizduoja, kad galima dirbti daug našiau, kokybiškiau ir saugiau būtent su tinkama technika ir tinkamais įrengimais. „Turėdamas reikiamą techniką gali vienas nuvažiuoti į mišką ar kitur, kranu susikrauti šakas bei visa, ką reikia. Rankų darbo net neprireikia. Kai regionai ištuštėjo ir dirbančiųjų sumažėjo, žmonės pradėjo galvoti apie medvežes ir medkirtes“ ,- pažymi Mažeikių įmonės vadovas.

Ieškoma ir naujų užsienio pirkėjų. Pavyzdžiui, Slovėnijoje labai stipri miškininkystės rinka, jai nuolat reikia įvairios technikos – medienos, jos atliekų transportavimo, manipuliatorių, kranų. „Galvojame, kad šiais metais labiau užsiimsime miškams skirta technika, – teigia R. Čerkauskas. – Jau aptarėme, kaip pagaminti universalesnę puspriekabę miško technikai transportuoti. Ant mūsų žemagrindės platformos galima uždėti rėmą, pritvirtintą kaiščiais – jį lengva ir nuimti, ir uždėti. Galvojame, kad miškų sektoriui, turint tokį rėmą, galima pasiūlyti užkelti ir „čipsų“ mašiną, biokuro smulkintuvą, gal papildomų pageidavimų sulauksime ir iš užsakovų – stengsimės, kad priekaba būtų kuo plačiau pritaikoma“.

Slovėnų rinka nemaža, vietovės kalnuotos, jiems reikia ir traktoriaus, ir priekabos, nes sunkvežimiai ne visur įvažiuoja. Rąstus į surinkimo punktus veža traktoriais, o iš ten – jau sunkvežimiais. Daug medienos suvartoja Austrija, šalia ir Kroatija. Pasak R. Čerkausko, tai, kas buvo prieš 10-15 metų skandinavų šalyse, dabar yra ten ir miško technikos poreikis labai didelis, tad mažeikiškiams veriasi naujos bendradarbiavimo galimybės. Balkanų rinka – tikrai įdomus iššūkis. Pernai buvo nupirktos dvi priekabos, o šiais metais tikimasi jai parduoti 10-15 priekabų.

„Mūsų partneris dalyvaus parodoje Slovėnijoje ir parodoje Kroatijoje – bus įdomu pamatyti, kas ten vyksta, koks poreikis, ką mes galime padaryti kitaip, kad toje rinkoje stabiliau įsitvirtinti. Ne tik dėl technikos transportavimo – žemagrindės puspriekabės ten yra paklausios, bet galbūt galėsime kokią naują liniją pasiūlyti“,- viliasi jis.

Skandinavų rinkoje jau įsitvirtinta. Per metus vien į Norvegiją iškeliauja 200 priekabų, o iš viso į šių šalių regioną – apie 250. Praėjusioje parodoje Suomijoje prie lietuvių iš tolo šviečiančios priekabos visą laiką būriavosi lankytojai.

Deja, šiais metais įmonė žemės ūkio parodose Lietuvoje nedalyvaus, nes per brangu, o ir dalyvių daugiau nei lankytojų. R. Čerkausko nuomone, Lietuvoje šios parodos išsigimsta.

Plėsis ir tobulės

Bendrovė nuolat investuoja į atsinaujimą. Dabar didžiausias pokytis – nauja dažymo kamera, naujas bus ir plazminis pjovimo įrenginys.

„Vienur praplėtėme gamybą, kitur sumažinome – pasakoja bendrovės galva. – Stengiamės koncentruotis į puspriekabių liniją, iš žemės ūkio padargų – giluminį žemės purentuvą, kurį toliau populiariname ir demonstruojame. Šiemet iš viso planuojame pagaminti 350 priekabų, pernai jų pardavėme 280. Dėl didesnių apimčių pastatėme ir šratavimo kamerą, tobuliname dažymą, detalių išpjovimą. Planuojame padidinti ir žmonių skaičių. Plėtros planai priklauso ir nuo mūsų partnerio Norvegijoje, kuris pageidauja daugiau GIGANT`ų“.

Pernai priekabų paklausa buvo ir Lietuvoje – parduotos 25 priekabos. „Didžiuojamės tuo, ką darome. Ne be reikalo uždėjom trispalvę ir ženklą ŽEMAITUKAS. Važiuoju pro šalį, užsuku pažiūrėti, kaip ūkininkui sekasi, pasiteirauti, gal kas ne taip, gal turi kokių pasiūlymų. Idealiausias variantas, kai priekaba tinka ir sunkiam kroviniui vežti, ir grūdams. Tai vienas geriausių sprendimų nedideliam ūkiui. Kas jam tinka, supratome po važinėjimo ir ilgo bendravimo su klientais. Štai Vaidas Jonušas, Skuodo rajono ūkininkas, nusipirko dvi grūdines priekabas ir vieną universalią puspriekabę, tai ir ekskavatorių perveža, ir akmenis renka … Žodžiu, investicija patenkintas. Dėl techninių mūsų priekabos savybių problemų turėjome labai mažai. Konstrukcijai, kurią darome patys, suteikiame net penkerių metų garantiją“,- pabrėžia R. Čerkauskas.

Jis apgailestauja, kad Lietuvoje vis dar paklausi naudota ar pigi, ne itin kokybiška technika. Vidutinių ūkininkų klasė dingsta iš Lietuvos arba kooperuojasi, o mažieji ūkininkai skaičiuoja, kad lenkiška technika – pigesnė, tačiau tai nereiškia, kad ji bus geresnė, patvaresnė ir dirbs ilgiau.

Šiuo metu Mažeikių gamykloje dirba 41 darbininkas, nėra didelės žmonių kaitos, be to, specialistai mokomi ir tobulinasi vietoje. Šiemet į gamybą bus priimti dar keli žmones – laukia suvirinimas, paruošimas, dažymas. Kopiama į viršų. 2018-aisiais „Universe Group“ apyvarta siekė 3,4 mln. eurų.

Mažeikiai nuo seno – industrinis miestas, daug gamyboje dirbančių žmonių, nors ir iš čia jie migruoja, ieško, kur geriau, bet gausėja sugrįžtančių iš užsienio, ketinančių žemaičių žemėje įsitvirtinti ilgam.

Rasa Liškauskaitė