Skandinavų simpatijas užkariavę mažeikiškiai savo produkciją puoš trispalve 

30 sausio, 2018
Sveikinam kolegę Vilmą Jakubauskaitę – Kasperavičienę
28 sausio, 2018
Eglės mūsų miškuose ir sodybose
1 vasario, 2018

Pagaminta Lietuvoje

Skandinavų simpatijas užkariavę mažeikiškiai savo produkciją puoš trispalve

Nors Mažeikiuose veikianti bendrovė „Universe Group“ 70 proc. savo pagamintos produkcijos parduoda užsienyje, nuo kitų metų savo gaminius planuoja ženklinti lietuviška trispalve ir užrašu „Pagaminta Lietuvoje“. Ir tai – ne vienintelis tautiškumo puoselėjimo pavyzdys įmonės veikloje.

Ant laurų neužmigo

Praėjusieji metai „Universe Group“, gaminančiai priekabas, įvairios paskirties  puspriekabes traktoriams, prikabinamus padargus teleskopiniams krautuvams, įvairios paskirties kaušus bei kitus priedus ekskavatoriams, buvo itin sėkmingi.

Mažeikių bendrovė pelnė kredito biuro  „Creditinfo“ sertifikatą „Stipriausi Lietuvoje 2016“. „Universe Group“ spurtą įvertino ir dienraštis „Verslo žinios“, skyręs „Gazelė 2016“ apdovanojimą. Tai prestižinis smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių įvertinimas už greitą įmonės augimą, lankstumą ir pelningumą. O biuro „Creditinfo“ sertifikatas liudija apie įmonės finansinį stabilumą bei patikimumą.

Tačiau mažeikiškiai neužmigo ant laurų ir šiemet startavo su keliomis naujomis žemagrindėmis priekabomis. „Pabandėme pritaikyti žemagrindę priekabą stambiai miško technikai vežti. Specialiai kūrėme gaminį, kad jis būtų kuo žemesnis, nes paprastai medienos kirtimo bei gabenimo technika būna aukštoka ir plati, transportuojant sunkiai telpa pravažiuoti po viadukais. Manau, kad mums pavyko. Iš pirmųjų klientų, kurie įsigijo naująjį gaminį, gavome vertingų pasiūlymų, kaip priekabą galima dar labiau patobulinti ir juos įgyvendinome“, – sakė bendrovės generalinis direktorius Rimvidas Čerkauskas.

Viena iš pirmųjų naujo modelio priekabų iškeliavo į Slovėniją. „Universe Group“ klientas šioje šalyje dideliais – apie 300  km – atstumais transportuoja savo techniką. Būtent jis ir davė daugiausia patarimų, ką įmanoma padaryti dar geriau.

 „Aš jau nekalbu apie tai, kad mūsų gaminiai turi dvigubas stabdžių sistemas: orinius-hidraulinius stabdžius, ABS, stabdžių sistema yra pritaikyta didesniam – 65 km/h – greičiui. Mūsų standartinė komplektacija yra tikrai labai turtinga. Tai ir ąžuolinės lentos, dėžės įrankiams susidėti, platformos praplatinimas iki 3 m, centrinė tepimo sistema, hidraulinės rampos. Dažnai bendrovės gaminiai komplektuojami pagal kliento turimą techniką, nudažoma pageidaujama spalva ir tai jam papildomai nekainuoja“, – vardijo bendrovės vadovas.

Sulaukia ir keistokų pageidavimų

Keisčiausia kliento pasirinkta spalva buvo balta. „Nežinau, kodėl užsakovas pasirinko baltą spalvą, tačiau mes išpildėme šį jo norą“, – šypsojosi pašnekovas.

Standartiškai priekabos būna ryškios, kad būtų pastebimos prastesnio matomumo vietose, o populiariausia spalva – geltona. Ypač dažnai taip dažomi produktai,  pažymėti registruotu prekės ženklu „Žemaitukas“.

 „Nors didžiąją dalį produkcijos eksportuojame, norime parodyti, kad galime padaryti produktą, tinkamą ir Lietuvos vartotojui. Todėl ir turime „Žemaituko“ prekės ženklo pavadinimą. Jį rinkomės pirmiausia dėl to, kad esame įsikūrę Žemaitijoje. Be to, kaip visi žinome, žemaitukas yra stiprus, ištvermingas, ilgaamžis gyvulys. Tokia yra ir mūsų gaminama technika“, – pasakojo R. Čerkauskas.

Atsigręžė į vietinę rinką

Bendrovė yra išskirtinė ne tik lietuvybės puoselėjimu, bet ir dėl to, kad savo veiklą pradėjo ne nuo vietinės, o nuo užsienio rinkos, o į savą atsigręžė tik po sėkmingos pradžios svetur. 2010 metais veiklą pradėjusi įmonė pirmiausia susirado partnerius Švedijoje ir Norvegijoje ir jau pirmaisiais metais pasiekė daugiau kaip 1 mln. Lt apyvartą. Sėkmingam spurtui daugiausia įtakos turėjo tai, kad vienas iš bendrovės steigėjų ankstesniame darbe buvo atsakingas už ryšių su skandinavais palaikymą, tačiau jauna lietuvių įmonė skandinavams turėjo įrodyti, kad ja pasitikėti verta.

„Pamatėme, kaip dirbama Norvegijoje, Švedijoje, kokia ten darbo kultūra, kokia naudojama įranga. Visa tai labai skiriasi nuo mūsų šalies, ir mes norėjome parodyti, kad galime ne tik pagaminti, bet ir panaudoti Lietuvoje savo produktus netgi tinkamiau, nei buvo naudojama iki šiol. Anksčiau miško technika buvo gabenama vilkikais, o dabar miško kirtimo ar transportavimo techniką traktorius gali atitempti į darbo vietą ir visą dieną pats dirbti miške. Pas mus vis dar yra gajus stereotipas, kad traktorius su ta pačia priekaba didesniems atstumams netinkamas, o mes ieškome sprendimo būdų, kaip techniką panaudoti efektyviau“, – aiškino pašnekovas.

Anot jo, skandinavai skaičiuoja ir pinigus, ir laiką, ekonomiškiau išnaudoja techninius resursus ir žmogiškuosius išteklius. Tokią patirtį bendrovė bando skleisti ir Lietuvoje.

Orientuojasi į produkcijos tobulinimą

  1. Čerkauskas tvirtino, kad bendrovė santykius palaiko ir su kitomis šalimis, klientų žemėlapis plečiasi, mažeikiškių technikos įsigyja vis įvairesnių šalių vartotojai. „Tiesa, prekybinių ryšių labai plėsti nesistengiame, nes orientuojamės į produkcijos tobulinimą. Esame kopijuojami, nes darome teisingus sprendimus. Todėl kaskart kartelę privalome užsikelti vis aukščiau ir laiko darytis į kitas naujas šalis nebelieka“, – neslėpė bendrovės vadovas.

Naujų klientų paieškos  spragą „Universe Group“ užpildo dalyvaudama parodose. Ypač mažeikiškiams sekasi Švedijoje, Jonkoping (Jonšioping), rengiamoje tarptautinėje miškininkystės parodoje „Elmia Wood“, kurioje jie dalyvauja nebe pirmą kartą.

Šiųmetėje parodoje „Universe Group“  pristatė žemagrindę technikos transportavimo platformą „Žemaitukas–ML 300F“. Tai tvirta ir patikima platforma su ratų įleidimo vietomis, tinkama transportuoti aukštas ir plačias miško kirtimo, transportavimo mašinas.

Dar tebešurmuliuojant parodai buvo sukirsta rankomis dėl  keturių žemagrindžių technikos transportavimo priekabų pardavimo. Pirmą kartą bendrovės produkcija  iškeliavo į Slovėniją, kurioje iki tol  neturėta kontaktų ir ryšių, tačiau, kaip minėta anksčiau, iš kliento sulaukta itin vertingų patarimų.

Lietuvaičių ekspozicijoje lankėsi ir demonstruojama technika domėjosi amerikiečiai, austrai, rusai, anglai, kitų šalių atstovai. „Kai kurie apie mus iki tol nė girdėti nebuvo girdėję, tiesiog parodoje mes atradome vieni kitus. Ši paroda išties yra labai informatyvi ir įdomi, gaila, kad į ją atvažiuoja tiek mažai lietuvių“, – apgailestavo pašnekovas.

Vien žemagrindes priekabas „Universe Group“ šiuo metu gamina aštuonių skirtingų modelių, o apskritai bendrovės priekabų asortimento krepšelyje yra apie 50 skirtingų produktų. Miškuose naudojamos žemagrindės priekabos yra skirtingų keliamųjų galių ir ilgių. „Turime standartinę „Žemaituko“ modelio bazę Lietuvai ir kitą, skirtą eksportui, taip pat aštuonis skirtingus modelius“, – pasakojo įmonės generalinis direktorius.

Beje, žemaičių žemagrindės priekabos gali būti naudojamos ne vien miško technikai transportuoti, bet ir kitiems, nestandartinių gabaritų kroviniams gabenti, ant palečių sukrautiems kroviniams, jūriniams konteineriams pervežti.

Tikisi dar didesnės apyvartos

Praėjusiais metais „Universe Group“ apyvarta siekė 3 mln. eurų, šiais metais tikimasi dar geresnių ekonominių rodiklių. 70 proc. produkcijos iškeliauja į Norvegiją, o likusioji dalis beveik po lygiai dalijasi Švedijoje ir Baltijos šalyse.

Ar galima „Universe Group“ laikyti Lietuvos ambasadore Norvegijoje, nes savo produkcija garsina Lietuvą? „Galbūt yra per skambu taip sakyti. Tiesa, šios šalies gyventojams būtų per sunku ištarti pavadinimą „Žemaitukas“, todėl čia mūsų produkcija parduodama „Mustang“ ir „Gigant“ prekės ženklo pavadinimais.  Pagal Norvegijos oficialių puspriekabių registracijos registrus, mūsų gaminamos puspriekabės, pažymėtos „Gigant“ prekės ženklu, 2015 metais buvo 6 vietoje. Pernai registruotų priekabų skaičius pasikeitė, bet „Gigant“ išliko toje pačioje, 6-oje, vietoje. Mums tai yra aukštas įvertinimas ir parodo,  kad bendrovės gaminiai yra populiarūs ir vertinami Skandinavijos rinkoje. Šiemet, tikiuosi, pakilsime į penktą vietą“, – vylėsi R. Čerkauskas.

Beje, žemaičių  įmonės sukurti produktai žymimi ne vien tik  registruotais prekės ženklais  Žemaitukas“, „Mustang“ ir „Gigant“ . „Universe Group“ priklauso  ir „Implemex“ bei  „Carrype“  prekių ženklai.

Žengs drastišką žingsnį

Kitais metais mažeikiškiai savo produkciją ketina ženklinti trispalve ir dėti užrašą „Pagaminta Lietuvoje“. „Šiek tiek nuogąstaujame, kad tai gali būti drastiškas žingsnis, nes švedai ir norvegai yra konservatyvūs ir jiems gali būti sunku susitaikyti, kad ir lietuviai gali pagaminti kažką gero. Vis dėlto, aš esu tikras, kad būtina garsinti Lietuvą, o mūsų pasirinktas būdas leistų tai padaryti lengviausiai“, – atviravo generalinis direktorius.

Ne mažiau drastiška sakyti, kad „Universe Group“ labiau žinoma Norvegijoje nei Lietuvoje.  Tačiau R. Čerkauskas, išgirdęs klausimą, neabejojo nė akimirkos: „Iš tikrųjų taip ir yra. Tačiau mes nebėgame iš Lietuvos ir norime čia dirbti, išlaikyti ir kiek įmanoma labiau motyvuoti savo darbuotojus. Tai nėra lengva, tačiau kuo pozityviau į viską žiūrėsime, tuo bus lengviau ir paprasčiau“, – tvirtino pašnekovas.

Bendrovė kasmet stengiasi vartotojams pateikti bent po vieną naujovę, dažnai jų būna net kelios. „Visa tai padiktuoja klientų poreikiai. Labai norime sustiprinti savo pozicijas Lietuvoje, orientuotis į žemagrindes ir universalias priekabas, kurios labiau tinkamos žemės ūkyje ir technikai transportuoti, ketiname daugiau dėmesio skirti jų pristatymui ir populiarinimui mūsų šalyje“, –  artimiausios ateities planais dalijosi pašnekovas.

Anot generalinio direktoriaus, ir šiuo metu kuriama kai kas naujo, tačiau apie tai dar per anksti kalbėti, produktą reikia išgryninti ir ištobulinti. „Norisi pačiupinėti rankomis, išbandyti, tada jau galėsime sakyti, kad turime. Tačiau drįstu teigti, kad tarptautinėje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi… 2018“, rengiamoje Kauno rajone, Aleksandro Stulginskio universitete, tikrai pateiksime naujieną“,  –  teigė R. Čerkauskas.

Vilma Kasperavičienė