Ar pavyks išsaugoti miške dirbančius žmones?

8 gegužės, 2019
Gegužės 11 d. Jono Basanavičiaus gimtinėje (Vilkaviškio rajone) vyks Lietuvos tautinio atgimimo Ąžuolyno šventė
8 gegužės, 2019
Sąjūdis „Už Lietuvos miškus“ kviečia į konferenciją
8 gegužės, 2019

Ar pavyks išsaugoti miške dirbančius žmones?

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos nario Kęstučio Bacvinkos bei Miško darbų rangovų asociacijos (MDRA) iniciatyva gegužės 6 d.  Seime įvyko konferencija „Ar lieka miško dirbančiajam vietos miške“. Joje pasisakė ir pranešimus skaitė Seimo nariai K. Bacvinka, S. Gentvilas, aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, MDRA pirmininkas Vidmantas Jusas,  Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas dr. Algis Gaižutis, Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktorius Marius Pulkauninkas, profsąjungų lyderė Inga Ruginienė, prof. dr. Edmundas Bartkevičius, dr. Vaidotas Lygis bei kiti mokslo ir miškininkystės sektoriaus atstovai, be to, konferencijos dalyviai rūpimus klausimus aptarė  diskusijose. Iš esmės konferencija atkreipė dėmesį ne tik į nelengvą miške  dirbančių žmonių padėtį, bet ir į tai, kad ateityje jame nebus kam dirbti.

Audrius Radvilavičius, MDRA valdybos narys įžanginėje kalboje pažymėjo, kad pastaruoju metu viešojoje erdvėje girdime daug įvairių nuomonių apie padėtį Lietuvos miškuose, vyksta įvairios akcijos dėl kirtimų, jų draudimų, saugomų teritorijų plėtimo ir pan., bet niekas daug nekalba apie socialinę padėtį, apie  tuos žmones, kurių specialybė ir darbas susietas su miškais. Visos šios akcijos, urėdijų reforma, Miškų įstatymo pakeitimai atsiliepia paprastiems, miške dirbantiems žmonėms. “Mūsų konferencijos tikslas apžvelgti, aptarti ir įvertinti tiek valstybinių, tiek privataus sektoriaus miško darbuotojų  situaciją reformos ir šiuo metu svarstomo Miškų įstatymo keitimo kontekste”, – akcentavo jis.

Seimo narys K. Bacvinka ragino atkreipti dėmesį į dirbančiųjų miškuose padėtį, kaip  subalansuoti miškų kirtimo ir priežiūros darbus, kad dirbantieji gautų normalų atlyginimą bei kitas tinkamas sąlygas, galėtų jaustis oriai, negalvotų apie išvažiavimą į užsienį. “Man, daugelį metų išdirbusiam miškų sektoriuje, yra gerai žinomas sunkus miškininkų darbas, jų kasdienybė vykdant medienos ruošos darbus, miškų priežiūrą. Todėl tikiuosi, kad ši konferencija pasitarnaus sprendžiant problemas tarp miško darbų rangovų įmonių ir VMU priimamų sprendimų gerinant dirbančiųjų padėtį.  Jei dabar  neišsaugosime žmonių, kurie dirba miške, vėliau juos susigrąžinti bus sunku,“ – sakė jis.

MDRA pirmininkas Vidmantas Jusas teigė, kad jis jau galbūt nesuvokia, kas šiandien vyksta, kaip viskas pasikeitė  ir ar miškininkas iš viso reikalingas. Kalbėtojas priminė miško darbų rangovų atsiradimo istoriją, kokią dalį darbų jie atlieka, kiek dabartiniai ir VMU siūlomi įkainiai atsilieka nuo infliacijos bei kitų sektorių vidutinio atlyginimo. Jis atkreipė dėmesį, kad Aplinkos ministerijai sustabant darbus miške rangovams nuostolių už prastovas niekas nekompensuoja.

Dr. Algis Gaižutis akcentavo, kad išguiti dirbantį žmogų iš miško lengviau, nei pasikviesti atgal ir priminė miškų savininkams bei rangovams kylančius naujus iššūkius. VMU vadovas M. Pulkauninkas supažindino, kokie pagrindiniai darbai buvo padaryti po urėdijų reformos, kiek sistemoje dirba žmonių ir kad kasmet įmonei reikės apie 90 naujų specialistų. Jo teigimu, iki 30 proc. darbų miške numatyta atlikti VMU jėgomis, o likusiems samdyti rangovus. Iš viso  valstybės miškuose vietos dirbti pakaks 6-7 tūkst. žmonių.

Profsąjungų vadovė I. Ruginienė teigė, kad  dėl urėdijų reformos ir kitų pokyčių buvo prarasta nemaža dalis specialistų, o dabar būtina diskutuoti,  kaip išlaikyti geriausius specialistus miškininkystėje. Reforma ir sumenkintas miškininko įvaizdis atsiliepė ir miškininkų rengimui – apie drastiškai mažėjantį studentų skaičių, mokymo bazės problemas kalbėjo prof. dr. E. Bartkevičius ir dr. V. Lygis,  apie klimato kaitą ir bioekonomiką –   Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys Mindaugas Maciulevičius, plynuosius ir neplynuosius kirtimus – dr. Julius Bačkaitis, padėtį regioninėje darbo rinkoje – Jonavos raj. savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius.

Konferencijos dalyviai pritarė rezoliucijos projektui, kuri bus paskelbta po papildymų.  Prieš Seimui, Vyriausybei, Aplinkos ministerijai ir VMU adresuotą rezoliuciją pasisakė VMU direktorius M. Pulkauninkas.

www.miskininkas.eu inf.

Nuotraukos Dainiaus Šerono

Konferencija  tiesiogiai transliuota internetu ir televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, taip pat – Seimo „YouTube“ paskyroje.