Baltijos šalių laipiotojų medžio laja čempionas – LARA arboristas Linas Danauskas

29 liepos, 2019
Miškų savininkai žavėjosi su meile išpuoselėta Michelini šeimos valda prie Dubysos
26 liepos, 2019
Konkursas VMU direktoriaus pareigoms užimti bus paskelbtas rugpjūtį
1 rugpjūčio, 2019

Baltijos šalių laipiotojų medžio laja čempionas  –  LARA arboristas Linas Danauskas

Šeštadienį, liepos 27 d.,  baigėsi Kretingos muziejaus dvaro parke vykęs Baltijos šalių laipiojimo medžių laja čempionatas, kurį  organizavo Lietuvos arboristų asociacija (LARA). Jame pergalę šventė LARA  narys, arboristas Linas Danauskas, kuris tarp Baltijos šalių vyrų buvo stipriausias. Lietuvės moterys šiame renginyje nesivaržė.

Ketvirtadienį prasidėjęs renginys į Žemaitiją sukvietė daugiau nei pusšimtį arboristų – profesionalių medžių priežiūros specialistų ne tik iš Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos, bet sulaukė svečių teisėmis panorusių varžytis arboristų iš Suomijos, Švedijos, Baltarusijos, Jungtinių Amerikos valstijų, Anglijos. Iš viso varžėsi 26 dalyviai: 22 vyrai ir 4 moterys.

Sertifikuoti specialistai ketvirtadienį tikrino dalyvių įrangą ir saugos priemones, nes saugumas šiame renginyje, kaip ir arboristo darbe  – svarbiausias. Penktadienį  sportininkai varžėsi penkiose rungtyse: nukentėjusiojo gelbėjimo (aerial rescue), greito kopimo medžio kamienu (belayed speed climb), greito kopimo virve (ascent), kopimo virvės į lają pakėlimo (throwline, climbing rope installation), arboristo darbo lajoje imitavimo (work climb; workstations achievement tree). Visose rungtyse išaiškintos 1-oji, 2-oji ir 3-ioji vietos.

Antrąją renginio dieną, liepos 27 d., vyko finalas – meistrų rungtynės (master’s challenge). Jame dalyvavo geriausiai pasirodę 4 vyrai ir 2 dailiosios lyties atstovės. Finalinė rungtis – visų ankstesnių rungčių junginys. Čia buvo svarbus ne tik greitis, bet ir saugumas, taip pat profesinės žinios.

Tarp vyrų čempionato nugalėtoju tapo suomis Juuso Valima. Antras liko lietuvis Linas Danauskas. Kadangi suomis dalyvavo svečio teisėmis, Baltijos šalių čempiono vardas atiteko Linui. Trečiąją vietą iškovojo latvis Uldis Snikis, ketvirtas liko estas Tarmo Sklave.  Tarp moterų stipriausia buvo švedė Boel Hammarstrand, nenusileidusi į finalą patekusiai  estei Kerdi Varm. Kaip ir vyrų atveju, Baltijos šalių čempione tapo estė.

Visi nugalėtojai apdovanoti vertingais prizais, kuriuos įsteigė generalinis rėmėjas „Husqvarna“, rėmėjai: „Petzl“, „Drayer“, „Teufelberger“, „Echo“, FTC, „FoGaTree“, „Arbogear“,“,„Atrais Tornu serviss“, „Bokstelis.lt“, taip pat Latvijos ir  Lietuvos įmonės, kurios specializuojasi medžių priežiūros srityje:  „Arbovita ir Ko”,  „Bebriukai“, „Balta laja“, „Sveikas medis“, „Pajūrio medkirtys“, „Kokkopis.lv“, „Arborists.lv“.

Įvairiuose arboristų čempionatuose nuolat dalyvaujanti ir juos paprastai laiminti B. Hammarstrand sakė, kad ji lietuvaičių organizuotas varžybas prisimins ilgai. Viešniai įspūdį paliko nuostabūs Kretingos muziejaus dvaro medžiai, gera renginio organizacija ir šiltai bendraujantys žmonės. Iš Lietuvos čempionė išsivežė norą sugrįžti ir čia įsigytų draugų pažadus susitikti artimiausiuose čempionatuose.

Gražių žodžių organizatoriams negailėjo ir Tarptautinės arboristų draugijos  (International Society of Arboriculture (ISA) atstovas, renginio stebėtojas ir konsultantas de Gouret Litchfield. Pasak jo, LARA renginys vertas aplodismentų ir kuo geriausių įvertinimų, tai – vienas geriausių čempionatų, kurie yra vykę Baltijos šalyse ir pats geriausias kada nors jo stebėtas Lietuvoje. Šio eksperto žodžiai organizatoriams ypač svarbūs, nes minėtas čempionatas vyksta būtent po ISA vėliava ir laimėtojai gauna teisę varžytis analogiškame Europos čempionate.

ISA čempionatus rengia jau apie pusšimtį metų, tačiau iki 2012 m. juose mūsų šalies atstovai nedalyvavo, nes jų tiesiog nebuvo. Pirmasis Baltijos šalių arboristų čempionatas buvo organizuotas Latvijoje. Jo iniciatorius –  arboristas Janis Strausmanis, kuris šiemet lietuvių surengtose varžybose buvo vyriausias teisėjas. Prie renginio organizavimo prisidėjo ir jo vadovaujama Latvijos arboristų draugija, taip pat  analogiška estų organizacija. Dabar šie čempionatai Baltijos šalyse organizuojami pagal rotacijos principą, padedant vieni kitiems. Lietuvoje  jis surengtas jau trečią kartą ir pirmąkart sulaukė tokių itin gerų įvertinimų.

Kaip sakė čempionato organizatorius, LARA direktorius Renaldas Žilinskas, renginys pavyko tik darbščių asociacijos narių ir savanorių dėka. Šios organizacijos arboristai Kretingos muziejaus dvaro parke dirbo jau nuo savaitės pradžios. Jie keturias dienas ne tik įrenginėjo rungtynių trasas, bet ir sutvarkė reprezentacinėje parko dalyje augančius dešimt senolių ąžuolų bei vieną tuopą. Arboristai nugenėjo sausas šakas, atšviežino medžių lajas, o vieną sutvirtino –  taip palengvino šiems puikiems medžiams jų tolesnį gyvavimą. Iš viso prie organizavimo prisidėjo 38 savanoriai.

R. Žilinskas akcentavo, kad  be muziejaus vadovės Vidos Kanapkienės ir Gamtos skyriaus vedėjos Jurgitos Tertelienės nuoširdžios pagalbos išsiversti būtų buvę sunku. Smagu, kad sulaukta ir Kretingos valdžios dėmesio. Rajono meras Antanas Kalnius džiaugėsi, kad vis labiau suvokiama  būtinybė atsigręžti į kokybišką medžių priežiūrą bei jų išsaugojimą ir kad tokių svečių vis sulaukiama Kretingoje. Merui ypač imponavo, kad suvažiavę arboristai savanoriškai prisidėjo prie senųjų dvaro parko medžių sutvarkymo.  Juk tokios paslaugos muziejui būtų kainavę kelis tūkstančius eurų. Be to, svarbu, kad tokie tarptautiniai renginiai rajone prisideda ir prie smulkaus verslo klestėjimo.

Su Kretinga LARA arboristai atsisveikino šventiškai –  muziejaus dvaro parke jie pristatė parodomąją programą čia taip pat šeštadienį  surengtoje šventėje. O su čempionato dalyviais pažadėta susitikti jau Estijoje.

Kristina Žalnierukynaitė

Nuotraukos autorės