“Latvijas vēja parki“ plėtos didelės galios vėjo elektrinių parką

Rekonstrukcijai uždaromas VMU Pašilių stumbrynas – kitais metais vartus atvers atsinaujinęs
5 rugpjūčio, 2022
Valstybinių miškų urėdijos pusmečio rezultatai geresni nei planuota
12 rugpjūčio, 2022

 “Latvijas vēja parki“ plėtos didelės galios vėjo elektrinių parką


Šių metų liepos 22 d. įkurta nauja Latvijos įmonė  SIA „Latvijas vēja parki“ (bendra AS „Latvenergo“ ir AS „Latvijas valsts meži“ (LVM) įmonė) ketina  iki 2030 m. pastatyti didelės galios vėjo jėgainių parkus, kurių bendra galia sieks ne mažiau kaip 800 megavatų (MW). Minėta žalioji energija taip pat mažins šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir prisidės plėtojant žiedinę ekonomiką.

Nauja įmonė Latvijoje plėtos keletą didelės galios vėjo elektrinių, o jų bendra 800 MW galia  beveik prilygs elektros energijai, kuri šiuo metu gaminama didžiausioje Latvijos hidroelektrinėje – Pļaviņu HEP. LVM valdomose valstybinėse žemėse bus projektuojami, statomi ir eksploatuojami vėjo jėgainių parkai bei reikalinga infrastruktūra.

SIA “Latvijas vēja parki” įstatinis kapitalas steigimo metu sudarė  2 mln. eurų, iš jo 80 proc. priklausė AS “Latvenergo”, o 20 proc. – LVM.  Bendrovei laikinai vadovauja valdybos pirmininkė Ilvija Boreiko ir valdybos narė Zane Norenberga.

Iškilmingą naujos įmonės atidarymo dieną Latvijos ministras pirmininkas Krišjānis Kariņš pabrėžė: „Šiandien svarbi diena stiprinant Latvijos energetinę nepriklausomybę – švenčiame bendros įmonės „Latvijas vējas parki“ įkūrimą. Tai šalies vidutinio laikotarpio atsakymas į klausimą, kaip sumažinti Latvijos priklausomybę nuo iškastinių energijos išteklių, kurie iki šiol daugiausia buvo importuojami iš Rusijos. Būtent ne rytoj, o per kelerius metus Latvija galės pasigaminti reikiamą elektros kiekį iš atsinaujinančių energijos išteklių ir naudos  mažiau importuojamų iškastinių. Tai reiškia ir prognozuojamas elektros kainas bei išteklių prieinamumą piliečiams ir įmonėms, o kartu šalies ūkio konkurencingumo stiprinimą. Dėkoju „Latvenergo” ir „Latvijas valsts mežu” vadovybei už gebėjimą rasti bendrą kalbą įgyvendinant Latvijos ekonomikai ir visuomenei svarbų projektą. Taip pat dėkoju ūkio ministrei Ilzei Indriksonei ir žemės ūkio ministrui Kasparui Gerhardui už įdėtą darbą, kuris dar kartą įrodo, jog sujungę skirtingas idėjas ir politinius įsitikinimus sugebame rasti bendrą kalbą, kad sustiprintume savo šalį“.

„Siekiant stiprinti Latvijos energetinę nepriklausomybę, būtina diegti didelio masto strateginius vėjo parkus, padidinti vietinius gamybos pajėgumus, reikšmingai prisidėti prie elektros kainų stabilizavimo, o tai užtikrins konkurencingas elektros energijos sąnaudas Latvijos visuomenei ir įmonėms ilgalaikėje perspektyvoje. Be to, tokio masto projektas taip pat užtikrins reikšmingas investicijas į Latvijos ekonomiką, skatins aplinkinių regionų ekonominę veiklą. Projekto vieta  taip pat prisidės prie ilgalaikės aukštųjų technologijų pramonės paklausos Latvijoje”,- teigia ūkio ministrė Ilzė Indriksonė.

Nepriklausomų ekspertų vertinimu, vėjo jėgainių išdėstymas yra įmanomas ir ekonomiškai naudingas beveik visoje Latvijoje. Žemės ūkio ministras Kasparas Gerhardsas mano: „Bendros įmonės „Latvijas vēja parki“ įkūrimas yra svarbus įvykis, leisiantis žengti reikšmingą žingsnį plėtojant mūsų šalies energetinę nepriklausomybę. Šis projektas taip pat žymi naują žingsnį Latvijos nacionalinės ekonomikos plėtroje – naujo tipo bendradarbiavimą tarp pirmaujančių valstybinio kapitalo įmonių, kai naudojant kiekvienos kapitalo įmonės sukauptas žinias ir patirtį bus kuriama nauja pridėtinė vertė. Kadangi nacionalinė miško žemė užima daugiau nei pusę Latvijos teritorijos, vėjo jėgaines bus galima statyti toliau nuo apgyvendintų vietovių, tuo pačiu skatinant ekonominę veiklą regionuose”.

„Latvijas vēja parki“ – pirmasis vėjo parkų vystytojas, siūlantis savivaldybėms gauti vėjo energijos lengvatų. Dalijantis vėjo energijos prekybos pajamas savivaldybėms bus skiriamos kompensacinės išmokos.

Vėjo jėgaines numatoma statyti ten, kur jos darys kuo mažesnį poveikį kraštovaizdžiui, vietos gyventojams ir aplinkai.

Parengta pagal Latvijas valsts meži informaciją

https://www-lvm-lv.translate.goog/jaunumi/6452-nacionalais-kopuznemums-sia-latvijas-veja-parki-plano-razot-zalo-energiju-800-mw-apjoma?_x_tr_sl=lv&_x_tr_tl=lt&_x_tr_hl=lt&_x_tr_pto=sc

.