VMU direktorius Marius Pulkauninkas kol kas lieka savo poste (Papildyta)

21 birželio, 2019
Sugrįžtame į planinės ekonomikos laikus ?
21 birželio, 2019
Keis įsakymą dėl perteklinio diržų skaičiaus reikalavimo pervežant medieną
24 birželio, 2019

VMU direktorius Marius Pulkauninkas kol kas lieka savo poste

Penktadienį (birželio 21 d.) situacija dėl  Valstybiniu miškų urėdijos (VMU) direktoriaus Mariaus Pulkauninko atsistatydinimo iš pareigų pasikeitė – jis  jas kol kas užims bent iki liepos vidurio. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika vis dėlto po paros persigalvojo ir  nepatenkino M. Pulkaunininko prašymo atleisti jį  iš darbo abipusiu susitarimu nuo birželio 21 d. K. Mažeikos  teigimu, susitarta dar pagalvoti..

„Buvo gautas  direktoriaus prašyamas jį atleisti, mes pasikalbėjom, paprašiau dar pagalvoti, nes turės dar atostogų, susitiksime po jų, tada viską ir aptarsime“, – patvirtino K. Mažeika. Jis su  M.Pulkauninku kalbėtis apie tolesnį jo  likimą poste  ketina  liepos viduryje.  Iki tol VMU vadovas turės atlikti namų darbus – pateikti informaciją apie įmonės vidines problemas, išorinių veiksnių įtaką jo ir įmonės veiklai.

M.  Pulkauninkas žiniasklaidai teigė,  kad traukiasi iš  užimamų pareigų, nes nesulaukia politinio palaikymo, o viena iš svarbių priežasčių birželio 19 d. Vyriausybės patvirtinti medienos supirkimo iš valstybinių miškų kainų pakeitimai. Pagal naujas nuostatas  2019 m. antrajam  pusmečiui aukcionuose ilgalaikėms ir pusmetinėms sutartims sudaryti (išskyrus pakartotinius aukcionus) pardavėjo nustatoma pradinė žaliavinės medienos ir miško kirtimo liekanų kaina turi būti 20 proc. mažesnė nei paskutiniame pusmetiniame aukcione parduoto atitinkamo sortimento ar miško kirtimo liekanų vidutinė  svertinė kaina. Tai reiškia, kad VMU pajamos už medieną sumažės ne tik dėl rinkos svyravimų, bet ir administraciniu būdu. M. Pulkauninkas tai įvardijo kaip medienos pramonės atstovų  įtaką.

www.miskininkas.eu inf.


Atsistatydina VMU direktorius Marius Pulkauninkas

Nesulaukęs Joninių arba Rasos – ilgiausios vasaros dienos bei trumpiausios nakties – šventės po 1,4 metų vadovavimo Valstybinių miškų urėdijai (VMU) iš direktoriaus pareigų nuo birželio 21 d. traukiasi  Marius Pulkauninkas. Miškininkų bendruomenei iki 2018 m. vasario, kai laimėjęs 42 miškų urėdijas sujungusios VMU vadovo konkursą  užėmė šias atsakingas pareigas, jis nebuvo žinomas. Prieš tai  M. Pulkauninkas dirbo  AB Klaipėdos naftafinansų direktoriumi.

Į  tinklalapio www.miskininkas.eu klausimą, kokia jo patirtis miškų ir miškininkystės srityje, ar dažnai būna gamtoje ir ar turi draugų, galbūt giminaičių miškininkų, gerų pažįstamų urėdijos sistemoje, ką tik pradėjęs dirbti VMU naujasis direktorius atsakė: „Sistemoje tikrai ne, taip pat neturiu ir draugų  miškininkų pagal išsilavinimą, jų nėra ir giminėje… Mano tėtis inžinierius, mama – mokytoja, o pats esu gimęs Vilniuje. Bet vasaras vaikystėje  praleisdavau pas senelius kaime ir padėdavau ūkyje, o į mišką eidavom uogauti, grybauti. Mokykloje, prasidėjus Atgimimui, su klasės draugais nuo 13 metų įsijungiau į skautų judėjimą ir skautu buvau iki 19 metų, t. y. skautavau apie šešerius metus. Tuomet visos vasaros prabėgo miškuose, įsiminė savaitgalių žygiai, sportas, laipiojimas su virvėmis po medžius“.

Vis dėlto įsigilinti į daugelį specifinių miškininkystės ir su jos sektoriumi susijusių problemų, rasti  bendrą kalbą su miškininkais, miškininkų profsąjungos atstovais,  miško darbų rangovais ir pan. VMU vadovui buvo sudėtinga, visuomenei trūko viešumo ir apie įmonės veiklą, iš esmės atsisakyta buvusių tradicijų ir socialinių funkcijų, o koncentruotasi tik į finansinius rodiklius.

M.  Pulkauninkas žiniasklaidai teigė,  kad traukiasi iš  užimamų pareigų, nes nesulaukia politinio palaikymo, negali efektyviai vykdyti reformų.  DELFI  komentare jis patvirtino, kad ketvirtadienį ( birželio 20 d.)  pateikė aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai pasiūlymą atleisti jį iš Valstybinių miškų urėdijos direktoriaus pareigų šalių susitarimu.

 „Efektyviai urėdijos veiklai būtinas politinis palaikymas ir sutarimas dėl esminių reformos įgyvendinimo principų. Būtent to ir pritrūko mūsų bendradarbiavime“, – sakė M. Pulkauninkas. Jis DELFI teigė, kad vienas iš esminių dalykų, nulėmusių sprendimą trauktis, buvo trečiadienį Vyriausybės patvirtintos medienos supirkimo taisyklės.

Trečiadienį Vyriausybė, nepaisydama  Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įspėjimų bei konkurencijos reikalavimų,  nutarė pakeisti prekybos valstybiniuose miškuose pagaminta žaliavine mediena ir miško kirtimo liekanomis tvarkos aprašą. Jo pataisos, STT teigimu,   sudaro išskirtines sąlygas tam tikroms interesų grupėms, dėl ženkliai sumažintų medienos supirkimo kainų valstybė  ne tik kad  negaus didelės dalies pajamų, bet turės prisiimti ir dalį  medienos ruošos išlaidų, t. y. jos gamyba neatsipirks. M. Pulkauninkas teigė, kad  atsižvelgta į medienos pramonės interesus ir kad smarkiai kritus medienos kainai VMU susidurtų su finansiniais sunkumais. Jo teigimu, jei medienos visų sortimentų kaina nukristų 40 proc., tai susidarytų apie  70 mln. eurų negauta suma, įmonės rezultatai reikšmingai pablogėtų.

M. Pulkauninkas taip pat patvirtino, kad išsiskyrė jo ir aplinkos ministro  K. Mažeikos požiūriai  dėl VMU centrinės  būstinės perkėlimo iš Vilniaus į Kazlų Rūdą.  Aplinkos ministras ir žymūs šalies miškininkai tikino, kad miškų apsupta ir turinti gerą mokomąją bei pažintinę bazę Kazlų Rūda , kur dabar  patogiose patalpose  veikia VMU teritorinis padalinys,  – vienas iš geriausių pasirinkimų valstybinių miškų valdytojai.  Vilniuje VMU patalpas nuomojo, K. Mažeikos nuomone, mokėjo brangiai ir už tokią sumą, kurią paklojo, jau seniai galėjo persikelti ir įsikurti naujoje vietoje.

Istorija dėl VMU sukūrimo dar nesibaigė. Prognozuojama, kad Seime laukia audringi svarstymai  dėl Miškų įstatymo pakeitimų. Konstitucinis Teismas pripažino, kad skubos tvarka priimtos įstatymo pataisos, atvėrusios kelią valstybinių  miškų valdymo  reformai ir 42 urėdijų panaikinimui, pažeidė Konstituciją. Nors dalis parlamentarų tvirtina, kad būsimos diskusijos Seime susijusios tik  dėl Miškų įstatymo keitimo procedūrų, tačiau jos gali būti daug platesnės – ar tokia drastiška reforma buvo būtina.

 
www.miskininkas.eu  inf.