Elektrėnų marių Garnių saloje – apie 130 kormoranų lizdų

30 gegužės, 2019
Nuo verpiko vienuolio nupurkšti miškai kenkia tik šio drugio vikšrams
30 gegužės, 2019
Medžių kirtimą paukščių perėjimo metu draus ir miestuose
31 gegužės, 2019

Elektrėnų marių Garnių saloje – apie 130 kormoranų lizdų

Elektrėnų marių Garnių salos kormoranų kolonijoje suskaičiuoti jų lizdai. Ši kolonija – šiemet buvo pirmoji šių paukščių apskaitos vieta, kur kormoranų gausa nėra reguliuojama. Gausos reguliavimo darbai šiemet vyko tik garsiojoje Juodkrantės kolonijoje balandžio mėnesį.

Ornitologas Saulius Rumbutis, laimėjęs Aplinkos ministerijos (AM) konkursą tokiai apskaitai atlikti, Garnių saloje gegužės 23 d. suskaičiavo apie 130 kormoranų lizdų, taip pat 80 pilkųjų garnių ir 7 didžiųjų baltųjų garnių lizdų. Pernai šioje kolonijoje perėjo 83 kormoranų poros.

Elektrėnų vandens saugyklos Garnių sala, kurioje įsikūrusi pilkųjų garnių kolonija, buvo pirmoji vieta, kur 1985 m. po maždaug šimto metų pertraukos Lietuvoje vėl buvo aptiktas kormorano lizdas.

Pasak kormoranų populiacijos gausą reguliuojančių priemonių koordinatoriaus Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialisto Laimučio Budrio, mūsų šalyje perinčių didžiųjų kormoranų populiaciją sudaro apie 6 tūkst. perinčių porų.

Šios populiacijos gausos reguliavimas Lietuvoje vykdomas jau 12 metų. Per šį laikotarpį užšaldyta daugiau kaip 50 tūkst. dėčių. Pernai nuspręsta kormoranų gausos reguliavimo priemones taikyti tik Juodkrantės kolonijoje, kad ji neplistų į sengirę, o kitose kolonijose apsiriboti tik monitoringu, nes perėjimo metu baidant kormoranus nuo dėčių jie dažnai įkuria naujas kolonijas aplinkinėse vietovėse.

Lietuvoje iš viso yra 10 įvairaus dydžio kormoranų kolonijų. Pernai didžiausia kolonija, kur peri kormoranai, buvo Juodkrantėje – joje perėjo apie 3 tūkst. šių paukščių porų. Šiemet, preliminariais duomenimis, didžiausia perinčių kormoranų kolonija gali būti neseniai įsikūrusi Rusnės saloje, esančioje Kintų žuvininkystės ūkio teritorijoje.

Parengta pagal AM inf.