Nacionaliniam saugomų teritorijų lankytojų centrui – penkeri

Palapinių statymas saugomose teritorijose ir ne tik. Ką būtina žinoti kiekvienam?
28 liepos, 2020
Neverskime bėdos vien žievėgraužiui ir koronovirusui
28 liepos, 2020

Nacionaliniam saugomų teritorijų lankytojų centrui – penkeri

Nacionalinis saugomų teritorijų lankytojų centras¸ įsikūręs Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) patalpose Vilniuje, Antakalnio g.25, gyvuoja jau penkerius metus. Jis pristato visuomenei Lietuvos nacionalinius ir regioninius parkus, rezervatus bei draustinius. Lankytojų centro ekspozicija įrengta atraktyviai, organizuojamos ekskursijos ir edukacijos, tad kasmet čia apsilanko apie 15 tūkst. lankytojų.

Nacionaliniame saugomų teritorijų lankytojų centre daugiausiai apsilanko moksleivių, kuriems vedamos pamokos apie mūsų šalies kraštovaizdžio ypatumus, biologinę įvairovę ir saugomas rūšis, aiškinama, kodėl reikia tausoti gamtą. Mokytojai ir moksleiviai noriai renkasi edukacijas ne tik apie saugomas teritorijas, bet ir apie balinius vėžlius, saugomus medžius ir paukščius. 

Į centrą dažnai užsuka svečiai ir iš užsienio šalių, kuriuos domina gamtinis turizmas, mūsų krašto nacionaliniai ir regioniniai parkai, natūrali gamta. 

Nacionalinio saugomų teritorijų lankytojų centro ekspozicija įdomi ne tik turiniu, bet stebina ir vizualiais sprendimais. Kiekvienas jame pasijunta tarsi gamtos apsuptyje: žolynai, paukščiai, žiogai aplinkui, o užvertus galvą – debesys. Gali įsivaizduoti, kad esi pievoje ar miške… 

Kiekvienas svečias čia gali susipažinti su saugomų teritorijų sistema, sukant susiliečiančius krumpliaračius. Ne visi žino, kad Lietuvoje yra 5 nacionaliniai, 30 regioninių parkų, 3 valstybiniai gamtiniai ir 2 kultūriniai rezervatai, apie 300 draustinių, daugiau kaip 500 valstybės saugomų gamtos paveldo objektų.

Išskirtinės nacionalinių ir regioninių parkų, rezervatų gėrybės iliustruotos ne tik vaizdais, bet ir konkrečiais daiktais. Kino salėje – šikšnosparnių buveinėje, galima žiūrėti filmus,  klausytis paslaptingų gamtos garsų. Lankytojams patinka ir  laboratorinis stalas – klaustukas, kur įvairios gamtos mįslės, paaiškinamos filmuotais siužetais. 

Mažuosius  lankytojus ypač domina interaktyvi dėlionė, kur lengva sudėlioti voverytę ar balinį vėžlį. Galima  trumpam tapti jaunuoju reindžeriu ir nusifotografuoti…

Terminaluose informacija apie saugomų teritorijų įdomybes ir keliavimo galimybes padeda atrasti ypatingas Lietuvos vietas. Kiekvienas ekspozicijos lankytojas tampa tarsi aktyviu dalyviu, galinčiu liesti, klausyti, pajausti.

Centre galima lankytis ne kartą, nes temų ir įdomybių čia apstu. Galima pasirinkti temas iš siūlomų ekskursijų: „Pažink Lietuvos medžius”, „Kodėl reikia saugoti balinius vėžlius”, „Saugomi Lietuvos paukščiai”,  „Kraštovaizdžio įvairovė saugomose teritorijose”.

Kartą per mėnesį centro salėje organizuojami renginiai iš ciklo „Gamta po stogu“, kur su lankytojais susitinka garsūs gamtininkai Marius Čepulis, Selemonas Paltanavičius, Mindaugas Survila ir kiti. 

Parengta pagal VSTT inf.