Panevėžio medelynas įgyvendina modernizavimo projektą – kasmet realizuos apie 6 -7 mln. sodinukų

1 spalio, 2017
Vartus atvėręs Trakų krašto miškų parkas padės pažinti kraštą
29 rugsėjo, 2017
Pradedama formuoti būsimos Valstybinių miškų urėdijos valdyba
1 spalio, 2017

Panevėžio miškų urėdijos medelynas, kasmet auginantis apie  9 mln. sodinukų, įvykdžius pirmąjį ir antrąjį medelyno modernizavimo etapus,  tikisi  pereiti prie šiuolaikinio efektyvaus konteinerinio daigų auginimo ir per metus realizuoti apie 6–7 mln. vnt. miško sodmenų. Nemaža dalis medelyno plėtros ir  modernizavimo darbų  jau atlikta – per  vasarą sparčiai vyko tolesnė naujo šiltnamio, sodmenų auginimo aikštelių ir  pastato, kuriame bus sumontuota substrato maišymo, konteinerių užpildymo, sėjimo bei kita įranga, statyba.

Pagal modernizavimo projektą medelyne turi iškilti du nauji šiltnamiai, įrengtos trys sodmenų auginimo aikštelės bei pastatytos technologinės patalpos.   

„Šiuo metu vyksta projekto pirmojo etapo darbai. Statome vieną 25 m pločio ir 80 m ilgio polietileninį šiltnamį su dvigubo sluoksnio plėvele, kurios viduje bus oro tarpas. Šiltnamyje bus įrengta šildymo sistema – jis bus šildomas dujomis, kad visą laiką būtų galima palaikyti tinkamą mikroklimatą, taip pat įrengta laistymo sistema. Planuojame kovo pradžioje jau pradėti sėti ir konteineriuose per metus išauginti iki trijų generacijų, t. y. tris kartas sodinukų“,– apie projekto privalumus kalba  Panevėžio miškų urėdijos medelyno viršininkas Egidijus Kaluina.

Į plantacijas, bendrą medelyno infrastruktūrą, šaldytuvus Panevėžio urėdija jau yra investavusi apie 3,5–4 mln. eurų, o nauja investicija į konteinerinį auginimą su pagerinta šaknų sistema sieks dar apie 2 mln. eurų. Pagal tarptautinę praktiką, norint išauginti 1 mln. sodmenų, maždaug tokią sumą reikia ir investuoti.

Medelyną urėdija  modernizuoja savo lėšomis, be to, dalį pinigų projektui pasiskolino iš bankų. Per pirmąjį etapą bus pastatytas šiltnamis, technologinės patalpos bei įrengtos dvi 125 m ilgio bei 23 m pločio sodmenų auginimo aikštelės. Iki tol buvo iškelta aukštos įtampos elektros linija, kuri trukdė statyboms, nutiestos komunikacijos ir pan. Naujas šiltnamis bus išbetonuotas, aikštelės užpildytos skalda ir į konteinerius pasėtos sėklos.

Visus statybos darbus medelyne atlieka Lietuvos rangovai, laimėję viešąjį konkursą. 

„ Pirmoji sėjinukų generacija konteineriuose šiltnamyje augs iki liepos, po to per šį mėnesį  išpikuota ir daigyne grunte dar auginama maždaug pusantrų metų. Tik po tiek laiko sodinukus jau bus galima parduoti. Pirmoji generacija bus eglių, antra – eglės ir pušies, tačiau žiūrėsime, koks bus poreikis, nors iš esmės orientuojamės į eglės sodinukų auginimą. Bet koks bus užsakymas, tą ir stengsimės išauginti“, – planais dalijasi E. Kaluina.

Jo teigimu, užbaigus pirmąją projekto dalį, būtų tikslinga iškart statyti ir antrą šiltnamį, nes projektas atsipirks tik tada, kai bus realizuojama daug: ne 3-4 mln. kaip kad šiuo metu, o  6-7 mln. sodmenų.

Medelyno vadovas primena, kad ankstesnė investicija į šaldytuvų ūkį labai pasiteisino. Jei medelynas augina apie 3 mln. sodmenų ir daug eksportuoja, turi būtinai turėti šaldytuvus, kurie talpintų apie 70 proc. realizavimui skirtos produkcijos. Urėdija pirmą 900 kub. m talpos šaldytuvą daigams pasistatė 2008 m., o  2014 m. užbaigė antrąjį – jau 1200 kub. m. talpos. Kartu įrengtos ir rūšiavimo bei šiuolaikinės buitinės patalpos darbuotojams. Kiekvieną rudenį išraunama ir į šaldytuvą sukraunama beveik 2,5 mln. eglės sodinukų, kurie per žiemą saugomi iki pavasario miškasodžio.

Sodinukai – Lietuvos, Estijos, Skandinavijos šalių rinkoms

Sodinukus Panevėžio urėdijos medelynas  parduoda pagal išankstinius užsakymus ir ilgalaikes sutartis.

Medelynas savo išaugintais sodinukais aprūpina urėdijos girininkijas, kurios kasmet į miškus pasodina 1,3–1,5 mln. medelių. Sodmenis perka miškų urėdijos ir miškų atkūrimu besirūpinančios privačios įmonės bei miškų savininkai. Dalis produkcijos eksportuojama.

„Esame vienas iš daugiausiai eksportuojančių medelynų ir toliau su pagrindiniais užsienio partneriais tikimės bendradarbiauti Skandinavijos rinkoje, kuri užtikrina mums pastovią ir prognozuojamą realizaciją. Švedijos kompanijoms, su kuriomis dirbame jau 10 metų, parduodame apie 1 mln. eglės sodinukų, estams – apie 200–300 tūkst. vienetų. Estai mums tiekia sėklas, o mes jiems išauginame sodmenis. Jie perka  ne tik eglutes, bet ir pušeles, berželius“, – pasakoja E. Kaluina.

Medelyne per didįjį sezono darbymetį dirba apie 40 žmonių, o vasarą jų skaičius sumažėja iki 25–30. Išplėtus pajėgumus, papildomai bus sukurta naujų darbo vietų. Vis dėlto siekiama, kad visose grandyse mažėtų varginančio rankų darbo ir juos atliktų speciali technika – kultivatoriai, ravėjimo mašinos, automatizuotos laistymo bei kitos sistemos.

Panevėžio miškų urėdijos medelynas nuo miesto nutolęs vos apie pora kilometrų. Jis pradėtas kurti 1968 metais ir iš pradžių užėmė tik 2 ha, o šiuo metu jo bendras plotas siekia  66,6 ha. 

Medelynas iki šiol daugiausia augino miško sodmenų – 2,5 mln. eglių, 0,5 mln. pušų, 0,6 mln. beržų, panašiai tiek pat juodalksnių, taip pat  kitų medžių ir krūmų, be to, įvairių rūšių ir formų dekoratyvinių augalų sodyboms, parkams ar skverams. Tiesa, dekoratyvinių augalų auginimo medelynas atsisako ir šiuo metu išparduodami likusieji augalai. Sėklas medelynas renka tik iš sėklinių plantacijų ir selekcinių medynų, pats turi gerai derančias dvi sėklines eglių plantacijas.  

Angelė Adomaitienė