Renginys saugomoje teritorijoje: lankytojo bilietas tampa privalomu

Valstybinei miškų tarnybai vadovaus Saulius Cironka
18 lapkričio, 2022
Gintaras Gabiūnas: „Nesame lakstūnai, kad darbus mainytume…“
22 lapkričio, 2022

Renginys saugomoje teritorijoje: lankytojo bilietas tampa privalomu

Spalio pabaigoje šalies savivaldybių administracijos, Lietuvos savivaldybių asociacija ir Nacionalinių parkų ir saugomų teritorijų direkcijos (NPSTD) gavo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos (VSTT) raštą dėl privalomo lankytojo bilieto ir renginių derinimo su šiomis institucijomis. Savivaldybės, kuriose saugomų teritorijų ypač gausu, ketina atsižvelgti į VSTT prašymą ir papildyti esamus renginių organizavimo tvarkos aprašus, nustatant lankytojo bilieto privalomumą masinių komercinių renginių organizatoriams.

Tai reiškia, kad masinių renginių organizatorius į platinamų savo renginio (100 ir daugiau žmonių) bilietų kainą privalės įskaičiuoti lankytojo bilieto kainą – 1 eurą vienam lankytojui, o po renginio atsiskaityti su atitinkamos saugomos teritorijos direkcija.

Kildavo problemų

„Pastebėjome, kad vis dar ne visada yra tinkamai laikomasi teisės aktų ir dėl to direkcijos praranda dalį pajamų. Todėl priminėme apie galiojančią tvarką derinant masinius komercinius renginius ir platinant saugomų teritorijų lankytojų bilietą“, – paklaustas, dėl kokių priežasčių gimė toks dokumentas, atsakė VSTT direktorius Albertas Stanislovaitis.

Galbūt tokį nurodymą VSTT gavo iš aukščiau, pavyzdžiui, Aplinkos ministerijos? „Ne, jokių nurodymų ar pavedimų šiuo klausimu negavome“, – patikino VSTT direktorius. Kaip paaiškėjo iš minėtoms institucijoms adresuoto rašto, iniciatyva kilo iš NPSTD: kelios direkcijos šiais metais pranešė tarnybai apie problemas su masinių komercinių renginių valstybiniuose parkuose organizatoriais dėl privalomo lankytojo bilietų platinimo bei atsiskaitymo su direkcija.

„Atsižvelgiant į vis populiarėjančius masinius renginius gražiausiose saugomose teritorijose, per kuriuos saugomų teritorijų lankytojai neretai padaro didesnės ar mažesnės žalos valstybinio parko teritorijai ir/ar joje įrengtai lankytojų infrastruktūrai“, 2019 m. gegužės 24 d. Valstybinio parko ir Žuvinto biosferos rezervato lankytojo bilietų platinimo, apskaitos ir surinktų lėšų naudojimo tvarkos aprašą papildė nuostata dėl lankytojo bilieto privalomumo masinių komercinių renginių metu“, – rašoma dokumente.

Todėl VSST paprašė šalies savivaldybes papildyti Masinių renginių savivaldybės viešosiose vietose organizavimo tvarkos aprašus, įtraukiant į dokumentų, kuriuos privalo pateikti organizatoriai dėl leidimo renginiui, sąrašą, suderinimus su atitinkamomis institucijomis.

Tiesa, viešojoje erdvėje suabejota, ar VSTT vadovas neperžengė kompetencijos ribų, prašydamas savivaldybes papildyti esamus renginių organizavimo tvarkos aprašus nustatant lankytojo bilieto privalomumą masinių komercinių renginių organizatoriams.

Paklaustas, ar dokumente suformuluotas prašymas nesikerta su galiojančiais teisės aktais, A. Stanislovaitis patikino, kad raštas parengtas būtent vadovaujantis galiojančiais teisės aktais ir patvirtino, kad minėto rašto išties neketina atšaukti.

Papildys aprašą

Birštono savivaldybės, kurios teritorija yra Nemuno kilpų regioniniame parke, administracijos direktorė Jovita Tirvienė sakė, kad VSTT raštą „Dėl privalomo lankytojo bilieto saugomose teritorijose” gavo spalio 28 dieną.

„Birštono savivaldybė yra patvirtinusi renginių organizavimo Birštono savivaldybės teritorijoje tvarką, kurioje nustatyti reikalavimai fiziniams ir juridiniams asmenims, norintiems organizuoti įvairius renginius Birštono savivaldybėje. Atsižvelgiant į aukščiau minėtą VSTT raštą, numatoma papildyti Birštono savivaldybės renginių organizavimo tvarkos aprašą, nustatant lankytojo bilieto privalomumą masinių komercinių renginių organizatoriams“, – teigė J. Tirvienė.

Birštono savivaldybės administracijos direktorė pabrėžė – už lėšų už lankytojo bilietų surinkimą ir atsiskaitymą su saugomų teritorijų direkcijomis tampa atsakingas masinio komercinio renginio organizatorius, o ne savivaldybė.

Jau taikė tokią praktiką

Neringoje yra du gamtiniai rezervatai – Naglių gamtinis rezervatas ir Grobšto gamtinis rezervatas, taip pat kraštovaizdžio draustiniai (Alksnynės, Garnių kalno, Karvaičių, Parnidžio, Raganos Kalno), geomorfologiniai draustiniai (Angių, Gamtos paminklo – Urbo kalno, Hageno gūbrio), talasologinis (jūrinis) draustinis.

Neringos savivaldybės administracijos vyr. specialistė (atstovė spaudai, ryšiams su visuomene) Sandra Vaišvilaitė teigė, kad Renginių organizavimo Neringos savivaldybei priklausančiose ar valdytojo teise valdomose viešojo naudojimo teritorijose tvarkos aprašas jau numato, kad visi organizatoriai renginį, vykstantį neurbanizuotose teritorijose, privalo suderinti su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija,  taip pat su direkcija derinama ir renginio įrangos išdėstymo renginio vietoje schema. 

„Jau iki šiol buvo taikoma tokia praktika, kad renginiams vykstant Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos valdomose teritorijose, masinių renginių organizatoriai į platinamų bilietų kainą įskaičiuodavo  ir lankytojo bilieto kainą. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos pateiktą siūlymą dėl lankytojo bilieto planuojama teikti svarstyti Neringos savivaldybės tarybos komitetams“, – rašoma Neringos savivaldybės atsiųstame komentare.

Augustė Teiberytė

Nuotrauka Neringos savivaldybės