Rinkime Metų medį

spalio 3, 2017
Tauragėje diskutuota apie žaliąją strategiją regiono verslui
spalio 2, 2017
Lietuva ir Švedija dalijosi valstybinių miškų valdymo patirtimi
spalio 10, 2017

Šiemet jau antrąkart Lietuvoje rengiami Metų medžio rinkimai. Pasak jų iniciatoriaus Lietuvoje, VšĮ Lietuvos arboristikos centro direktoriaus Sigito Algio Davenio, Metų medžio konkurso tikslas – ne tik išrinkti medį, kuris atstovaus mūsų šaliai Europos metų medžio konkurse, bet ir pagerbti kitus vertingiausius šalies gražuolius, skleisti informaciją apie juos kaip regiono savitumo ir patrauklumo dėmenis.

 

Čekų sumanymas

 

„Lietuvos metų medžio rinkimai parodo medžių svarbą mūsų kasdieniniame gyvenime, jų reikšmę Lietuvos gamtos ir kultūros paveldui. Dauguma konkurse dalyvaujančių medžių apipinti legendomis, tų vietovių traukos centrai.

 

Šiame konkurse svarbūs yra ne tiek medžio grožis, dydis arba amžius, kiek augalo istorija, legenda, sąsaja su žmonių gyvenimu. Konkurso organizatoriai ieško medžių, kurie tapo neatskiriama bendruomenės dalimi, jos šerdimi. Praėjusiais metais Lietuvos metų medžiu mūsų šalies gyventojai išrinko Stelmužės ąžuolą“, – pastebėjo S. A. Davenis.

 

Organizuoti šalies Metų medžio, o vėliau – ir Europos metų medžio konkursą – čekų arboristų sumanymas. Kadangi mūsų šalies arboristai su kolegomis čekais įgyvendina daug bendrų projektų, čekų mokslininkas arboristas Martinas Nemecas jau keliolika metų stebi Stelmužės ąžuolą, jų sumanymas pagaliau pradėtas įgyvendinti ir mūsų šalyje.

Europos metų medis renkamas nuo 2011 m.

 

12 kandidatų

 

Lietuvos metų medis renkamas iš 12 kandidatų. Šie atrinkti iš 49 paraiškų, kurias teikė regioniniai parkai, savivaldybės ir kaimų, miestelių bendruomenės.

  1. A. Davenis atsiduso, kad iniciatyvumas galėtų būti didesnis – daug ką teko paraginti, kad pristatytų konkursui savo regiono gražuolius – pats medis juk paraiškos nepaduos.

Tad šiemet dėl šalies Metų medžio titulo varžosi Adamavo, Buivydo, Elmės šešiakamienis, Grybiškių, Gudlaukio ąžuolai. Dalyvauti konkurse taip pat atrinkti Papilės penkiolikakamienė ir Meškėnų liepos, Veisiejų ir Raganos uosiai,  Raganų eglė, Medaus obelis ir Aukštadvario kaštonas.

 

Labiausiai mėgstami – ąžuolai ir liepos

 

Kaip ir pernai daugiausia konkurse dalyvaujančių medžių – ąžuolai. Dalyvauja ir dvi liepos, du uosiai,  po vieną eglę, obelį ir kaštoną.

Kaip atrinkti šie kandidatai? Pasak S. A. Davenio, pagrindiniai kriterijai buvo du: medžio biologinis išskirtinumas (ūgis, aukštis, storis, amžius) ir jo istorinis socialinis vaidmuo visuomenėje, kaip žmonės sugyveno ir sugyvena su tuo medžiu.

 

Ar nebuvo svarstyta, kokios medžių rūšies atstovas labiausiai tiktų Lietuvos medžio nominacijai? Kaip pastebėjo VšĮ  Lietuvos arboristikos centro direktorius, siekta, kad pretendentų tapti Lietuvos metų medžiu būtų kuo įvairiausių. S. A. Davenis įsitikinęs, kad tautiečiams brangūs visi medžiai, bet išskirtinai svarbios dvi jų rūšys  – ąžuolai ir liepos.

 

 „Ąžuolai laikomi  vyriškos, liepos, kiti – moteriškos energijos simboliu. Nors paprastai kalbama apie ąžuolų didybę, o liepų moteriškumą, yra liepų, kurios atrodo kaip galiūnai ąžuolai. Man jos net labiau prie širdies“, – sakė S. A. Davenis, pastebėdamas, kad tuo galima įsitikinti ir žvelgiant į šiemet konkurse dalyvaujančią Meškėnų liepą.

 

Kodėl šiemet iš spygliuočių konkurse dalyvauja tik viena eglė, o pušų, bene dažniausio Lietuvos medžio, nėra nė vieno? Tai turbūt atsitiktinumas. O gal tiesiog spygliuočiai labiau suaugę su kraštovaizdžiu ir mažiau pastebimi? Lapuočiai, kurie pavasarį sprogsta, dauguma pasipuošia įspūdingais žiedais, o rudenį – spalvingais lapais – labiau krenta į akis.

 

Balsavimo taisyklės ir rezultatai

 

Kiekvienas pilietis gali pasirinkti vieną labiausiai patikusį medį iš šių 12 kandidatų ir už jį balsuoti elektroniniu erdvėje naudojantis kompiuterio (IP) adresu svetainėje www.arboristai.lt.  Balsavimas vyks iki spalio mėn. 19 d.

Lietuvos Metų medis 2017 bus paskelbtas 2017 m. spalio mėn. 20 d., Tarptautinę medžio dieną,  apdovanojimų įteikimo ceremonija numatyta Aplinkos ministerijoje.

 

Joje ketina dalyvauti Lietuvos Seimo nariai Kęstutis Mažeika, Virginijus Sinkevičius, Kęstutis Bacvinka ir kiti.

Nugalėtojas atstovaus Lietuvai 2018 metų Europos medžio konkurse.

Beje, išrinkus Lietuvos metų medį, jo atrankos konkurso komisijos dar laukia užduotis pateikti duomenis Europos metų medžių rinkimams: gražiai pristatyti medžio istoriją ir jį reklamuoti. Konkurso organizatoriai akcentuoja, kad jie nepaliaujamai ieško Europos metų medžių, kad jų apsauga taptų tarptautinių diskusijų tema. Tuo pat metu plačiau dalinamasi žiniomis ir patirtimi, kaip medžiams suteikti profesionalią, veiksmingą ir tikslingą ilgalaikę priežiūrą.

 

Daiva Červokienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

WordPress Lightbox Plugin