Automatizuotas agrodronas – puikus pagalbininkas ir žemės, ir miškų ūkyje

Lietuvoje apstu neišnaudotų galimybių apsirūpinant biokuru
23 balandžio, 2022
„Judrės medžio“ vadovas giria patikimai tarnaujančias STAS puspriekabes
25 balandžio, 2022

Automatizuotas agrodronas – puikus pagalbininkas ir žemės, ir miškų ūkyje

Kaip veikia ir kokias funkcijas atlieka agrodronas?

Pagrindinės agrodrono funkcijos – purškimas (augalų apsaugos priemonių, trąšų), išbarstymas (trąšų, sėklų, moliuskocidų) ir darbui reikalingo 2D/3D žemėlapio sudarymas. Agrodronas visiškai  automatizuotas, valdomas telefonu arba pultu, pakanka sukurti lauko žemėlapį darbui, o dirbtinis intelektas viską atlieka pats: parenka tinkamiausią darbo maršrutą, informuoja apie darbo laiką ar priemonių sunaudojimą, eliminuoja žmogiškąsias klaidas bei darbus atlieka itin tiksliai.

Kaip agrodronas valdomas?

Agrodronas valdomas programėle telefone – galima pakeisti parametrus: skrydžio aukštį, perskridimų atstumus, sudaryti purškimo/nepurškimo (ar barstymo/nebarstymo) zonas, perimetrus, kryptis, išpurškiamo tirpalo kiekį, purškiamų lašelių dydį, atlikti pilną agrodrono diagnostiką.

Kiek sveria, kaip transportuoti?

Agrodronai sveria nuo 10 kg iki 50 kg.  Nors išskleistų sparnų spindulys siekia du ir daugiau metrų,  dronas telpa į didesnį automobilį: vienatūrį, autobusiuką, autopriekabą, padidinto pravažumo sunkvežimį.

Kokių įgūdžių reikia argodronui valdyti?

Agrodronas visiškai automatizuotas, todėl valdymas yra paprastas. Užtenka perprasti telefono programėlės valdymą ir pagrindinius veikimo principus (žemėlapio kūrimas, jo patalpinimas į debesiją, įkėlimas į agrodroną ir agrodrono paleidimas darbui). Visa tai naudotojas paprastai perpranta per penkias dienas. Tam rengiame mokymus.

Kaip agrodronas įkraunamas?

Agrodrone naudojamos keičiamos „Teslos“ gaminamos Li polimerų baterijos, jos įkraunamos itin greitai – vos per 12 min. nuo elektros linijos, “powerbanko“ arba generatoriaus. Įkrovimo metu baterijos gali būti aušinamos vandeniu, tai padidina jų ilgaamžiškumą.

Koks agrodrono našumas?

Agrodronas gali nupurkšti ar išbarstyti nuo 8 iki 18 ha/val., per visą darbo dieną galima pasiekti įspūdingą 150 ha darbo našumą.

Kaip tiksliai dirba?

Agrodronas naudoja ryšį su GPS signalo pataisomis (RTK), todėl pasiekia įspūdingą 2-5 cm skrydžio tikslumą. O jame esantis dirbtinis intelektas itin tiksliai kontroliuoja išpurškiamo tirpalo ar išbarstomų medžiagų kiekius.

Kuo ypatingi agrodrono purkštukai?

Agrodronas naudoja nestandartinius rotacinius purkštukus, kurių didžiausi privalumai – identiškai vienodai suskaldomas lašelių dydis ir skirtingai nei inžektoriniai purkštukai neužsikemša. Rotacinių purkštukų darbą kontroliuoja agrodrono dirbtinis intelektas, agrodrono išpurškiamo lašelių dydį galima keisti telefone esančia mobilia aplikacija, tai labai paprasta ir efektyvu.

Kokie priedai dar reikalingi agrodorono darbui,  kaip jis komplektuojamas?

Agrodronas priskiriamas prie precizinės žemės ūkio technikos, purškimo/išbarstymo tikslumui išgauti naudoja mobiliąsias arba stacionarias RTK stotis. Nepertraukiamam darbui laukuose agrodrono baterijoms įkrauti naudojamas smart generatorius, taupantis degalus. Agrodrono programavimui, stebėsenai bei kontrolei naudojamas smart telefonas ar planšetė. Rankiniam darbinio žemėlapio sukūrimui ar avariniam drono susigrąžinimui  naudojamas smart – distancinis su RTK priedėliu. Didžiausia naujiena dabartiniame agrodrone yra 3D kamera su integruotu dirbtiniu intelektu, kurio pagalba sudaromas ne tik laukų paviršiaus 3D modelis, bet ir identifikuojamos kliūtys, nustatomos lauko ribos, inventorizuojami medžiai.

Kokiomis oro sąlygomis dirba? Ar gali dirbti tamsoje?

Dronas yra robotizuota priemonė, todėl gali dirbti tiek dieną, tiek naktį,  esant iki 10 m/s vėjui, atsparus lietui, todėl juo itin efektyvu atlikti įsėjimą.

Kodėl tai ekologiška technologija?

Agrodronas naudoja tik baterijas, todėl CO2 emisija yra nulinė, o išmaniosios technologijos ir dirbtinis intelektas leidžia smarkiai sumažinti augalų apsaugos priemonių ir trąšų kiekį.

Kaip tausoja dirvožemį?

Agrodronas nesuspaudžia dirvožemio ir nepalieka technologinų vėžių. Suslėgimas yra pagrindinė fizinės dirvožemių degradacijos rūšis. Dirvožemių suslėgimas įvardijamas kaip daugiareikšmė problema, galinti turėti sunkių ekonominių ir gamtosauginių pasekmių.

Kaip padeda taupyti išteklius?

Agrodronas naudoja elektros energiją, kuri yra pigesnė nei šiuo metu kylančios iškastinio kuro kainos. Agrodrone integruotos išmaniosios technologijos itin tiksliai apskaičiuoja priemonių naudojimą (trąšų, augalų apsaugos produktų, biocidų, bakterijų), nežaloja augalų, nes nepalieka technologinių vėžių. Itin maža jo darbo savikaina, paprasta priežiūra.

Kokių leidimų reikia dirbti dronu?

Prieš pradedant dirbti su agrodronu privalu išlaikyti egzaminą nuotolinio piloto pažymėjimui gauti (kaina – 17 eurų) bei iš TKA (transporto kompetencijų agentūros) gauti leidimą dirbti savo laukuose (leidimas išduodamas neribotam laikui). Po šių procedūrų galėsite  džiaugtis  agrodrono teikiamais privalumais ir  nauda.

Kokios grėsmės agrodroną sudaužyti?

Dirbtinis intelektas eliminuoja žmogiškąsias klaidas ir neleidžia pakilti dirbti, jeigu nepakankamas baterijos limitas saugiai sugrįžti atgal, taip pat jei purškimo darbui neužtenka priemonių, jeigu agrodronas techniškai netvarkingas. Jis mato kliūtis, gali skristi net itin vėjuotą dieną, kai vėjas viršija 15 m/s ( minėtas 10 m/s vėjas – darbinis).

Ar galima agrodroną apdrausti? Kokie nuostoliai bus kompensuoti?

Agrodronus mielai draudžia „Agrodrono“ įmonės partneriai – draudimo bendrovės iš užsienio. Agrodrono draudimas siekia 1000 eurų, su šiuo draudimu Jūs jausitės ramiau ir užtikrinčiau, žinodami, kad nelaimingo atsitikimo atveju draudimas kompensuos patirtą žalą. https://agrodronas.lt/dronu-draudimas/

Kokia galioja garantija agrodronui?

Agrodronui suteikiame vienerių metų garantiją, o po to – pogarantinį servisą.

Kokį agrodronų servisą teikiate? Per kiek laiko jo sulauksiu?

Sezono pabaigoje agrodroną privalu atiduoti „Agrodrono“ įmonės specialistams, kad būtų atlikta profilaktika, patikrintos darbinės sistemos, išvalyta purškimo/barstymo įranga, paruoštas kitam sezonui. Nuo š. m. teikiame specializuotą paslaugą: agrodrono sandėliavimo paslaugą (teigiama temperatūra ir savalaikis baterijų įkrovimas būtinas šiai įrangai).

Atsitikus nelaimingam nutikimui, nedelsiant reaguojame ir dienos bėgyje sutvarkome agrodroną. Esant sudėtingesniam gedimui jo tvarkymo metu klientui išnuomojame kitą agrodroną.

rpt