Mercedes-Benz vilkikai su nauja hidrodinamine priekinių ratų pavara

Prognozė: pajamos iš valstybinių miškų šiemet mažės 36 mln. eurų, pelno nesitikima
27 vasario, 2020
Miškų inventorizacijos patirtis: nuo matavimų iki sprendimų
1 kovo, 2020

Mercedes-Benz vilkikai su nauja hidrodinamine priekinių ratų pavara

Šiuolaikiniai vilkikai miškų ūkyje dažniausiai naudojami medienai ir medienos skiedroms transportuoti. Mercedes-Benz inžinieriai siūlo sprendimą tiems, kuriems trumpam laikui reikia maksimalios traukos, tačiau nenorintiems atsisakyti didelės naudingos krovos ir optimalios transmisijos.

Medienvežiai – tai sunkvežimiai su specialia įranga stiebams, sortimentams arba medienos skiedroms transportuoti. Pagal paskirtį jie skirstomi į stiebų, sortimentų ir skiedrų. Medienvežiai stiebams transportuoti yra su prikabinamu vežimėliu arba su puspriekabe. Sortimentams transportuoti naudojami medienvežiai gali būti su vienaaše arba dviaše priekaba ir su puspriekabe. Medienvežiai skiedroms transportuoti būna su priekaba arba puspriekabe bei kėbulu su paaukštintomis sienomis arba konteineriais.

Šiuolaikiniai medienvežiai privalo turėti pakankamai galingą variklį ir daugiaašę važiuoklę. Pageidaujama didelė keliamoji galia, t. y. esant pakankamai stabiliai konstrukcijai, transporto priemonės masė turi būti kiek įmanoma mažesnė. Be to, šiuolaikiniai medienvežiai turi tikti įvairaus apdirbimo laipsnio, ilgio bei svorio kroviniams transportuoti, pravažiuoti miško keliais ir pasikrauti krovinį sunkesnėmis sąlygomis. Manipuliatorius turėtų būti pakankamai našus, kad užtikrintų greitą krovinio pakrovimą ir iškrovimą, o stovėjimo laikas būtų kuo trumpesnis. Viešaisiais keliais šiuolaikiniai medienvežiai turėtų važiuoti pakankamai dideliu greičiu, jų valdymas turėtų būti paprastas ir patogus. Ne mažiau svarbu ir įprastas medienvežių aptarnavimas, priežiūra bei ilgas naudojimo laikas. Renkantis medienvežius dar reikėtų atkreipti dėmesį į transporto priemonės komplektaciją ir tinkamumą optimaliam naudojimui.

Medienvežių darbo laiko sąnaudos ir išlaidos priklauso nuo:

– miško kelių tinklo;

– medienos transportavimo atstumo;

– važiavimo greičio;

– transporto priemonės keliamosios galios;

– pakrovimo ir iškrovimo technologijos;

– darbuotojų skaičiaus;

– metinio naudojimo laiko;

– mašinų skaičiaus;

– transportavimo darbų integravimo į medienos ruošos grandinę;

– bendravimo tarp miško ir transporto firmos savininkų bei medienos supirkėjo.

Nauja hidrodinaminė priekinių ratų pavara HAD (angl. Hidraulic Auxiliary Drive) Mercedes-Benz vilkikuose apjungia klasikinės ir visų varančiųjų ratų transmisijos privalumus. HAD sistema priekinei vairuojamai ašiai tiekia tiek papildomos galios, kiek yra būtina – iki 40 kW kiekvienam ratui. Ją galima įjungti iki 60 km/h (prie didesnio greičio sistema išsijungia automatiškai), pilna trauka veikia iki 28 km/h. Vairuotojas sistemą įjungia prietaisų skydelyje esančio mygtuko paspaudimu, dėl to nereikia sustoti, viskas atliekama važiuojant, toliau sistema dirba automatiškai -priklausomai nuo greičio bei sukimo momento poreikio atskiram ratui.

Ypatingas HAD sistemos mazgas yra hidraulinis siurblys (1 pav.). Skirtingai nuo kitų rinkoje esančių produktų, jis sumontuotas ne prie pavarų dėžės, o prie variklio. Įjungiant sistemą išlaikoma pilna HAD traukos jėga. Prie pavarų dėžės lieka vietos pagalbiniam lėtintuvui.

HAD sistema yra 350 kg lengvesnė už įjungiamą visų varančiųjų ratų pavarą, o palyginti su nuolat įjungta visų varančiųjų ratų mechanine transmisija – sveria net 500 kg mažiau. Vilkiko su HAD sistema degalų sąnaudos gali būti iki 8 proc. mažesnės nei su visais varančiais ratais.

1 pav. Pagrindiniai hidrodinaminės priekinių ratų pavaros HAD komponentai: 1 – didelio slėgio hidraulinis siurblys (varomas varikliu); 2 – didelio slėgio linijos; 3 – priekinė ašis su varikliais ratų stebulėse; 4 – alyvos aušintuvas, filtras ir bakas; 5 – išsiplėtimo bakelis; 6 – vožtuvų valdymo blokas 

Hidrodinaminės priekinių ratų pavaros HAD pranašumai:

– didelio slėgio hidraulinį siurblį sumontavus prie variklio, įjungiant sistemą tiekiama pilna traukos jėga. Be to, prie pavarų dėžės lieka vietos palėtinimo įtaisui;

Technical Details HAD

– kadangi į priekinių ratų stebulėse esančius skirstytuvus hidraulinė alyva tiekiama ne žarnomis, o standžiai įtvirtintais metaliniais vamzdeliais, ženkliai prailgėja tarnavimo laikas, nes nelieka dylančių žarnelių, kurias reikėtų periodiškai keisti;

– šone sumontuotas 20 kW galios aušintuvas užtikrina, kad HAD sistema iki 25 km/h greičio gali būti naudojama ilgesnį laiką. Alyvos filtrą reikia keisti tik po 600000 kilometrų;

– dėl mažesnio svorio (350 ir 500 kg), palyginti su įjungiama ir nuolat įjungta visų varančiųjų ratų pavara, padidėja naudinga krova. Be to, sumažėja degalų sąnaudos.

Standartinį Mercedes-Benz vilkiką su HAD sistema (2 pav.) UAB „Zobera“ naudoja medienai transportuoti.

„Hidrodinaminė priekinių ratų pavara HAD tikrai praverčia, nors sunkiau pravažiuojamų kelių mūsų aptarnaujamame regione būna nedaug, gal tik kokie 5 proc. HAD sistemos pranašumai taupant degalus išryškėja važiuojant magistraliniais keliais, nes nėra jokių kardaninių velenų, paskirstymo dėžių, pusašių ar reduktorių“, – teigia UAB „Zobera“ savininkas Gintaras Bernotas. „Pavasarį su šiuo vilkiku ir puspriekabe planuojame vežti žvyrą bei tikimės, kad HAD sistemos pranašumus pajausime dar labiau“, –  tikina Gintaras Bernotas.

2 pav. UAB „Zobera“ standartinis Mercedes-Benz vilkikas su HAD sistema: 1 – hidraulinių jungčių apsauginė plokštė; 2 – nejudanti aukšto slėgio linija tiesiai į stebulę nelanksčiomis jungtimis; 3 – diskiniai stabdžiai su apsauga nuo purvo; 4 – tiesiai prie variklio prijungtas hidraulinis siurblys; 5 ir 6 – papildomi plieniniai apsaugos komponentai bekelei

Jau metai, kai UAB „Platelių šilas“ galingą Mercedes Benz vilkiką su pakeliama galine ašimi ir HAD sistema naudoja sunkiasvorei medienos ruošos technikai ir skiedroms transportuoti (3 pav.).

„Hidrodinaminė priekinių ratų pavara HAD tikrai pasiteisina, kai slidu ar siauru keliu reikia stumti tralą atbuline eiga, – pažymi UAB „Platelių šilas“ savininkas Egidijus Zeleckis. – Mūsų vilkikas Žemaitijos keliais jau nuvažiavo apie 90000 km ir jokių gedimų bei aptarnavimo išlaidų (tik tepalų keitimas) neturėjome. Degalų, palyginti su vilkikais, turinčiais mechaninę visų varančiųjų ratų transmisiją, mūsiškis sunaudoja tikrai mažiau“.

Įdomu tai, kad pasirinkus konfigūraciją 6 x 4 su bortiniais reduktoriais bendrą sąstato masę galima padidinti iki 150 t.   

3 pav. UAB „Platelių Šilas“ Mercedes Benz vilkikas su pakeliama galine ašimi ir HAD sistema

Doc. dr. Remigijus Zinkevičius, VDU Žemės ūkio akademija

Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis:

Arvydas Kniukšta
Krovininių automobilių pardavimo vadovas Klaipėdos regione
Sales Manager (Trucks, Klaipėda region)
_______________________________________
SilberAuto UAB

Vilniaus pl. 8, LT-96327 Sudmantų k., Klaipėdos r., Lithuania
Tel +370 46 323780, GSM +370 687 53142
E.p. :Arvydas.Kniuksta@silberauto.ltkrovininiupardavimas.klaipeda@silberauto.lt
www.mercedes-benz.lt