Pažintis su Vilkaviškio kraštu

11 rugsėjo, 2018
Arboristas: “Lietuvoje miestų parkų medžių būklė – apgailėtina”
11 rugsėjo, 2018
Su Miškininko diena, mieli bičiuliai, LRS nario               K. Bacvinkos sveikinimas
14 rugsėjo, 2018

Pažintis su Vilkaviškio kraštu

 

Rugsėjo 8–9 dienomis portalo miskininkas.eu bendradarbiai išsiruošė į ekskursiją po Vilkaviškio rajono istorijos ir gamtos paminklus.

Portalui rašančių vilniečių, kauniečių ir Sūduvos krašto žmonių būrelis susitikome prie V. Kudirkos klėtelės Paežerių kaime, o Vilkaviškyje, prie savivaldybės palikę savo automobilius, persėdome į mikroautobusą tolimesnei kelionei.

Lydimi  gido, Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus muziejininko-ekskursijų vadovo, istoriko Antano Žilinsko, Vilkaviškyje, šalia savivaldybės rūmų sustojome prie paminklo žymiajam varpininkui, tautos dvasios žadintojui poetui V. Kudirkai, miesto aikštėje nusifotografavome prie nepriklausomybės patriarcho Jono Basanavičiaus paminklo, lankėmės vietoje, kur Napoleonas surengė Prancūzijos armijos paradą ir paskelbė karą Rusijai.

Vėliau apžiūrėjome įspūdingą Paežerių dvarą, kuriame veikia krašto muziejus, savo ekspoziciją pradedantis iš šio krašto kilusių šešių Nepriklausomybės akto signatarų  (J. Basanavičiaus, D. Malinausko, J. Staugaičio,  J. Vailokaičio, P.Klimo, S. Banaičio) portretais, nutapytais vietinių dailininkų, dairėmės po Kybartus, aplankėme geležinkelio stoties požemius, kurie dabar tampa originalia kultūrine erdve, sustojome Lietuvos pasienyje, toje vietoje, per kurią Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona 1940 m. birželio 15 d. išvyko iš Lietuvos.

Kiršuose užsukome į poetės Salomėjos Nėries tėviškę, kurioje dabar gyvena ir ūkininkauja jos sūnaus Sauliaus žmona Laima, sustojome prie Kazio Bradūno tėviškės, kurią žymi skulptūrinė kompozicija, Kybartuose aplankėme Eucharistinio Išganytojo bažnyčią, apie kurią pasakojo klebonas Vaidotas Labašauskas, Vištytyje – regioninio parko informacinį centrą.

Labai didelį įspūdį paliko ūkininko R. Mickevičiaus supiltas piliakalnis Kaupiškiuose, didysis Vištyčio akmuo, Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos valstybių sienų sankirta, šventu laikomas šaltinėlis miške prie Vištyčio ežero Varteliuose, greta kurio kyla miniatiūrinis kryžių kalnelis.

Sekmadienio ryte, pasidairę į gražias Vištyčio ežero panoramas, pasivaikščioję Šilelio pažintiniu taku, kurį įrenginėjo ir ekskursijoje dalyvavęs miškininkas Ramūnas Mažėtis, pasigerėję Romintos giria, 3 ežerų regykla ir Pavištyčio akmenų grupe, pasukome į didžiausią ir seniausią Lietuvos maumedyną, apie kurį pasakojo R. Mažėtis. Tada aplankėme jotvingių sostinę Pajevonį, kuris žymus ir išlikusiu Vytauto Didžiojo paminklu, ąžuolu žmogaus veidu.

Aplankę Svirkalnio regyklą prie Gražiškių (apie unikalią čia išlikusią Užgavėnių švenčių ciklo  tradiciją – Šyvio šokdinimą, pasakojo iš Gražiškių kilusi miškininkė Ina Bikuvienė, beje, ten pasodinusi 5 ha miško), pasukome į Ožkabalius – J.  Basanavičiaus gimtinę  ir ją supantį 40 ha plote pasodintą Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną.

„Dar vienas Amerikos atradimas „ant“ gimtos Lietuvos – Vilkaviškio kraštas. Kai mano draugai, pažįstami suvalkiečiai girdavosi savo gimtinės svarba istorijai, kalbai, kultūrai, politikai ir pan., galvodavau, toks jau jų, susireikšminusių, būdas. Bet nuvažiuokit į Vilkaviškį, pamatysit, patirsit, sužinosit labai daug: kas mes, iš kur mes ir kodėl mes. Po dviejų dienų kelionės po kalvotąją ir lygumų Suvalkiją tampi užkietėjusi suvalkiečiu. Ir net kalbėdamas „dainuoji“ kaip čia gimęs. Suvalkija užkrečiama“, – taip savo įspūdžius feisbuke išsakė ekskursijoje dalyvavusi kolegė žurnalistė Sigita Nemeikaitė.

 

Daiva Červokienė

Sigitos Nemeikaitės nuotr.