Prie miško kelių tvarkymo prisideda ir privatininkai
Jurbarko miškų urėdijos administruojamoje teritorijoje yra apie 1150 km kelių, iš jų 950 km nuolat prižiūri ir tvarko urėdija savo lėšomis, dar apie 200 km miško kelių driekiasi per privačius miškus. Jau antri metai kelius, esančius privačiose miškų valdose, urėdija remontuoja naudodama Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos lėšas. Nauja tvarka, pagal kurią urėdijos tapo atsakingos ir už privačių miško kelių remontą, iš esmės pasiteisino – Jurbarko regione dalis savininkų pradėjo atsakingiau juos prižiūrėti bei talkinti remonto darbus vykdantiems rangovams.
„Mūsų miško kelių būklė labai priklauso nuo gamtos sąlygų ir nuo jų apkrovos transportu intensyvumo. Jei miškų urėdija kasmet į kelius investuodavo po 300–350 tūkst. eurų, kas užtikrino gerą jų būklę, tai investicijos į privačių miškų kelius iki praėjusių metų iš esmės buvo lygios nuliui. Tad ko stebėtis, kad jie atrodė labai apgailėtinai, vietomis sunkiai išvažiuojami“, – sako Jurbarko miškų urėdijos urėdas Edmundas Mačieža.
Anot jo, nuo 2016 m. visų miško kelių remontą patikėjus urėdijoms ir tam skyrus papildomų lėšų iš bendrųjų reikmių programos, vaizdas išklampotuose ir duobėtuose ruožuose pasikeitė. Tiek pernai, tiek šiais metais urėdija su rajoninės tarpžinybinės komisijos pagalba atrinko tokias kelių atkarpas, kuriose remontas buvo būtinas ir kur reikėjo normalaus privažiavimo žmonėms.
„Pernai labai baiminomės, kad vos tik suremontavus, privačių miškų valdytojai puls intensyviai naudotis gėriu ir tuoj pat kelius sugadins, tačiau taip neįvyko. Visi sutvarkyti keliai yra puikiai prižiūrimi, saugomi ir kol kas labai geros būklės. Mūsų urėdijoje miško savininkų valdos yra gana mažos, tad keliai eina arba ribojasi su daugelio savininkų sklypais. Malonu, kad žmonės supratingi ir įvertino mūsų atliktą darbą. Dalis miško savininkų net pagelbėjo iškirsdami pakelės krūmus“, – permainomis džiaugiasi Jurbarko miškų urėdijos vadovas.
Iš viso 2016 m. urėdija privačiuose miškuose suremontavo bei atliko kitų darbų 17 km kelių už 83 tūkst. eurų, o šiemet numatyta sutvarkyti 18 km už 78 tūkst. eurų. Konkretiems kelio remonto darbams Pašvenčio, Smalininkų, Balandinės ir kitose apylinkėse rangovai parenkami konkurso būdu. Deja, šiais metais darbus labai trikdė liūtys ir įmirkusi žemė.
„Nemažai remontuotinų kelių yra daug savininkų turinčioje Balandinės girininkijoje, tačiau ten visą vasarą, o ypač lietingą rudenį nepaprastai šlapia. Kai kurie savininkai net negali miško kirsti, jau nekalbant apie išvežimą iš biržės iki tarpinio sandėlio. Labai laukiame šaltesnių orų ir pašalo, kuris galbūt leistų užbaigti pradėtą tvarkymą“, – viliasi E. Mačieža.
Panašias bėdas šiemet teko įveikti ir tvarkantis urėdijos valdose. Pernai ir šiais metais Jurbarko MU remontavo ir tvarkė apie 240 km miško kelių, iš jų didžiausias tinklas atnaujintas Balandinės, Kalvelių, Mociškių girininkijose. Dalyje kelių, apie 150 km, buvo atliekami tik kelio dangos priežiūros darbai, t.y. užpilamos pavienės duobės ir atstatomas kelio profilis. Kitur teko pašalinti per ilgą laiką susikaupusį gruntžemį, užpilti filtracinį sluoksnį, atstatyti žvyro dangą ir pan.
„Minėtą kelių remontą taip pat labai trikdė nuolatinis lietus, tačiau rangovai nusiteikę optimistiškai ir gaudydami kiekvieną tinkamą minutę stumiasi į priekį. Neabejojame, kad viskas bus užbaigta numatytu laiku ir kokybiškai“, – tikisi urėdijos vadovas.
Iš Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos miško kelių tvarkymui 2016 m. iš viso skirta 4,04 mln. eurų, už juos urėdijos suremontavo apie 1000 km miško kelių. Panašiai tvarkantis kasmet ateityje dėl važiavimo ir privačių miškų keliais sunkumų neturėtų kilti.
„Nežinau kaip kitose urėdijose, bet pas mus privačių miškų savininkai tikrai nustebino sąmoningumu ir supratingumu. Labai smagu po metų ar dvejų matyti išsaugotą įdėtą triūsą, teikiantį naudą visuomenei“, – pažymi Jurbarko miškų urėdas.
Jo teigimu, Jurbarko rajone šioje srityje laukia dar daug veiklos, nes suremontuota tik labai maža dalis kelių, o savininkai, pamatę naudą, jau kreipiasi pagalbos ir prašo įtraukti vieną ar kitą ruožą į prioritetinius remontuotinų miško kelių sąrašus. Džiugina, kad visuomenė įsitraukia į bendrus valstybės reikalus, nes visi turime būti suinteresuoti, kad Lietuva gražėtų ir stiprėtų.
www.miskininkas.eu