Seimo komitetui pristatyta urėdijų reformos eiga ir pertvarkos etapų datos

7 gruodžio, 2017
Sąjūdis ateina
7 gruodžio, 2017
Prie miško kelių tvarkymo prisideda ir privatininkai
8 gruodžio, 2017

Seimo komitetui pristatyta urėdijų reformos eiga ir pertvarkos etapų datos 

Trečiadienį (gruodžio 6 d.) Seimo Aplinkos apsaugos komiteto (AAK) išplėstiniame posėdyje išklausyta išsami aplinkos viceministro Martyno Norbuto informacija apie valstybinių miškų valdymo reformos įgyvendinimo eigą. Apie jau atliktą darbą  ir urėdijų reorganizaciją, nurodant  konkrečias pertvarkos etapų datas, viceministras kalbėjo pasitelkęs Aplinkos ministerijos pranešimą  „Valstybinių miškų valdymo konsolidavimas vienoje valstybės įmonėje“ .   

Į gausius Seimo AAK narių ir pirmininko Kęstučio Mažeikos klausimus, be M. Norbuto, atsakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų departamento direktorius Donatas Dudutis bei generalinis miškų urėdas Rimantas Prūsaitis. Norbutas akcentavo, kad pasiruošimas konsoliduoti valstybinių miškų valdymą vienoje valstybės įmonėje Valstybinių miškų urėdijoje (VMU) vykdomas trimis etapais. Pirmasis – teisinio pagrindo sudarymas jau įvykdytas, antrasis – 42 miškų urėdijų ir Valstybinio miškotvarkos instituto reorganizavimas į VMU vykdomas nuo 2017 m. rugpjūčio ir bus baigtas 2018 m. sausio 1 d., o trečiasis etapas – VMU veiklos optimizavimas ir GMU likvidavimas tęsis per 2018 m. (GMU numatyta likviduoti pirmojo metų ketvirčio pabaigoje ar antrojo pradžioje).

Pertvarkai sudarytas reorganizavimo veiksmų planas ir veiksmų koordinavimo darbo grupė, taip pat atlikta pirminė miškų urėdijų turto, sutarčių ir pan. inventorizacija, parengtos visų urėdijų reorganizavimo sąlygos, pakeisti Valstybinio miškotvarkos instituto įstatai, numatant naują valdymo organą – valdybą, kurios anksčiau nebuvo.

Viceministras ypač svarbiu darbu įvardijo apsilankymą visose 42 miškų urėdijose, kuriose jis ar aplinkos ministras supažindino kolektyvus su numatoma reforma, jos eiga ir atsakė darbuotojams į rūpimus klausimus. Šiuo metu, anot jo, konsultacijos jau eina į pabaigą.

Taip pat organizuotas konkursas VMU vadovo pareigoms užimti, bet jis neįvyko, nes pretendentai neatitiko kvalifikacinių reikalavimų.

„Matome galimybę juos koreguoti, bet išliks reikalavimas turėti patirties stambių įmonių valdymo srityje. Manome, kad konkurse galės dalyvauti ir tokių  įmonių stambių padalinių vadovai, kurių dauguma – jauni žmonės. Kai sąlygos bus aiškios, VMU vadovo konkursas bus skelbiamas iš naujo“, – aiškino viceministras.

Anot jo, beveik baigta ir keturių nepriklausomų VMU valdybos narių atranka iš pokalbiui kviestų 19 pretendentų ( š viso darbo grupė gavo 42 kandidatų paraiškas). Siūlomus nepriklausomos valdybos narius šiuo metu vertina specialiosios tarnybos, o jų pavardes tikimasi sužinoti kitą savaitę. Aplinkos ministro įsakymu patvirtinta valdyba jau greitai galės pradėti dirbti.

Netrukus bus patvirtinta ir VMU struktūra, įstatai bei įmonė iki 2018 m. sausio 2 d. įregistruota Juridinių asmenų registre. Jos regioninių padalinių ( filialų) vadovų atranka numatyta sausio –vasario mėn. Iki filialo vadovo paskyrimo jam vadovaus laikinasis filialo vadovas – jų sąrašai jau sudaryti, atsižvelgiant į GMU siūlymus.   

Viceministro teigimu, pokyčiai jungiant urėdijas vyks palaipsniui, kad funkcijos būtų perimtos tvarkingai, taip pat siekiant išsaugoti specialistus ir miško darbininkus. Motyvacija jiems būtų didesni atlyginimai.      

Generalinis miškų urėdas R. Prūsaitis informavo, kad iš dabartinių urėdijų vadovų liko dirbti apie 20 urėdų, o urėdijose nuotaikos įvairios bei iš darbo gali išeiti nuo 2–3 iki 10–12 žmonių. Jo nuomone, reikia, kad filialams kuo greičiau pradėtų vadovauti pastovūs, o ne laikinieji vadovai – galbūt jau sausio pabaigoje.    

Mažeika: Prezentacija išsami

Seimo AAK pirmininkas K. Mažeika po posėdžio teigė, kad urėdijų reformos eigos pristatymas buvo išsamus ir konkretus, nes nurodytos  datos, kas atlikta ir kaip bus dirbama toliau.

Anot jo, nerimauta dėl neįvykusio VMU vadovo konkurso, medienos kainų šoktelėjimo, sektoriaus darbuotojų išsaugojimo, informacijos teikimo.

„Suprantame ir politinę aplinką, nes kai kas nori, kad reforma nepavyktų – tokių signalų yra. Bet matome, kad informacijos žmonėms pateikiama pakankamai, tačiau paprašėme, kad būtų dar glaudžiau bendradarbiaujama, kad urėdijų atstovai naujienas skleistų savo karšte“, – sakė AAK pirmininkas. Esą labai svarbu, kad per reformą būtų išsaugoti patyrę specialistai, iš jų ir buhalteriai, o tam motyvuoti turi ir didesni atlyginimai.

VMU vadovo konkursas, manoma, turėtų vykti 2018 m. pavasarį, o iki tol įmonei vadovaus laikinasis direktorius.

„Dėl filialų vadovų, tai kaip supratome iš generalinio urėdo, yra likę apie 20 urėdų, kurie potencialiai galėtų pretenduoti į filialų vadovus. Mane neramina tiesiog keistas momentas, kad jie negali būti laikinaisiais vadovais, nors iš principo galbūt daugelis laimės konkursus į šias pareigas. Jų kompetencija iki šiol tenkino, tačiau šie žmonės per tą neapibrėžtą laiką gali susirasti kitą darbą ir išeiti. Norėtųsi pastovumo ir kad jie galėtų tęsti veiklą kaip laikini vadovai, o po konkurso natūraliai pereitų į nuolatines pareigas. Siūlysime Aplinkos ministerijai apie tai pagalvoti, kad iki dalyvavimo konkurse žmonėms nenutrūktų darbo stažas, kad patirtis ir įgyta kompetencija būtų išlaikoma“, – kalbėjo K. Mažeika.

Aplinkos ministerijos pranešimas  „Valstybinių miškų valdymo konsolidavimas vienoje valstybės įmonėjeČia.  

www.miskininkas.eu