Prienų „Žiburio“ gimnazijos jaunieji miškininkai skina laurus Europoje

14 lapkričio, 2019
Sveikiname aplinkosaugos veteraną Rapolą Liužiną
14 lapkričio, 2019
Biokuro kaina: kertame šaką, ant kurios sėdime
14 lapkričio, 2019

Prienų „Žiburio“ gimnazijos jaunieji miškininkai skina laurus Europoje

Šiais metais Prienų „Žiburio“ gimnazijos jaunųjų miško bičiulių (JMB) komanda Čekijoje vykusiame tarptautiniame konkurse “Jaunimas Europos miškuose 2019” ( „Young People in European Forests 2019“) laimėjo 2-ąją vietą. Pirmiausia džiugina žinia, kad tuo metu, kai daugelyje šalies regionų jaunųjų miškininkų būreliai po urėdijų reformos pasijuto lyg ir užmiršti, prieniškiai ėmėsi aktyvios veiklos.

„Sambūrį įkūrėme visai neseniai – tik 2018-ųjų pavasarį, todėl apie ypatingas veiklas negalime pasigirti, – pasakoja JMB būrelio vadovė biologijos mokytoja Rasa Kučinskienė. – Domėjomės Punios šilo problema. Bendradarbiaudami su Prienų urėdija per pirmąsias pamokas mokėmės apie miškų sudėtį, brandos nustatymo būdus, miško kenkėjus, medienos panaudojimo galimybes bei kirtimus, todėl 2018 metais pirmą kartą dalyvavome ir nacionaliniame konkurse „Jaunimas Europos miškuose“, kuriame pelnėme antrąją vietą. Nesame prityrę miškininkai, bet tikri gamtos mylėtojai ir puoselėtojai. Mūsų gimnazija aplinkosaugos ir aplinkotyros veiklose dalyvauja jau labai seniai. Gimnazijos įkūrėjas Feliksas Martišius buvo ne tik kunigas, bet ir patyręs sodininkas, gimnazistai dirbdavo ir užsidirbdavo mokslui medelyne, kurio sodinukais buvo prekiaujama”.

Daugiausiai laiko – ekologinėms problemoms

Mokytoja R. Kučinskienė teigia besidominti supančia aplinka ir matydama jos kaitą ypač daug laiko skyria ekologinėms problemoms, apie ką vis garsiau kalbama. „Į šias veiklas įtraukiau ir savo mokinius bei gimnazijos bendruomenę: dalyvaujame aplinkos tvarkymo akcijose, sodiname medelius, renkame šiukšles miškuose, rūšiuojame atliekas, mokykloje organizavome ekologinio plakato, piešinių, projektų ekologinėmis temomis konkursus, – vardija mokytoja. – Daug dėmesio skiriame tiriamajai veiklai. Kadangi dalyvaujame aplinkosauginiame tarptautiniame Baltijos jūros projekte, kasmet vykdome oro kokybės įvertinimą pagal projekto metodiką. Viena iš įdomesnių veiklų, kurioje teko dalyvauti – aplinkosauginis projektas „Saugomų rūšių (vėjalandės šilagėlės, kalninės arnikos, tamsialapio skiautalūpio) paplitimas ir apsaugos priemonių numatymas Prienų šilo kraštovaizdžio draustinyje“. Jį vykdėme kartu su Lietuvos gamtos fondu. Respublikiniame aplinkosaugos konkurse „Ekologinė abėcėlė“ gimnazijos komanda buvo padovanota Aplinkos apsaugos ministro antrosios vietos diplomu. Respublikinėje vaikų ir jaunimo ekologinio projekto „Gamta šalia mūsų“ integruoto ugdymo akcijoje „Plukė-2011“ mūsų gimnazija tapo nugalėtoja, o po metų „Žiburio“ gimnazija pripažinta ekologiškiausia Suvalkijos mokykla 2012 m. Šalies mokinių ekologinių projektų konkurse „Miškų lobynai“, skirto tarptautiniams miškų metams paminėti, mūsų atstovai tapo laureatais. Dalyvavome ir ekologinėje „Žaliojoje olimpiadoje“. Mokinių komanda finale užėmė 4-ąją vietą, respublikiniame konkurse „Jaunasis gamtininkas“ laimėta antra vieta, respublikiniame konkurse „Mūsų eksperimentas“ esame tapę laureatais“.

R. Kučinskienės mokiniai yra atlikę nemažai tiriamųjų darbų, pavyzdžiui: „Grūdinių kultūrų atsparumo sausrai tyrimas“, „Įžeminimo įtaka sėklų daigumui ir augalų augimui“, „Rūgščiųjų kritulių įtaka sėklų dygimui”, „Žolelių arbata – mūsų miškų turtas“, „Punios šilo vertė, dabartis ir ateitis“. Šie tyrimai pristatyti respublikinėse ir tarptautinėse konferencijose, konkursuose. Tarptautiniame konkurse „Jaunimas Europos miškuose“ mokinės pristatė pranešimą „Punios šilo šlapžemės kaip vandens naudotojos ir saugotojos“ (darbo vadovės V. Gustaitytė ir R. Kučinskienė).

„Viena iš ryškiausių veiklų mūsų gimnazijoje pradėta nuo rajoninės konferencijos, o dabar jau tapo tarptautine aplinkotyrine konferencija „Atgal į gamtą“. Šiais metais jos tema – klimato kaita. Šiemet taip pat laimėtas tarptautinis Erasmus + projektas „Energijos santarvė ir klimatas“. Kartu su anglų kalbos mokytoja Vilija Gustaityte esame šių veiklų koordinatorės. Šio projekto siekis – prisidėti prie energijos tausojimo ir tikslingo vartojimo bei alternatyvių energijos išgavimo būdų, jos paskirstymo stengiantis sumažinti CO2 išmetimus į aplinką, vykdyti švietėjišką veiklą bendruomenėse, didinti mokinių ir bendruomenės narių motyvaciją domėtis aplinkosauga įtraukiant kuo daugiau žmonių, kad kiekvienas galėtų veikti atsakingai, mažinti vartotojiškumą kovojant su klimato kaita“, – apie kilnias užduotis ir nuveiktus darbus kalba mokytoja.

Konkurse netikėtumų nebuvo

Mokytojai R. Kučinskienei, su mokiniais dalyvavusiai Čekijoje vykusiame konkurse, didelių netikėtumų nebuvo. „Mokinės labai atsakingai ruošėsi, įdėjo vaidybinių elementų, kūrybiškai pristatė Lietuvą, paruošė suvenyrus, jų darbas sulaukė didelio susidomėjimo. Tikrai labai džiaugiuosi, kad mūsų komanda buvo labai stipri žiniomis ir buvo gerai įvertinta,“ – džiaugiasi mokytoja.

Miškininkystė – be galo įdomi sritis

Konkurse Čekijoje dalyvavusios Ugnės Karpavičiūtės teigimu, įspūdžiai puikūs. „Dar ir dabar smagu prisiminti grupines veiklas, naujas pažintis, konkurso dalyvių – mokinių, mokytojų, komisijos narių – susidomėjimą mūsų pranešimu. Manau, kad sunkiausia buvo pats pasiruošimas ir kelionė į Čekiją, kadangi važiavome automobiliu. O kalbant apie sunkiausią konkurso dalį, tai būtų testinė dalis – jai ruošiantis turėjome perskaityti 100 puslapių pdf formatu pateiktą informaciją, kur buvo gausu skaičių, nacionalinių parkų, gyvūnų ir augalų rūšių pavadinimų. Labiausiai netikėtas buvo darbas tarptautinėse komandose. Tikėjomės eiti į mišką ir ten vykdyti įvairias veiklas, tačiau vietoj to gavome daug įdomesnes užduotis (šaudymas iš lanko, orinio šautuvo, rąsto pjovimas, ugnies kūrimas ir kt.) toje pačioje teritorijoje, kurioje gyvenome, taip pat nuostabią galimybę artimiau pabendrauti su mokiniais iš skirtingų valstybių, sužinoti apie jų šalių kultūrą, švietimo sistemą, jų pačių pomėgius, tikslus “, – pasakoja Ugnė.

Paulina Mozūraitė antrina savo draugei sakydama, kad YPEF konkursas Čekijoje paliko išties daug įspūdžių. „Kadangi konkurso programa tęsėsi kelias dienas, visos komandos iš skirtingų šalių gyveno vienoje vietoje – Čekijos pietuose gamtos apsuptyje esančioje sodyboje. Visuomet buvome užimti įvairiomis veiklomis: dainavome tradicines čekų dainas prie laužo, gamtoje komandomis atlikome kūrybines užduotis, dalyvavome sportinėse rungtyse, aplankėme Lipno kalno apžvalgos taką. Konkurso metu sužinojome daug naujos informacijos apie miškų priežiūrą kitose Europos šalyse bei miškininko profesiją, bendravome su iš įvairių šalių atvykusiais bendraamžiais, kuriuos vienija pomėgis domėtis natūralioje gamtoje vykstančiais procesais, – džiaugėsi naujomis pažintimis mergaitė. –  2018 metais su komanda dalyvavau nacionalinėje YPEF konkurso atrankoje, tačiau tąkart užėmėme antrą vietą. Nors tikslių planų studijoms neturiu, bet esu tikra, jog ateitį siesiu su gamtos mokslais,  nes man tai be galo įdomi sritis. Taip pat turiu galbūt kiek utopišką svajonę gyventi pasaulyje, kuriame kiekvienas žmogus jaučia atsakomybę dėl savo veiksmų Žemei ir nuoširdžiai rūpinasi natūraliai susiformavusia ir nepakeičiama aplinka, stengiasi įveikti klimato krize tapusį klimato atšilimo procesą“. 

Airida Vaikšnytė taip pat džiaugiasi iš konkurso parsivežusi daug gerų emocijų: „Buvo įdomu klausyti skirtingų šalių atstovų pranešimų, be to, susipažinome su įdomiais žmonėmis. Sunkiausia buvo kelionė autobusu, tačiau kartu turėjome galimybę aplankyti kelis Čekijos miestus. Kadangi myliu gamtą, noriu neprarasti ryšio su ja, sieti savo ateitį su veikla gryname ore ar panašiai. Esu dalyvavusi gamtamokslinėse olimpiadose, konferencijose. Tačiau didelių laimėjimų nebuvo, tik savo rajone“.

Svarbu – nenutolti nuo gamtos

Mokytoja R. Kučinskienė kalba, kad sunku pasakyti, ar daug turi savo sekėjų. „Kasmet mokiniai laiko biologijos valstybinį egzaminą ir renkasi specialybes, susijusias su gamtos mokslais. Dalis orientuojasi į medicinos, genetikos, biochemijos mokslus, kiti renkasi ekologų, miškininkų, biologų specialybes. Svarbu, kad baigęs mokyklą mokinys domėtųsi mus supančia aplinka, nenutoltų nuo gamtos, ją puoselėtų ir saugotų. Pavyzdžiui, Evaldas Trainavičius, Jaunųjų mokslininkų konkurso laureatas, pasirinko ekologo specialybę, studijavo ir dirbo VDU Žemės ūkio akademijoje. Monika Raugevičiūtė baigė ekologijos bakalauro studijas Vilniaus universitete ir aplinkos apsaugos magistro studijas Kauno technologijos universitete. Milda Noreikaitė yra laidos „Mažiau yra daugiau“ vedėja“.

Įkvėpimo šaltinis – maži gamtos stebuklai

Buvusiais Rasos Kučinskienės mokiniais Lietuva gali didžiuotis. Jos paskatintidalyvauja Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, tarptautinio Baltijos jūros projekto renginiuose. Drauge su kolegomis mokytoja kiekvienais metais organizuoja biologijos-chemijos konkursą „Gamtos labirintai“ rajono 7–8 klasių mokiniams. Jos auklėtiniai užima prizines vietas 9–12 klasių mokinių biologijos olimpiados rajoniniuose etapuose.

„Daug dėmesio skiriu mokinių kūrybiškumo, iniciatyvumo ugdymui, skatinu atlikti tiriamuosius darbus, stebėti gamtą ir tiesiog būti jos dalimi“, – sako pašnekovė.

Šie metai jai ypatingi. Prienuose 2019 m. mokytojo nominacija paskirta „Žiburio“ gimnazijos biologijos mokytojai, metodininkei Rasai Kučinskienei. Apie save ji nelinkusi daug kalbėti, esą apie žmogų kalba jo darbai. „Esu kilusi iš Prienų rajono pedagogų šeimos. Tai netoli ir nuėjau, tik tęsiu, kas pradėta mano šeimoje“, – teigia metų mokytoja.

Savo mokiniams, gimnazijos bendruomenei, bendraminčiams, Prienų kraštui, Lietuvai  Rasa Kučinskienė linki ir kasdieniuose darbuose rasti laiko pasidžiaugti mažais gamtos stebuklais, nes jie – įkvėpimo šaltinis. „Linkiu visiems dirbti prasmingus darbus, kurie įkvepia jaunus žmones priimti ryžtingus spendimus keistis ir kurti tausojančią aplinką. Dėkoju Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialistams, Prienų savivaldybei, Nemuno kilpų regioninio parko direkcijos kolektyvui, buvusiai Prienų miškų urėdijai už nuolatinį bendradarbiavimą ir pagalbą ugdant jaunuosius gamtininkus“, – nuoširdžiai kalba mokytoja, neseniai subūrusi ir jaunuosius miško bičiulius.

Rasa Liškauskaitė

Nuotraukos iš Prienų „Žiburio“ gimnazijos JMB archyvo