Sveikiname aplinkosaugos veteraną Rapolą Liužiną

14 lapkričio, 2019
“Sūduvos girios”: Sūduvos girių ir miškų istorija keliauja per Lietuvą
12 lapkričio, 2019
Prienų „Žiburio“ gimnazijos jaunieji miškininkai skina laurus Europoje
14 lapkričio, 2019

Sveikiname aplinkosaugos veteraną Rapolą Liužiną

Aplinkos apsaugos veteranui, Aplinkos ministerijos įsteigtos VšĮ „Grunto valymo technologijos“ direktoriui Rapolui Liužinui lapkričio 13-ąją sukako 80 metų. Sveikiname šį garbų aplinkosaugininkų bendruomenės narį su reikšmingu Jubiliejumi ir linkime lietuviško ąžuolo stiprybės, tvirtų šakų ir plačios darbų lajos, kūrybinio įkvėpimo bei džiaugsmo.

Daugeliui gamtos, o kartu ir miškų apsaugos specialistų jis buvo mokytojas, globėjas, kitiems – vadovas, bendramintis ar bendražygis.

Savo gyvenimo tikslui – dirbti šalies aplinkos apsaugai – Rapolas Liužinas buvo ištikimas nuo pat jaunystės. Nors jau neliko jo gimtojo Stagelių kaimo Šėtos seniūnijoje, bet čia tebesruvena Šumera ir ošia Gumbių miškas, dar vaikystėje užkodavę itin stiprų Rapolo ryšį su gamta. Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultete Jubiliatas įgijo geografo-meteorologo specialybę ir darbinę veiklą pradėjo 1962 m. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje.

Jo karjeros vingiai išties įspūdingi. Nuo hidrometeorologijos tarnybos eilinio inžinieriaus ir jūrų sinoptiko prasidėjęs kelias nuvedė į laivus, tyrusius atmosferos, jūrų bei vandenynų užterštumą. Mokslo tyrimo, žvejybos, transporto laivais Rapolas išraižė visus pasaulio vandenynus.

Vėliau jo darbinės veiklos žemėlapyje rikiavosi Klaipėdos hidrometeorologijos observatorijos direktoriaus pavaduotojo, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos viršininko pavaduotojo aplinkos apsaugai, vyriausiojo valstybinio atmosferos oro apsaugos inspektoriaus Lietuvai ir Kaliningrado sričiai, Valstybinio gamtos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojo pareigos.

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo Rapolas Liužinas buvo vienas iš Aplinkos apsaugos departamento vadovų, Aplinkos apsaugos ministerijos sekretorius, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos viršininko pavaduotojas. Įsteigus viešąją įstaigą „Grunto valymo technologijos“ 1999 m. tapo jos direktoriumi bei šias pareigas užima iki šiol.

Jubiliatui 1989 m. suteiktas nusipelniusio Lietuvos gamtos apsaugos darbuotojo garbės vardas, 1999 m. – Viktoro Bergo premija, Vokietijos gamtos mokslų akademija 2005 m. jį apdovanojo Didžiuoju sidabro kryžiumi, įvairios kitos organizacijos – daugybe padėkų ir garbės vardų.

Vis dėlto pats svariausias apdovanojimas – Jam likimo skirtas pašaukimas dirbti gamtai, savo šaliai ir jos žmonėms, dalintis patirtimi ir gerumu.

www.miskininkas.eu kolektyvas