Suomių „Valtra“ traktoriai – kokybės ir ilgaamžiškumo derinys
Uždaroji akcinė bendrovė „Rovaltra“ – viena seniausių žemės ūkio technikos pardavimo įmonių Lietuvoje. Prieš beveik tris dešimtmečius šalies keliuose, laukuose ir miškuose pasirodę pirmieji traktoriai iš Suomijos šiandien jau galėtų stovėti technikos muziejuose, tačiau dar vienas kitas senukas „Valtra“ nenori užleisti vietos naujesniems modeliams, ir, lyg demonstruodami suomių kokybę bei ilgaamžiškumą, dar burzgia kokiame nors lauke ar miške.
Niekas nepaneigs, kad technikos ilgaamžiškumas priklauso ir nuo šeimininko, tačiau koks jis rūpestingas bebūtų, diena dienon tobulėjanti ir modernėjanti technika pati traukte traukia.
Vienos seniausių Lietuvoje žemės ūkio technikos pardavimo įmonių UAB „Rovaltra“ vykdantysis direktorius Jonas Trainaitis sako, kad miškininkai nuo seno yra jų bendrovės klientai. „Šiandien jau nieko nenustebinsi naujais traktoriais. Visi seniai suprato, kad laikas atsigręžti į naujoves. Vien šiais metais dirbti valstybiniuose miškuose išvažiavo apie 12 traktorių, o dar 10 įsigijo privačių miškų savininkai, – pasakoja vykdantysis direktorius
Galios ir patogumo santykis
Miškuose dirbantiems žmonėms, miškų ir žemių savininkams labai reikalingi ir augmenijos smulkintuvai miškui valyti, miško aikštelei paruošti po kirtimo, kelmams smulkinti. Šiemet daugeliui ūkininkų ypač reikėjo valyti menkaverčiais medžiais apaugusius sklypus, nes ne vienam teko keisti žemės paskirtį. „Rovaltra“ prekiauja suomių gaminama „Suokone Oy“ technika. Kad juos būtų galima efektyviai panaudoti, reikalingi galingi traktoriai – 200-300 arklio galių. Labai daug nupirkta „Twin-Trac“ traktorių su atbulinėmis valdymo sistemomis.
Tai, pasak J. Trainaičio, viena iš geriausių ir labiausiai žmogaus darbą lengvinančių technikų. „Tereikia pasukti sėdynę 180 laipsnių ir rasite vairą, reversą, akseleratoriaus pedalą, stabdžių pedalą ir porankį. Viskas suderinta: ir darbinė galia, ir patogi kabina. Taip labai patogu dirbti ir miškuose, ir tvarkant kelius: galima važiuoti atbuline eiga – išlieka toks pats greitis, geras matomumas ir didžiulis patogumas. „Twin-Trac“ gyvuoja jau 30 metų, o mūsų įmonė vienintelė Lietuvoje, kuri per metus parduoda 10 proc. traktorių su atbulinio vairavimo sistemomis, iš jų 5 proc. sudaro dirbantys miškuose, kitus 5 proc. – kelininkai, o visa kita – žemės ūkis. Šiandien šalyje yra per 3000 „Rovaltros“ atgabentų traktorių, apie 300 jų dirba miškuose”, – skaičiuoja pašnekovas.
J. Trainaitis neslepia, kad įsigijusieji tokią techniką giria ir ją, ir pardavėjus. „Technika pritaikyta dirbti sunkiomis sąlygomis, tad labai tinka mūsų klimatui, reljefui ir ūkininkų darbo sąlygoms. Tai labai našūs ir tvirti traktoriai. Nebijo sunkių darbų, nebijo sunkių sąlygų, nebijo iššūkių, todėl ir patinka mūsų pirkėjams. Tie traktoriai pirmiausia yra išbandomi Suomijos miškuose ir laukuose, kuriuose sunkios, šaltos, amžino įšalo, akmeningos žemės, o tik po to siunčiami į kitas Europos šalis. Mūsų krašte jiems lengviau dirbti nei Suomijoje“, – neabejoja sėkme vykdantysis direktorius.
Populiariausias iš populiariausių
Vargu ar kas paprieštaraus „Rovaltros“ vykdančiajam direktoriui J. Trainaičiui dėl minties, kad šiandien Lietuvoje iš jų atvežamų yra populiariausi T serijos traktoriai, kurių variklis nuo 170 iki 230 arklio galių. „Pagrindinė dedamoji renkantis traktorių yra variklis ir arklio galios. Tai visų pamėgti šešių cilindrų T serijos traktoriai. Jų parduodame 70 proc. Tai didžiausią pasisekimą rinkoje turinti technika, su kuria dirbama ir Lietuvos ūkiuose, ir Lietuvos miškuose, – apie populiarumą kalba vykdantysis direktorius. – Tą patį traktorių galima naudoti įvairiose srityse: žiemą kelių valymui, miško keliukų geideriavimui, rudenį ar žiemą medienos iš miško išvežimui, žemdirbiams jis tarnauja ir rudenį, ir pavasarį, ir vasarą… nuo sėjos iki javapjūties. Praktiškai traktorių galima naudoti visus metus, tik reikia ūkininkui turėti mišrų ūkį arba kaip Suomijoje pasirašyti sutartis su kelininkais ir prižiūrėti aplinkinius kelius. Deja, Lietuvoje tas sunkiai įgyvendinama – kelininkams mokama iš biudžeto, tad ir žiema dažnai užklumpa netikėtai…”
Beje, pasak pašnekovo, paskutiniais metais lietuvaičiai perka kokybišką, patikimą ir tikrai ne pačią pigiausią techniką. “Žmonės iš brošiūrų jau nieko nebeperka. Jie nori išbandyti, ištestuoti… Paklausia traktorių įsigijusio kaimyno, ar geras pirkinys, nesibaimina ir penkių kaimynų aplankyti, kad įsitikintų ir savo akimis pamatytų dirbantį traktorių. Nebūna taip, kad ateitų pas pardavėją į biurą ir sakytų: man reikia tokio daikto. Žmonės atsargūs, naršo internetinėje erdvėje, domisi, kartais atėję žino daugiau, negu mes… Paskutiniu metu klientai yra žingeidūs ir pirkti ateina jau surinkę gausybę informacijos. Prieš dvidešimt metų buvo populiaru pristatyti gaminį – naujieną. Dabar tai nieko nedomina, svarbiausia – kokybė, su tokia ar panašia technika dirbančių bendrovių, ūkininkų ar miškininkų, miškų savininkų nuomonė, jų atsiliepimai. Kovido laikotarpis parodė, kad parodos, prezentacijos visiškai neaktualios, niekam nerūpi, tad neverta jose ir dažnai dalyvauti. Gal kokį kartą, kitą… Mes jų neatsisakome, dalyvaujame, bet iš to jokios naudos. Tikrai nedarome taip, kaip anksčiau, kai dalyvaudavome visose parodose – kur reikia ir kur nereikia. Mes jau renkamės, ar tikrai reikia, – patirtimi dalijasi J. Trainaitis.
Kitas dalykas, nulėmęs parodų poreikį, technikos tiekimas. “Šiandien mes užsakymų turime daugiau, nei galime tiekti. Kovidas tam taip pat turėjo įtakos: viskas, kas buvo sandėliuose sukaupta, jau parduota. Kad pageidaujamą traktorių užsisakęs pirkėjas jį gautų, dabar gali tekti laukti iki 6 mėnesių. Anksčiau tas laikotarpis buvo dukart trumpesnis, pagamindavo per 2-3 mėnesius. „Valtra“, palyginti su kitais gamintojais, yra lankstesnė – pateikę užsakymą, prekės galime sulaukti per 4-6 mėnesius. Šiemet mes pardavėme 150 „Valtrų“, sandėlyje nieko neturime, viskas pagal išankstinius užsakymus. Ir 2023-iesiems jau pusmečiui į priekį turime užsakymų. Programa beveik įvykdyta, bet būna visaip… Nežinia, kokie bus kiti metai, sunku planuoti, nes situacijos keičiasi kardinaliai…”, – apie pardavimus kalba pašnekovas.
„Valtra“ Q modelių gama
J. Trainaitis sako, kad naujausios Q serijos traktoriai kol kas perkami žemės ūkiui, o skirtų miško ūkiui dar teks palaukti. „Q serijos traktorių paklausa bus didelė. Jie yra paprasti naudoti ir valdyti, tai išmani mašina, leidžianti dirbančiajam lengvai ir efektyviai atlikti bet kokias užduotis su bet kokiu padargu. Operatoriaus darbo sąlygos išskirtinės dėl erdvios ir patogios kabinos su pneumatine pakaba bei Valtra SmartTouch porankiu, puikaus matomumo,“ – naujausią traktorių apibūdina pašnekovas.
Jei kas gamintojų paklaustų, su kuo naujasis traktorius asocijuojasi, atsakymas būtų – su kokybe, su pagaminta meile ir ilgaamžiškumu. „Naujasis Q išties gali patenkinti reikliausių miškų ūkininkų poreikius, o tiems, kam reikia dar daugiau, įmonė siūlo Unlimited komponentus. Beje, šiandien net per 10 proc. traktorių užsakomi, naudojantis Unlimited kompletavimo galimybėmis. Kaip ir įprasta, Q traktoriai bus komplektuojami pagal individualius poreikius – nuo spalvos iki techninių savybių. Apie Q serijinės gamybos pradžią pranešta rugsėjį, o pirmieji vienetai klientus pasieks gruodį“, – teigia J. Trainaitis.
Istorinės „Valtros“ – Telšių miškuose
Kol lietuviai nekantriai laukia naujojo Q, nuvykę pas Telšių miškininkus į Valstybinių miškų urėdijos regioninį padalinį nė kiek nenustebome pamatę jau ne pirmą dešimtmetį skaičiuojančius „Valtra“. Padalinio mechanikas Algimantas Stuopelis sako, kad iš viso traktorių ūkyje yra 14 – ir naujesnių, ir senesnių. Dauguma jų – kelių remontui ar kitiems ūkio darbams. O „Valtros“ tik dvi. Viena jų dirba medelyne dar nuo 1997-ųjų metų. Visi medelyno darbuotojai džiaugiasi, kad jų mielu vardu vadinamas traktoriukas didžiausias pagalbininkas per darbymetį…
Jau 15 metų medelyne dirbantis traktorininkas Rimantas Sabaliauskas pasakoja, kad trijų cilindrų traktoriukas VALMET 365 patikimas – važiuoja senukas ir niekas jo nesulaikys. Pasak R. Sabaliausko, ir remontuoti, jei visada prižiūri, nereikia. “Labai geras”, – tikina Rimantas ir, atsisėdęs už vairo, kad visi patikėtų, smagiai apsuka ratą.
Kito likimas sunkesnis – miškuose, dažniausiai prie medžių sodinimo, kartais tenka ir po pelkes, po dumblą, kemsynuose, nuo 2004-ųjų, bet šį rudenį jau greit pavargsta…
Rasa Liškauskaitė
Nuotraukos Dainiaus Šerono ir nežinomų autorių
„Valtra“ Q modelių gama
Didžiausia galia pasiekiama, esant labai mažam variklio sūkių dažniui – 1850 aps./min., o maksimalus sukimo momentas išlieka pastovus nuo 1000 iki 1500 aps./min. Valtra EcoPower principas buvo pritaikytas visai Q serijai, taip dar labiau sumažinant degalų sąnaudas. Maksimalus važiavimo greitis pasiekiamas esant tik 1500 aps./min.
Transmisiją lengva valdyti. Q serijos elektroninis transmisijos valdymas automatiškai parenka mažiausius įmanomus variklio sūkius darbui, kad būtų išlaikytos mažiausios degalų sąnaudos, ir atitinkamai paskirsto galią hidraulikai, GTV arba transmisijai. Operatorius tiesiog sureguliuoja nustatymus taip, kad jie geriausiai atitiktų jo iškeltą užduotį.
Q nėra per lengvas ir nėra pernelyg sunkus – sveria 9,2 t. Didžiausias bendrasis svoris – 16 tonų, kas garantuoja didelę naudingąją apkrovą. Q serija kompaktiška, nedidelio aukščio ir ilgos ratų bazės. Dėl žemai esančio svorio centro Q yra ypač stabilus.