„Atgal į gamtą” – Prienų “Žiburio” gimnazijoje

Ką veikti savaitgalį: 10 vertų aplankyti vietų
6 gegužės, 2021
Selemonas Paltanavičius: „Meilė miškui gali prasidėti ir nuo atsitiktinai rasto kankorėžio“
8 gegužės, 2021

„Atgal į gamtą” – Prienų “Žiburio” gimnazijoje

Mums rūpi pasaulio ekologinės problemos: tirpstantys ledynai, smogas, aplinkos tarša, nykstančios rūšys. Visa tai vyksta dėl intensyvios klimato kaitos, o ją sukelia iškastinio kuro  naudojimas ir kita žmogaus veikla. Todėl  balandžio 27 d. Prienų „Žiburio“ gimnazijoje įvyko penktoji aplinkotyros – anglų kalbos konferencija „Atgal į gamtą“. Jos tikslas –  vykdant švietėjišką veiklą bendruomenėse didinti  mokinių ir bendruomenės narių motyvaciją domėtis aplinkosaugos problemomis ir siekti įtraukti kuo daugiau žmonių. Kad kiekvienas turėtų teisę veikti atsakingai mažinant savo vartotojiškumą bei kovojant su klimato kaita.

Nors tarptautinė konferencija vyko nuotoliniu būdu Zoom platformoje, ji sulaukė didelio susidomėjimo. Konferencijoje dalyvavo daugiau nei šimtas dalyvių – joje 24 tiriamuosius darbus anglų kalba, susijusius su klimato kaita, pristatė mokiniai iš Lietuvos miestų: Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Jurbarko, Alytaus, Garliavos, Pilviškių, taip pat Italijos, Prancūzijos, Ispanijos, Rusijos, Didžiosios Britanijos bei Lenkijos mokyklų.

Konferencija organizuojama bendradarbiaujant su Lietuvos aukštosiomis mokyklomis: KU, VDU Gamtos mokslų fakulteto Biochemijos katedra, VDU ŽŪA, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija, taip pat tarptautinės organizacijos „Žaliasis taškas“ Lietuvoje atstovais,  Prienų miesto savivaldybe, Prienų švietimo pagalbos tarnyba bei Erasmus + projekto „Europos žaliasis tikslas – švari energija ir aplinkos darna prieš klimato kaitą“  (2019-1-IT02-KA229-062189_4 (3) ir  tarptautinio Baltijos jūros projekto partneriais.

Konferencijos dalyvius ir svečius pasveikino  Prienų „Žiburio“ gimnazijos direktorė Irma Kačinauskienė, Prienų savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, savivaldybės Švietimo ir mokslo skyriaus vedėjas Rimvydas Zailskas,  taip pat  Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus metodininkė Gretė Vaičaitytė, BJP koordinatorė bei olandų tyrinėtojas, ilgametis Prienų „Žiburio“ gimnazijos rėmėjas Fons Joosten.

J. Fons paskaita

Įžvalgomis, kaip keičiasi kartų požiūris į klimato pokyčius, pasidalijo Klaipėdos universiteto lektorė dr. Agnė Šneiderienė. Estijos Baltijos jūros nacionalinė koordinatorė Gedy Matisen pristatė  kerpių tyrimų rezultatus vykdant BJP, Vilniaus Gabijos progimnazijos biologijos ir anglų kalbos mokytoja metodininkė Virginija Kriaučiūnaitė atskleidė mokytojų įtaką mažinant mokinių vartotojiškumą. Olandų filantropo Fons Joosten paskaita apie klimato pokyčius buvo skirta mokytojams, o tuo metu mokiniai suko galvas ir gilino žinias apie atliekų rūšiavimą VŠĮ „Žaliasis taškas“ atstovės Vaidos Griškevičienės organizuotame protmūšyje. Konferenciją papuošė Ievos Stankevičiūtės drabužių kolekcija iš antrinių žaliavų „Antrasis gyvenimas“, kurią pristatė „Žiburio“ gimnazistai bei mokinių kurti filmukai apie Lietuvą, Prienus ir gimnaziją.

Antrasis gyvenimas – drabužių kolekcija

Tiriamojo darbo ir praktinių veiklų metu mokiniai skatinami išsiugdyti sisteminius mokslinio tyrimo darbo įgūdžius (išmokti savarankiškai naudotis papildoma literatūra, apdoroti ir analizuoti stebėjimų duomenis, apibendrinti gautus rezultatus); mokytis laisvai protauti: suprasti idėjas ir koncepcijas; jomis, pastebėjimais ir eksperimentais remiantis daryti logiškas išvadas ir sprendimus; suprasti supančio pasaulio sudėtingumą ir harmoniją; patirti pažinimo džiaugsmą – toks ir yra šios akademinės visuomenės susibūrimo tikslas. Tad labai džiaugiamės, kad mūsų mokykla tapo to traukos centru. Be to, tai pirmoji konferencija anglų kalba, o kartu ir puiki galimybė tobulinti šią kalbą, gilintis į specifinę terminologiją, reikalingą studijoms.

Lietuvos mokinių pranešimas

Moksleivių darbus vertino kompetentinga komisija pagal iš anksto numatytus kriterijus. Šiais mokslo metais vertinimo komisiją sudarė: dr. Žydrūnas  Preikša, VDU ŽŪA Miškų ir ekologijos katedros lektorius, Renata Pavlavičienė, Prienų savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė, VDU Biochemijos katedros docentė dr.  Lina Ragelienė, VDU Biochemijos katedros lektorė dr. V. Vaitkevičienė, KU Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto Ekonomikos katedros lektorė dr. Agnė Šneiderienė ir Raminta Časonė, VŠĮ „Žaliojo taško“ atstovė.  Komisijos nariai džiaugėsi mokinių darbų gausa, negailėjo pagyrų už tiriamųjų darbų aktualumą, informatyvumą, išbaigtumą bei išskirtinumą.

Moksliškiausiais darbais pripažinti šie darbai:

Climate change impact on Apulian water supply. Sara Sassanelli ir Margherita Celenza (mokytojos Serafina Vero ir Cristina Mancini), Liceo Scientifico Edoardo Amaldi, Italija.

Air pollution in Lithuania, Climate change. Paulina Sabanskytė ir Supria Radiant Didla (mokytojos Vilija Gustaitytė ir Rasa Kučinskienė), Prienų „Žiburio“ gimnazija, Lietuva.

The investigation of the impact of invasive plant boxelder maple extracts on nitellopsis obtusa cells. Anastasija Jasinskaja ir Anželika Stepanovaitė (mokytojos Svetlana Griško ir Galina Vincukevičienė), Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazija, Lietuva. 

The influence of the climate change on plants.  Kristijonas Raibužis ir Monika Janušauskaitė (mokytojos Rasa Kučinskienė ir Jurgita Barkauskienė), Prienų „Žiburio“ gimnazija, Lietuva.

Džiaugiamės galimybe organizuoti tarptautinio lygio jaunųjų mokslininkų konfrencijas, didinti mokinių motyvaciją bei stiprinti STEM ugdymą ir populiarinimą, lavinti kalbos žinias, bendradarbiavimą, gebėjimą mokytis vienas iš kito. Stiprioji konferencijos pusė – galimybė skaityti pranešimus anglų kalba ir tiriamąjį darbą pristatyti 9 – 12 klasių mokiniams, kurie dar  tik pradeda žengti  didžiojo mokslo keliu.

Dėkojame visiems padėjusiems organizuoti renginį bei linkime kasdieniuose darbuose rasti laiko pasidžiaugti mažais gamtos stebuklais, nes jie – mūsų įkvėpimo šaltinis.

Konferencijos “Atgal į gamtą” koordinatorės:

Vilija Gustaitytė, Prienų “Žiburio” gimnazijos anglų kalbos mokytoja metodininkė,

Rasa Kučinskienė, Prienų “Žiburio” gimnazijos biologijos  ir chemijos mokytoja metodininkė

Gedy paskaita apie kerpių tyrimus BSP
Klaipėdos universiteto dr. Agnės Šneiderienės pranešimas
Protmūšis