Augindami čagą užsidirbsite pajamų ir išsaugosite mišką

Keltas ir nauja trasa Gražutės regioniniame parke
20 rugpjūčio, 2020
Miškininkystė saugomose teritorijose
21 rugpjūčio, 2020

Augindami čagą užsidirbsite pajamų ir išsaugosite mišką 

Čaga, vadinamasis juodasis beržo grybas, mūsų miškuose auga nuo seniausių laikų, o jo gydomosios savybės liaudies medicinoje žinomos jau kelis šimtmečius. Baltijos šalių miškai, grynas oras ir švari gamta sudaro puikias sąlygas juodajam beržo grybui augti, todėl prieš metus Estijoje, pasekus Suomijos pavyzdžiu, buvo pradėtos kurti pirmosios čagos plantacijos, kurios kiekvienam miško savininkui suteikia galimybę uždirbti pajamų iš savo beržyno, jo neiškertant. Šiandien juodojo beržo grybas jau gali būti sodinamas ir Lietuvoje.  

Idėja įkurti medicininių grybų plantaciją kilo iš praktinio poreikio. Estijoje gerai žinoma šeimos įmonė OÜ „Chaga“ gamina ir parduoda ekologiškus maisto papildus, kurių pagrindinė sudedamoji dalis ir yra būtent čaga, vadinamasis juodasis beržo grybas. Vis didėjantis susidomėjimas šiais maisto papildais tiek vidaus, tiek tarptautinėse rinkose estus paskatino užduoti sau klausimą, kaip įsitikinti, kad aukštos kokybės žaliavos – juodojo beržo grybo – užteks ir ateityje. Todėl buvo užmegztas ben­dradarbiavimas su Belgijoje įsikūrusia viena garsiausių grybų laboratorijų pasau­lyje. Į šią laboratoriją buvo siunčiama Estijoje užaugin­ta čaga, kuri Belgijoje buvo dauginama, pasinaudojant čagos grybiena apaugintais mediniais kaiščiais. Pirma­jame etape Estijoje į ber­žų kamienus buvo įsodinta 20 tūkst. tokių medinių ča­gos kaiščių, o šiandien ča­gą augina jau daugiau kaip 300 privačių miškų savi­ninkų, įsodinę savo beržy­nuose daugiau nei 230 000 kaiščių. Tuo tarpu Suomijoje, kur čaga auginama jau daugiau nei dešimtmetį, yra per 1500 augintojų.  

Kokią naudą gauna miško savininkas? 

Svarbiausias raktinis žodis čia būtų „investicijų grąža“. Čagos grybiena apaugintų medinių kaiščių įsodinimas į medžius yra alternatyvus būdas užsidirbti iš turimo mažesnio derlingumo beržyno. Beržai, į kuriuos įsodinamas šis medicininis grybas duoda derlių tris kartus kas 5-7 metus, o pirmąjį derlių galima nuimti praėjus penkeriems metams po kaiščių įsodinimo. Miško savininkui nereikia sukti galvos, kur realizuoti gautą derlių, nes jau prieš sodinant grybą, įmonė, gaminanti maisto papildus, sutartimi įsipareigoja supirkti visą grybo derlių. Taigi miško savininkui pradinė investicija nėra labai didelė, tačiau ji leidžia išmėginti naują būdą gauti pajamų iš turimo miško. 

Medicininių grybų auginimas ateityje bus įprasta miškotvarkos dalis. Čagos auginimas ne tik leis gauti daugiau pajamų, bet ir suteiks galimybę sumažinti išlaidas, susijusias su žemės mokesčiais. Be to, grybų auginimas Lietuvoje gali tapti puikia miškų kirtimo alternatyva. Taip miško savininkas galės prisidėti prie ekologinės pusiausvyros išsaugojimo ir kenksmingo poveikio aplinkai mažinimo. Galiausiai, čagos auginimas – tai indėlis į žmonių sveikatą. Moksliškai įrodyta, kad iš šio grybo paruošti maisto papildai stiprina imuninę sistemą ir slopina uždegiminius procesus. Tiek Estijos, tiek Lietuvos miškai, grynas oras ir švari gamta sudaro puikias sąlygas auginti ir rinkti aukščiausios kokybės žaliavas, reikalingas šiam vertingam eliksyrui pagaminti.  

Darius Špejeras – pirmasis miško savininkas Lietuvoje, nusprendęs padidinti savo miško vertę ir auginti čagą grybą savo beržyne. Pasak jo, tai buvo puiki proga ne tik atgaivinti nuosavą nenaudojamą beržyną, bet ir gauti papildomų pajamų. „Išgirdęs apie čagą grybo auginimo galimybes, nudžiugau  – jau kurį laiką turėjau beržyną, kurio niekam nenaudojau. Radęs visą reikiamą informaciją apie auginimo sąlygas, galimybes ir galimą pelną, nusprendžiau pamėginti ir investuoti į šią naujovę Lietuvoje. Visas procesas buvo nesunkus ir sklandus“, – patirtimi dalijasi beržyno savininkas Darius Špejeras. Anot beržyno savininko, jį itin džiugina tai, kad juodasis beržo grybas suteikia naudos daugeliui žmonių – čagos auginimas sudaro visą vertės grandinę, kuri prasideda žaliavos rinkimu ir baigiasi galutiniu produktu. Maisto papildų ir čaga eliksyrų jau galite įsigyti ir Lietuvoje, „Livin“ elektroninėje ir fizinėse parduotuvėse. 

Ar tai pelninga investicija?  

Siekdami paskatinti miškų savininkus dalyvauti šame projekte, įsipareigojome supirkti visą surinktą juodojo beržo grybo derlių. Suomių patirtis rodo, kad pajamos iš vieno hektaro beržyno yra 900–1500 EUR per metus. Taigi per visą 20-ies metų laikotarpį iš vidutinio dydžio miško galima gauti apie 25 000 EUR pajamų. Be to, projekte dalyvaujantiems miškų savininkams taip pat siūloma čagos kaiščių įsodinimo specialistų paslaugos ir suteikiama 100 % augimo garantija! 

„Čagos auginimas miškų savininkams reiškia naują plėtros etapą – auginant medicininius grybus galima užsitikrinti tvarias pajamas. Dabar miško savininkai, apart medžių kirtimo ir pardavimo medienai, neturi alternatyvos užsidirbti papildomų pajamų. Todėl mūsų siūloma alternatyva – puiki ilgalaikė investicija į savo mišką“, – teigia „Chaga“ pardavimų vadybininkė Lietuvoje Justina Greblikaitė.  

Kaip čaga auginama?  

Kadangi čaga, vadinamasis juodasis beržo grybas, dažniausiai auga ant beržų, šio grybo plantacijai reikia 0,25–2 ha miško, kuriame augtų šie medžiai. Tinkamos ir drėgnos, pelkėtos vietos. Mažesnio derlingumo beržynuose auginant medicininius grybus galima užsitikrinti tvarias pajamas. Tam prireiks į bent 10 metų senumo ir ne mažesnio kaip 10 cm skersmens beržo kamieną įsodinti čagos grybiena apaugintus medinius kaiščius. Šie mediniai kaiščiai įkalami į išgręžtas 4 cm gylio skyles. Skylės gręžiamos ir kaiščiai kalami iki 2 m aukščio. Vėliau patį medį galima realizuoti kaip medieną popieriui ar malkoms. 

Atvykite į Informacijos dieną  

Prieš metus estų įmonė OÜ „Chaga“ pradėjo organizuoti informacines dienas įvairiose Estijos vietose, kad visi miško savininkai, suinteresuoti įkurti medicininių grybų plantaciją, gautų praktinius mokymus apie tai, kaip iš tiesų atrodo medinių kaiščių įsodinimas. Šiemet pirmieji nemokami informaciniai renginiai bus surengti ir Lietuvoje, Anykščių ir Panevėžio rajonuose.  

  • Rugpjūčio 6 d., nuo 10 iki 12 val. informacinis renginys vyks Anykščių rajono savivaldybėje, Andrioniškio seniūnijoje, Sedeikių kaime.  
  • Rugpjūčio 6 d., nuo 16 iki 18 val. informacinis renginys vyks Panevėžio rajono savivaldybėje, Velžio seniūnijoje, Velžio kaime.  

Kviečiame visus privačių miškų savininkus atvykti ir gauti daugiau žinių apie čagos auginimą. Daugiau informacijos ir registracija į renginį el. paštu justina.greblikaite@chagahealth.eu arba tel. 8 (626) 07319. www.chagahealth.lt 

Užs. Nr. 386