Dėl ko aikčiojo privačių miškų savininkai Žlibinų konferencijoje?
Gražią tradiciją tęsianti Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos (LMSA) išvykstamoji konferencija, kurioje aptariami aktualiausi miškininkavimo klausimai ir apdovanojami pavyzdingai tvarkomų miško valdų laureatai, šiemet pakvietė į Žemaitiją. Gausus jos dalyvių būrys iš visos Lietuvos liepos 9-ąją susirinko į Plungės rajono Žlibinų miestelio kultūros centrą, kur teorinėje dalyje „Kaip plėtosime privatų miškų ūkį 2021-2027: išmoktos pamokos, kylantys iššūkiai ir būtiniausi sprendimai“ išklausyti pranešimai ir pagerbti pavyzdingai tvarkomų valdų 2020 m. nugalėtojai, o po to apžiūrėta pirmosios vietos laimėtojo Mindaugo Preibio valda. Apie jos kūrimą ir puoselėjimą pasakojo abu šeimininkai – Mindaugas su žmona Jolanta, komentavo vertintojai ir ekspertai, o lankytojai tęsė diskusiją apie tinkamą miško darbų organizavimą ir būtiną valstybės paramą.
O ta parama privatininkus vertė aikčioti, ypač po Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės vadovo dr. Nerijaus Kupstaičio pranešimo “Paskatos ūkininkavimui privačiuose miškuose remiantis gerąja ES šalių praktika”. Jame pranešėjas papasakojo apie Suomijos ir Vokietijos finansinę paramą miškų savininkams ne iš europinių, o nacionalinių biudžetų. Lietuvoje iš esmės visa parama teikiama iš ES lėšų, o apie kompensacijas dėl apribojimų saugomose teritorijose ir kitas išmokas iš valstybės iždo dar tik svarstoma. Anot N. Kupstaičio, Vyriausybės programoje miškų savininkams dėl kirtimų apribojimo numatyta skirti dėmesį, bet pinigai dar nenumatyti. Suomija ir Vokietija – tai tie pavyzdžiai, iš kurių galėtume pasimokyti.
Suomija remia gamtosaugines priemones, Vokietija – įprastą veiklą
AM Miškų politikos grupės vadovas pažymėjo, kad Suomija ir Vokietija skatinimui skiria daug nacionalinių pinigų, tai nėra europinių programų lėšos.
“Suomijos ilgalaikė programa METSO apima 18 metų (2008 – 2025 m.) laikotarpį, jos tikslas į aplinkos apsaugą įtraukti apie 180 tūkst. ha miškų, tai nemažas siekis, o finansiškai reiškia daugiau nei 500 mln. eurų. Kompensacija skiriama pradedant nuo žemės išpirkimo valstybės nuosavybėn ir pavertimo rezervatu, taip pat ir skatinant privačių gamtinių rezervatų steigimą, kai savininkui mokama išmoka už kirtimų nevykdymą. Tai pakankamai didelė išmoka – siekia 5-6 tūkst. eurų už ha, tačiau tai vienkartinė išmoka. Kita programos dalis, kai pasirašomos sutartys terminuotai apsaugai, pavyzdžiui, 10 metų – tuomet tiek laiko mokama išmoka su savininko įsipareigojimu nevykdyti kirtimų. Ji per 10 metų siekia maždaug 2,5 tūkst./ha, tai metinė sudaro apie 250 eurų už ha. Ši programa stabiliai įgyvendinama, per metus jai skiriama apie 30 mln. eurų nacionalinių pinigų”,- aiškino N. Kupstaitis.
Po tokių skaičių salė tik aikčiojo ir girdėjosi atodūsiai, kad mūsų privatininkams tai – tik utopija.
Visiškai nauja programa Vokietijoje, pradėta taikyti nuo 2020 metų. Čia priimtas politinis sprendimas skirti 500 mln. eurų privačių miškų tvarkymui paskatinti. Vokietijos miškai ypač nukentėjo nuo sausrų ir žievėgraužių.
“Federaliniu lygmeniu priimtas sprendimas mokėti miško savininkams už valdomą plotą. Žiūrima, ar miškas sertifikuotas, savininkas įsipareigoja vykdyti įprastą miškų veiklą, o išmoka už tvarkymąsi siekia 100-120 eurų už ha. Paramos schema labai paprasta, nes mokama visiems miško savininkams, kurie turi sertifikuotas valdas, vykdo veiklą ir valda yra didesnė nei 1 ha. Minimali suma siekia 100 eurų, jau 240 mln. eurų išmokėta. Mums galbūt svarbu ne skaičiai, o pats principas”,- akcentavo pranešėjas.
Dar viena nauja finansinių paskatų sritis ateityje gali būti išmokos, susijusios su klimato kaita, konkrečiai už anglies kaupimą miškuose. N. Kupstaičio teigimu, Lietuva tokią schemą, matyt, turės, tai numatoma svarstyti po nacionalinio susitarimo dėl miškų, realiai 2021-2023 m.
Padėkos, apdovanojimai
Apie naujoves ir galimybes miškų ir žemės savininkams, įgyvendinant valstybinės aplinkos ir miškų kontrolės pertvarką pasisakė Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Paulius Zolubas, per video konferencijos dalyvius sveikino LAMMC miškų instituto direktorius Marius Aleinikovas ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas, apie nacionalinio susitarimo eigą, pasaulinį kontekstą ir aktualiausius pastarojo laikotarpio iššūkius Lietuvos privačių miškų ir žemių savininkams kalbėjo LMSA pirmininkas dr. A. Gaižutis.
Po klausimų ir diskusijų iškilmingai medaliais, padėkomis ir dovanomis iš viso apdovanota 18 konkurso “Pavyzdingai tvarkoma valda 2020 m.” laureatų. Po jaudulio, malonaus šurmulio, padėkos žodžių, fotosesijos ir skanių Žlibinų virėjų pietų visi patraukė į šioje seniūnijoje labai gerbiamų žemiečių Mindaugo ir Jolantos Preibių prižiūrimas miško valdas. Jų prieigose prie žaliuojančių maumedžių ir ošiančių ąžuolų šeimininkams įteikta ir konkurso atminimo lenta.
www.miskininkas.eu inf.
Nuotraukos Dainiaus Šerono