Miškininkystės paroda-seminaras “Miškininkystė saugomose teritorijose” tęs tradicijas
Miškininkai ir kiti miškų ūkio specialistai po pernai Ukmergės rajone prie Siesarties vykusios miškininkystės parodos “Miškai: inovacijos ir tradicijos 2019” šių metų rugsėjį ketina daugiau dėmesio skirti diskusijoms apie saugomas teritorijas, ūkininkavimą jose ir režimo laikymąsi.
Tinklalapis www.miskininkas.eu kartu su partneriais – Valstybine saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija, miškų savininkų asociacijomis ir kitais – rudenį planuoja surengti parodą “Miškininkystė saugomose teritorijose”, kurioje vyks moksliniai seminarai bei praktiniai bandymai. Parodos iniciatoriai tikisi, kad būsimoji paroda pratęs “Miškai: inovacijos ir tradicijos 2019” tradicijas bei vėl taps švente, puikia proga susitikti miškininkams, šio sektoriaus ir gamtosaugos specialistams, mokslininkams, gamintojų ir paslaugų atstovams.
Vienas iš šios parodos iniciatorių Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos dėstytojas dr. Albertas Tebėra pateikė ne vieną pasiūlymą. “Paroda – jau tradicinis dalykas , o ekspozicija, jos pristatymas, seminaro temos turėtų būti platesnės: iš pradžių būtų aptarta bendra saugomų teritorijų tema ir jų skirstymas į grupes bei kokių jose kyla problemų, o po to jau galėtų būti aptariami smulkesni technologiniai dalykai – miško ugdymas, priežiūra, kirtimai. Kai mes šnekame apie saugomas teritorijas tai šitie, ne visai tradiciniai dalykai turi būti išnagrinėti išsamiau”, – siūlo dr. A. Tebėra.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis sako, kad būsimos parodos tikslas aptarti ir rasti sutarimą tarp naujų ar primirštų metodų taikymo bei gamtai tinkamų gamybos būdų saugomose teritorijose. “Tai būtų diskusija apie tai, kaip suderinti gamtos apsaugą ir miškininkavimą saugomose teritorijose”, – teigia pašnekovas.
Privačių miškų savininkų asociacijos prezidentas Aidas Pivoriūnas įsitikinęs, kad labai dažnai klaidingai galvojama, jog saugomos teritorijos gali sukelti įtampą tarp valdžios ir bendruomenės.
“Taip yra visame pasaulyje, bet šiandien turime pavyzdžių, kur iš to galvos skausmo galima padaryti ne ligą, o pasiūlyti gydymą ir suteikti sveikatos. Štai pavyzdys iš Portugalijos, Sintros nacionalinio parko. Direkcija, kol dar nebuvo parkas įtrauktas į UNESCO, pradėjo galvoti, kaip suderinti puikią gamtą, pilis, kalnus ir kaip padaryti, kad čia lankytųsi žmonės. Savo iniciatyva su labai nedidele valstybės pagalba ji sukūrė paslaugų spektrą – rodo lankytojams visus tvarkymo darbus: kas ir kaip vyksta. Dabar čia pasaulyje žinomas parkas, kuriam svarbi miškininkystė, pažintiniai takai, medžių pjovimo demonstravimas. O pati didžiausia naujiena – specialios veislės ypatingai tvirtų, stiprių arklių naudojimas kalnuotose, miškingose vietovėse. Įdomu, kad su kiekvienu arkliu gali dirbti tik jį prižiūrintis žmogus. Tarp jų užsimezgęs ypatingas ryšys, – dalijasi įspūdžiais A. Pivoriūnas. – Jeigu 1995 metais, kai buvome studentai ir girdėjome, kad arklys gali būti pagalbininkas miške, mes juokėmės, jog tai atgyvena, tai dabar tam tikrose saugomose teritorijose arkliai gali būti labai protingas ir pats geriausias pasirinkimas”.
A. Pivoriūno nuomone, kartais reikia sulaukti tinkamo momento ir vėl sugrįžti prie senų, patikrintų dalykų. Šiandien, kai bendruomenės piktinasi, kad sunkioji technika niokoja miško paklotę, tikrai verta padiskutuoti ir apie arklius, kurie gali pagelbėti ir ugdant, ir retinant miškus, ir saugant nuo gaisrų…
Pasiūlymai parodos – seminaro „Miškininkystė saugomose teritorijose“
programai
1. Ar reikia tobulinti Lietuvos miškų skirstymą į miškų grupes ? – dr. A. Tebėra.
2. Ūkininkavimas ES svarbos miškų buveinėse. Iššūkiai ir galimybės?
3. Ar reikia tobulinti miškų atkūrimo, įveisimo, ugdymo ir kirtimo technologijas? – V. Verbyla, V. Jusas
4. Kokią techniką racionaliausia naudoti tvarkant saugomų teritorijų miškus ? –
5. Alternatyvūs miškininkavimo būdai: Ko mus gali išmokyti Sintra (UNESCO, Portugalija) pavyzdys? – A. Pivoriūnas
7. Miško darbų technikos pristatymai
Rengėjai: www.miskininkas.eu
Partneriai: Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija
Draugai: LMŽSA, PMSA, MDRA, Lietuvos gamtos fondas, UAB “Nosted”
www. miskininkas.eu inf.