Sodinukai miškui ir kraštovaizdžiui

Ūkininkai priešinasi sumanymui drausti medžioklę Žuvinto biosferos rezervate
14 kovo, 2021
Miškininkai kviečia į inkilų kėlimo šventę
16 kovo, 2021

Sodinukai miškui ir kraštovaizdžiui

Nuo kada prasideda miškas? Užauginusi ne vieną šimtą tūkstančių miško sodmenų ir pasodinusi ne vieną šimtą hektarų miško kultūrų, matyt, neklysiu sakydama, kad miško auginimas prasideda nuo kirtimo ir nuo tinkamų sodmenų parinkimo. Bet kiekvienas atvejis kitoks…

Dar studijų metais pastebėjau, kad dalis profesūros buvo linkusi per pastarąjį dešimtmetį pakeisti savo nuomonę vienu ar kitu klausimu, tačiau esmė likdavo ta pati. Norėdamas padaryti kuo mažiau klaidų atkuriant ar naujai įveisiant mišką turi pasirinkti keletą medžių rūšių, kurias leidžia miško atkūrimo nuostatai.  Tuomet bet kokiu atveju sulauksi rezultato.

Visuomet jaučiu didelę aistrą kalbinti senuosius miškininkus praktikus – buvusius eigulius, girininkus, miško darbininkus. Jų žinios ir patirtis tikrai vertingi. Matau, kad tai puikus stimulas būtent naudoti kelias medžių rūšis. Ir ne vien dėl to, kad biržėje ar naujai želdomame plote vyrauja  keli dirvožemio tipai, bet ir dėl nuolat kintančių klimato sąlygų.

Pirmoji patirtis – Jonavos girininkijos medelyne

Pirmąją medelyno darbų patirtį įgijau Jonavos girininkijos medelyne. Nuo mažų dienų man buvo  žinoma ne tik miško ir dekoratyvinių  sodmenų auginimo technologija, bet ir pozityvus tuos darbus dirbančių žmonių požiūris į želdynus  ir mišką, kaip sudėtinę Lietuvos kraštovaizdžio dalį bei neįkainojamą bioresursų, dvasinės atgaivos šaltinį.

Pirmieji atkurtos nepriklausomos  Lietuvos metai prabėgo Kauno miškų ir aplinkos inžinierijos kolegijoje, kur man svarbiausia buvo perskaityti visą jos gausiuose bibliotekos fonduose esančią literatūrą sodmenų auginimo technologijų ir galimybių tematika. O puikūs ir entuziastingi pedagogai gausių praktikų metu suformavo pakylėtą požiūrį į Lietuvos miškininkystę, gamtą, jos genetinius išteklius ir bioįvairovę. Tolesnės studijos Lietuvos žemės ūkio universiteto Miškų fakultete dar labiau įprasmino pasirinktą kelią ir pagilino žinias ne tik paskaitų, bet ir gausių praktikų metu.

Sukaupusi minėtų žinių įkūriau savo medelyną, kuris veikia jau aštuoniolika metų. Dabar medelyne „Medstata“ dirbu kartu su vyru Raigedu, patyrusiu miškininku. Kiekviena gyvenimo diena vis dar siunčia išbandymus, naują patirtį. Daug  įdėjų teko pasisemti  lankantis Skandinavijos ir kituose Europos medelynuose. Šiuo metu vis dar vykstant valstybinio miškų ūkio reformomis, dažnai tenka susidurti su įvairiais iššūkiais ir išbandymais. Vis dėlto nuomonių įvairovėje ir nuolatiniame bėgime matome savo darbų prasmę bei reikšmingumą.

Šiandien medelynas „Medstata“ gali pasiūlyti įvairių sodmenų ne tik miško, bet ir kraštovaizdžio formavimui – sodinukų  kelių ir sodybų apsauginėms juostoms, dekoratyviniams želdiniams ir kitoms reikmėms.

Daugiau informacijos apie turimus ir parduodamus sodmenis bei teikiamas  paslaugas galite rasti tinklalapyje www.medstata.lt

Dovilė Lileikienė