Valstybiniuose miškuose gausus sniegas pažeidė apie 40 tūkst. medžių
Valstybinių miškų urėdijos (VMU) miškininkai jau pradėjo tvarkyti gausaus sniego išlaužytus medžius, o šiuos darbus planuojama baigti iki kovo pabaigos. Iš viso valstybiniuose miškuose pažeista apie 20 tūkst. kubinių metrų medienos – apie 40 tūkst. medžių. Tai prilygsta apie 100 ha plynų kirtimų.
Didžiausia žala padaryta VMU Panevėžio, Šalčininkų, Dubravos, Kretingos, Nemenčinės, Varėnos bei Trakų regioniniuose padaliniuose, kur medžiai išvartyti maždaug 30 tūkst. ha plote. Anot miškininkų, daugiausiai išlaužyta pušų, lūžo ir beržai, eglės bei kiti silpnesni, palinkę medžiai. Kentėjo jaunesnio amžiaus berželiai, kuriuos sniego svoris lenkė prie žemės, jie gali ir nebeatsitiesti…
Iš pradžių miškininkai padėjo energetikams pasiekti nutrauktus laidus, valyti kelius iki atokių kaimų. Dabar gausaus sniego padarinius jie likviduos miškuose, kad pavasarį išversti ar kitaip sužaloti medžiai netaptų kenkėjų židiniais. Naudojant galingą techniką valomi ir medžiais užversti miško keliai, medžiai pjaustomi į rąstus ar malkas. Prie gyvenamųjų namų esantiems pavojingiems medžiams tvarkyti samdomos papildomos pajėgos – medžiai tvarkomi pjaustant iš specialių bokštelių.
VMU Medienos ruošos skyriaus vadovas Vigantas Kraujalis primena, kad panaši žiema buvo gal tik 2009-aisiais, tad dabar stichija sukėlė nemažai nerimo ir nepatogumų tiek miškininkams, tiek gyventojams. Sniegolaužų tvarkymas išties sunkus, pavojingas ir lėtas darbas.
„Vėjovartas sutvarkyti gerokai paprasčiau, o tvarkant sniegovartas tenka privažiuoti prie kiekvieno medžio, jį nupjauti, sutvarkyti šakas ir kelią. Mūsų technika pajėgi važiuoti snieguotu mišku, tačiau ne visur įmanoma privažiuoti, kai kur prieiti dirbti gali tik žmogus“, – sako specialistas.
Miškininkai primena ir pernai kovą praūžusią audrą „Laurą“, kuri pridarė dar didesnės žalos. Tąkart suskaičiuota daugiau kaip 205 tūkst. kub. m. išverstų, išlaužytų medynų kiek didesniame nei 2,5 tūkst. ha – beveik tiek pat, kiek užima Kauno ir Šiaulių miestų plotas. Tuomet labiausiai nukentėjo medžiai su paviršine šaknų sistema, ypač eglės, taip pat medžiai su tankia ir masyvia laja.
Parengta pagal VMU inf.