Keturratis: gamtos draugas ar jos niokotojas?

Akciją „1000 ąžuolų giria Lietuvos mokyklose“ organizuojanti VDU Žemės ūkio akademijos bendruomenė kviečia puoselėti gamtą ir bendrystę
21 balandžio, 2022
„Vermeer“ smulkintuvai demonstruos efektyvią biokuro gamybą
21 balandžio, 2022

Keturratis: gamtos draugas ar jos niokotojas?

Pastaruoju metu keturračiai skambėjo tiek teigiama, tiek neigiama prasme. Sausio pabaigoje „linčiuotas“ bei teisintas ir garsus krepšininkas Linas Kleiza, įkliuvęs su keturračiu per Valstybinės miškų urėdijos ir Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnų reidą. O netrukus, žiemai parodžius nagus, gražiai atsiliepta apie įvairiems klubams priklausančius ir nepriklausomus keturratininkus, kurie po pūgos ir gausaus sniego išskubėjo valyti gatvių ir šaligatvių.

„Šiuo metu spaudoje dažnai aprašomi pavieniai atvejai, kurie neatspindi tikros keturračių naudotojų situacijos. Neneigsime: keturratininkų įvaizdis neigiamas, bet jis išpūstas iš kelių netinkamų pavyzdžių. Negerai, kai važinėjama nesilaikant taisyklių, tokie keturratininkai gadina visos bendruomenės įvaizdį. Tokių netinkamos elgsenos pavyzdžių yra ir kitose srityse. Sugalvoti didelius mokesčius ar baudas nėra vienintelis būdas padėčiai suvaldyti, būtina taikyti teisingas švietimo programas“, – mano Valdas Radvilavičius, „Motorider“ bendrovės, 15 metų prekiaujančios motociklais, keturračiais, aksesuarais, priežiūros priemonėmis bei atsarginėmis dalimis, direktorius.

Jis ragina keturračių vairuotojus būti sąmoningais ir vairuoti atsakingai bei saugiai – nedidinti greičio posūkiuose, ypač žvyrkelių jungiamuose posūkiuose įvažiuojant ar išvažiuojant į sankryžas, negadinti infrastruktūros ir nedaryti žalos gamtai.

Naudojimo galimybės – plačios

„Motorider“ direktorius pabrėžia: keturračiai nėra vien hobis ar laisvalaikio praleidimo gamtoje būdas. „Didelis procentas keturračių tarnauja ūkinėje veikloje. Keturračiais aktyviai naudojasi gaisrininkai, kariuomenė bei Palangos miesto gelbėjimo tarnyba. Su šiomis transporto priemonėmis prižiūrimos ganyklos ir keliai, tvarkomi miškai, atliekami geodeziniai matavimai, tiesiami ir prižiūrimi inžineriniai tinklai, dujotiekiai, geležinkeliai ir panašiai“, – vardija V. Radvilavičius.

Keturratis, pasak jo, yra gerokai pigesnė ir mobilesnė transporto priemonė nei visureigis ar traktorius. „Kiekvienam darbui gali tikti optimalus technikos panaudojimas. Juk su dideliu traktoriumi būtų nelogiška važiuoti aplink ganyklas tikrinti bandos, taisyti aptvarus, kaip su keturračiu nėra prasmės dirbti žemę ar sėti dideliame plote. Bet mažiems ūkiams jau siūlomi pesticidų purkštuvai, žoliapjovės, mulčeriai, akmenų rinktuvai, grėbtuvai ar kiti padargai bei techniniai sprendimai – taip keturračio galimybes būtų galima išnaudoti plačiau“, – pažymi „Motorider“ direktorius.

Pasiekia sunkiai pravažiuojamas vietas

UAB „Dzūkijos miškas“ dar 2006 m. įsigijo keturratį „Yamaha Grizzly“ ir dažniausiai jį naudoja pavasarį, miškasodžio metu. „Kadangi miškas sodinimas anksti pavasarį, kai visi keliai dar šlapi ir sunkiai pravažiuojami, turėdavome sunkumų pristatatant sodmenis iki želdomų sklypų. Dabar tas vietas puikiai pasiekiame prie keturračio prikabinę mažą priekabą su sodmenimis ir įrankiais. Kadangi „Yamaha Grizzly“ labai lengvas, jis visiškai nespaudžia grunto ir miško paklotės“, – dalijasi patirtimi  „Dzūkijos miškas“ vadovas Raimundas Lavrenovas.

Rudenį ši transporto priemonė tarnauja repelentams iki jaunuolynų atvežti. Tai labai palengvina darbus miško darbuotojams.

„Dzūkijos miško“ vadovas pastebėjo: keturratis miško kelius tausoja labiau nei bet kuri kita miško technika. „Be to, didelė ir keturračio ekonominė nauda – su palyginti mažomis kuro sąnaudomis galime atlikti daug darbų negadindami miško kelių kaip kad traktoriai ar džipai. Gerose rankose keturratis – didelis miško pagalbininkas, o žmonių, kurie miškuose vairuoja chuliganiškai – didelis gamtos naikintojas“, – tikina  R. Lavrenovas.

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos valdybos pirmininkas Algis Gaižutis papildo keturračių privalumų sąrašą. Jo žodžiais,prie šios transporto priemonės galima prikabinti įvairius agregatus ir panaudoti  miško darbuose – nuo medienos išvežimo (ištraukimo) iki valdų apžiūros.

„Valstybinė miškų tarnyba šiandien dar neturi ir nenaudoja savo veikloje keturračių motociklų, tačiau galbūt jie galėtų pasitarnauti miškų kontrolės ir reguliavimo funkcijoms sunkiai privažiuojamose vietovėse  vykdyti“, – samprotauja jos direktorius Karolis Mickevičius.

Protingai naudojant nežaloja kopų

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos vadovei Aušrai Feser  keturračiai dažniausiai asocijuojasi su pramogomis, turizmu. „Ypač dažnai jų teko matyti Pietų šalyse, kalnuose, dykumose. Lietuvoje tik pastaraisiais metais pagausėjo pranešimų apie važinėjimą miškuose, o tai sukėlė daug negatyvo. Žmonės ne visada pagalvoja, ką darys su nusipirktu daiktu. O kai jau turi, norisi išbandyti jo galimybes. Tokioms pramogoms skirtų teritorijų nėra, todėl važiuojama, kur arčiau ar kur įdomiau. Informacija apie apribojimus tikriausiai pasiekia vėliau. O elgesio kultūros klausimas, deja, dar vis aktualus“, – samprotauja nacionalinio parko direktorė.

A. Feser nuomone, visuomenės netolerancija yra labai paveiki priemonė: dabar visi gali fotografuoti ir teikti informaciją aplinkosaugininkams. „Mes parke esame pakabinę kameras ir fiksuojame pažeidėjus, bendraujame su policija. Jūsų straipsnis taip pat bus prevencinė priemonė  keturračių savininkams“, – pastebi  pašnekovė.

Chuliganų neatbaido 900 eurų bauda, keturračiai jau spėjo padaryti žalos Neringoje, todėl savivaldybė sureagavo nedelsdama: nuo  vasario 1 d. įsigaliojo  Neringos miesto savivaldybės tarybos sprendimas dėl  500 eurų keturračio įvažiavimo mokesčio. Komentuodamas priimtą sprendimąNeringos meras Darius Jasaitis akcentavo, kad mokestis nebus leidimas važinėti miškais ir kopomis, Neringa apskritai nenori šių transporto priemonių.

Vis dėlto naudojant protingai keturratis yra nepamainoma transporto priemonė Kuršių nerijos nacionaliniame parke.

„Direkcija galingą keturratį nusipirko 2018 metais. Pradėjome vykdyti pilkųjų kopų gelbėjimo projektą – mums reikėjo pašalinti sumedėjusią augaliją 400 ha plote. Galvojome, kaip išvengti sunkios technikos, kuri palieka smėlyje gilias provėžas. Mums netiko paprastas ratinis keturratis, ieškojome tokio, ant kurio ratų galima uždėti guminius vikšrus, nes tuomet keturračio svoris tampa santykinai mažesnis ir pėdsakai kopose lieka ne tokie ryškūs“, – pasakoja A. Feser.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos vadovė patikino, kad šis pirkinys labai pasiteisino, kai reikėjo dirbti labai stačiuose šlaituose, važiuoti per plikus smėlynus. „Traktorius būtų naudojęs daug daugiau kuro ir daugelio vietų net nebūtų pasiekęs. Kaip minėjau, guminiai vikšrai paliko tokius pėdsakus, kurių po metų jau beveik nesimatė. Be to, į tą pačią vietą nereikėjo važiuoti kelis kartus: ant keturračio yra sumontuotas manipuliatoriaus valdymo blokas ir hidraulinis variklis, todėl nukirsti krūmai ir medeliai buvo iš karto kraunami į priekabą ir gabenami į sandėlį“, –  pagalbininko  privalumus vardijo direktorė.

Be to, ši transporto priemonė puikiai pasitarnauja ir kasmet statant smėlio gaudykles Naglių mokomajame take, Parnidžio kopoje – keturračiu atgabenamos kartys ir šakos.

Kerinčiam gamtos kampeliui prižiūrėti, A. Feser teigimu, užteka vieno keturračio.

Maži, bet galingi

O štai Alytaus rajono savivaldybė, turinti tris keturračius-mažuosius traktorius, ieškos galimybių, kaip įsigyti jų daugiau. Anot mero Algirdo Vrubliausko, praėjusių metų pirkinys tikrai pasiteisino.

Su keturračių-mažųjų traktorių pagalba vasarą šluojamos, o žiemą valomos nuo sniego, barstomos žvyru Daugų, Simno ir Butrimonių aikštės, šaligatviai, kitos erdvės. Prie transporto priemonės galima prikabinti priekabą, joje išvežti medžių šakas, rudenį surinktus medžių lapus, kitus daiktus. Mero nuomone, tokie pagalbininkai praverstų ir kitose seniūnijose.

Esama problemų

„Motorider“ direktorius išvardijo keletą problemų, su kuriomis susiduria keturračių pardavėjai ir juos įsigiję asmenys. „Pardavėjai susiduria su įstaigų ir institucijų biurokratiniais trukdžiais dėl naujų modelių įtraukimo į sąrašus. Tai užtrunka 1-2 mėnesius ir tikrai nėra normalu. Taip yra dėl to, kad Lietuva taupo ir neperka europinės traktorių registrų bazės. Esama daug neaiškumų dėl registracijos, dėl vairuotojo teisių ir kitų dalykų“, – akcentuoja V. Radvilavičius.

Jo žodžiais, paprasčiausia yra su greitaisiais ratiniais traktoriais–keturračiais. Jie atitinka visus ES reikalavimus, yra sertifikuoti ir registruojami rajono ar miesto savivaldybėse kaip traktoriai. Ratiniams traktoriams–keturračiams galioja tokios pat taisyklės, kaip ir traktoriams: negalima važiuoti autostradomis ir ten, kur traktorių eismas draudžiamas, pavyzdžiui, Prienų miesto centre yra ženklas, draudžiantis traktorių eismą. Jei ratinio traktoriaus–keturračio galia mažesnė kaip 60Kw, tokiai transporto priemonei vairuoti užtenka B kategorijos, jei galia didesnė kaip 60 Kw, jau reikia turi turėti Tr2 kategorijos traktorininko pažymėjimą.

„Keturračiams, priskiriamiems L7eb1 klasei (euro4, euro5 standartas) vairuoti Lietuvoje reikalinga A ir B kategorija, kai visoje Europoje pakanka tik B kategorijos. Esame pardavę tokių keturračių ir apie jų vairuotojams keliamus reikalavimus sužinojome tik tada, kai pirmieji klientai gavo baudas“, – pasakoja V. Radvilavičius.

Kalbant trumpai: šiuo metu galima įsigyti naują keturratį motociklą, jį būtina registruoti, o vairuotojas privalo vadovautis Kelių eismo taisyklėmis ir yra pilnateisis jo dalyvis. „Tačiau dauguma to nežino, nes trūksta edukacijos. Kokie reglamentai ir tvarka galioja, kur yra legalu važiuoti nepažeidžiant galiojančios tvarkos? Tokie klausimai kyla ne vienam keturračio savininkui“, – primena „Motorider“ vadovas.

Panašiai kalba ir keturračių klubo „Kauno ATV bendražygiai“ vadovas Vytautas Banionis. Jo žodžiais, „Kauno ATV bendražygiai“ nori bendradarbiauti su miškininkais ir daugiau sužinoti apie saugomas teritorijas, kvartalines linijas bei kitus dalykus.

„Labai trūksta aiškaus ženklinimo miškuose, todėl mielai padėtume suženklinti. Net prisidėtume prie ženklų kūrimo ir gamybos finansais. Taip pat norėčiau pabrėžti, kad oficialių klubų nariai važiuoja tvarkingai ir atsakingai, saugo klubo vardą. Mūsų klubo įstatuose numatyta atsakingas važiavimo stilius, Kelių eismo taisyklių laikymasis, gamtos saugojimas ir puoselėjimas. Mes šia transporto priemone važiuojame būtent dėl to, kad mylime ir gerbiame gamtą, norime praleisti joje daugiau laiko, gražinti ir tvarkyti miškus, padėti gyvūnams šią šaltą žiemą, taip pat tvarkyti savo bendruomenėse stipriai apsnigtus kelius ir būti matomi kaip atsakingi piliečiai. Mūsų klubas yra pasirengęs sėsti prie derybų stalo su miškininkais ir kartu rasti sprendimus“, – tvirtina pašnekovas.

Aptarėme tik keletą su keturračiais susijusių problemų. Kituose straipsniuose kartu su tarnybų specialistais pristatysime šių transporto priemonių naudojimo taisykles gatvėse, miškuose, parkuose, supažindinsime su esančiomis lenktynių trasomis, rengiamomis varžybomis.

Vilma Kasperavičienė

Ką būtina žinoti apie keturračių registraciją?

Komentuoja Emilija Bardauskienė, „Regitros“ Komunikacijos skyrius jaunesnioji specialistė

„Regitroje“ transporto priemonės yra registruojamos remiantis jų dokumentuose nurodytomis kategorijomis. Kalbant konkrečiai apie keturračius, įmonė registruoja tuos, kurie patenka į L kategoriją. Ji, pagal Europos Sąjungos reglamentą, yra klasifikuojama į dar detalesnes atskiras kategorijas pagal konkrečius transporto priemonės parametrus, pavyzdžiui, į L6, L6e, L6e-A, L7, L7e, L7e-A ir kt. Taip pat pagal nacionalinį reglamentavimą yra išskiriama galingojo keturračio kategorija.

Visos šios ir kitos kategorijos, transporto priemonių aprašymai ir jų vairavimui reikalingos vairavimo kategorijos pateikiamos pridėtoje lentelėje.

Atkreiptinas dėmesys, kad reikalavimai L kategorijai priskiriamiems keturračiams yra numatyti ES reglamente, o galingiesiems keturračiams techninius reikalavimus nustato Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA).

Kuo būtina pasirūpinti prieš atvykstant įregistruoti keturratį?

Kokius dokumentus reikia pateikti registruojant keturračius, priklauso nuo tam tikrų faktorių. Pavyzdžiui, ar tai visiškai naujas keturratis, ar buvo prieš tai registruotas Lietuvoje, ar  užsienyje. Pastebėtina, kad registracijos procedūra ir reikalingi dokumentai yra identiški, kaip registruojant bet kokią kitą transporto priemonę.

Taigi, jei asmuo nori savo vardu įregistruoti keturratį, atitinkantį L kategoriją, kuris prieš tai jau buvo registruotas Lietuvoje, tai galima padaryti tiesiog internetu. Jį taip pat galima įregistruoti atvykus į „Regitros“ padalinį, kur reikės pateikti savo asmens dokumentą, pirkimo–pardavimo sutartį ar kitą įsigijimą patvirtinantį dokumentą bei registracijos liudijimą. Taip pat, kaip ir visais atvejais, reikės pasirūpinti galiojančia technine apžiūra ir draudimu.

Kalbant apie iš užsienio įvežtų keturračių registraciją, kokių papildomų be aukščiau įvardytų dokumentų ar procedūrų reikės, priklauso nuo šalies, iš kurios yra įvežta transporto priemonė.

Taigi, jei keturratis jau buvo registruotas kurioje nors ES valstybėje, bus reikalingas kilmės dokumentas, kuris patvirtintų, jog registruojama transporto priemonė atitinka tam tikrą kategoriją.

Tuo atveju, jei keturratis buvo registruotas trečiojoje šalyje, Lietuvoje reikės atlikti ir techninę ekspertizę. Įvertinus, kad transporto priemonė atitinka galingąjį keturratį arba vieną iš L kategorijų, ji bus užregistruojama. Su techninės ekspertizės įmonių sąrašu galima susipažinti čia: https://ltsa.lrv.lt/lt/kitos-paslaugos/technine-prieziura/eksploatavimo-prieziura/technines-ekspertizes#TESar dokumentus.

Beje, visoms iš užsienio atkeliavusioms transporto priemonėms „Regitroje“ yra atliekamas ir tapatumo nustatymas, todėl būtina pristatyti ir pačią transporto priemonę, o ne tik pateikti jos dokumentus. Taip pat primename, kad už iš Norvegijos, Šveicarijos, Islandijos ir Lichtenšteino bei visų trečiųjų šalių atkeliavusias transporto priemones reikės sumokėti privalomus muito mokesčius.

Taip pat galima ir dar viena situacija, kai norima užregistruoti naują, dar niekur neregistruotą keturratį. Tokiu atveju „Regitroje“ reikės pateikti transporto priemonės patvirtinimo dokumentą – ES atitikties liudijimą, kuris patvirtintų, jog keturratis atitinka kurią nors jau minėtąją kategoriją.

Atkreipiame papildomai dėmesį, kad registruojant naujus ar naudotus galinguosius keturračius reikės pateikti transporto priemonės kilmės dokumentus ir techninės ekspertizės pažymą.

Keturračių vairavimui reikalingos vairavimo kategorijos

Norint vairuoti keturračius, reikia būti įgijus AM, B1 arba A ir B kategorijos vairuotojo pažymėjimą. Kokios tiksliai vairavimo kategorijos reikės, priklauso nuo keturračio kategorijos (ši informacija žemiau skelbiamoje lentelėje).

Primename, kad AM kategoriją gali įgyti asmenys ne jaunesni kaip 15 metų. Taip pat šios kategorijos transporto priemones turi teisę vairuoti visi asmenys, kurie turi vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti bet kokią kitą transporto priemonę, pavyzdžiui, B kategorijos.

Tuo metu B1 kategoriją gali įgyti asmenys ne jaunesni kaip 16 metų ir tam reikės išlaikyti teorijos bei praktikos egzaminus.

Na, o A ir B kategorijos reikalingos tuomet, kai norima vairuoti galinguosius keturračius. Norint įgyti šias kategorijas, reikės išlaikyti ir teorijos, ir praktikos egzaminus. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones – 18 metų. Tuo metu A kategorijos – 20 metų, jei turima dvejų metų A2 kategorijos stažą. Jei ne, tuomet reikia sulaukti 24 metų.

Transporto priemonės kategorija, pavadinimasTransporto priemonės aprašymasTransporto priemonės vairavimui reikalingos vairavimo kategorijos
L6Keturratė transporto priemonė, kurios eksploatacinė masė ≤ 350 kg, be akumuliatorių baterijos, jei tai elektros varikliu varoma transporto priemonė, masės, kurių didžiausias projektinis greitis ≤ 45 km/h ir
 a) kurių variklio darbinis tūris ≤ 50 cm³, jeigu tas variklis yra kibirkštinio (priverstinio) uždegimo, arba
 b) kurio didžiausia naudingoji galia ≤ 4 kW, jeigu tai yra kitokio tipo vidaus degimo variklis, arba
c) didžiausia tolygi nominalioji galią ≤ 4kW, jeigu tai yra elektros variklis.
AM
L6e, Lengvasis keturratis              Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 4 000 mm; 2) plotis ≤ 2 000 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) didžiausias projektinis transporto priemonės greitis ≤ 45 km/h; 6) eksploatuojamos transporto priemonės masė ≤ 425 kg ir 7) variklio tūris ≤ 50 cm3, jei priverstinio uždegimo vidaus degimo variklis, arba variklio tūris ≤500 cm3, jei slėginio uždegimo vidaus degimo variklis yra transporto priemonės varymo sistemos konfigūracijos dalis; 8) ne daugiau kaip dvi sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą.AM
L6e-A, Lengvasis kelių kvadraciklas            Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 4 000 mm; 2) plotis ≤ 2 000 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varomas varikliu; 5) didžiausias projektinis transporto priemonės greitis ≤ 45 km/h; 6) eksploatuojamos transporto priemonės masė ≤ 425 kg ir 7) variklio tūris ≤ 50 cm3, jei priverstinio uždegimo vidaus degimo variklis, arba variklio tūris ≤500 cm3, jei slėginio uždegimo vidaus degimo variklis yra transporto priemonės varymo sistemos konfigūracijos dalis; 8) ne daugiau kaip dvi sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą; 9) L6e kategorijos transporto priemonė, neatitinkanti 9 L6e-B transporto priemonės klasifikavimo kriterijaus; 10) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 4 000 W.AM
L6e-B, Lengvasis kvadramobilis                  Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 3 000 mm; 2) plotis ≤ 1 500 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) didžiausias projektinis transporto priemonės greitis ≤ 45 km/h; 6) eksploatuojamos transporto priemonės masė ≤ 425 kg ir 7) variklio tūris ≤ 50 cm3, jei priverstinio uždegimo vidaus degimo variklis, arba variklio tūris ≤ 500 cm3, jei slėginio uždegimo vidaus degimo variklis yra transporto priemonės varymo sistemos konfigūracijos dalis; 8) ne daugiau kaip dvi sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą; 9) uždaras vairuotojo ir keleivių salonas, prieinamas iš ne daugiau kaip trijų pusių 10) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 6 000 W.AM
L6e-BP, Lengvasis keleivinis kvadramobilis                  Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 3 000 mm; 2) plotis ≤ 1 500 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varomas varikliu; 5) didžiausias projektinis transporto priemonės greitis ≤ 45 km/h; 6) eksploatuojamos transporto priemonės masė ≤ 425 kg ir 7) variklio tūris ≤ 50 cm3, jei priverstinio uždegimo vidaus degimo  variklis, arba variklio tūris ≤ 500 cm3, jei slėginio uždegimo vidaus degimo variklis yra transporto priemonės varymo sistemos konfigūracijos dalis; 8) ne daugiau kaip dvi sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą; 9) uždaras vairuotojo ir keleivių salonas, prieinamas iš ne daugiau kaip trijų pusių 10) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 6 000 W; 11) L6e-B transporto priemonės, suprojektuotos iš esmės kaip keleivinės transporto priemonės; 12) L6e transporto priemonė, kuri neatitinka 11 L6e-BU transporto priemonių  klasifikavimo kriterijaus reikalavimų;AM
L6e-BU, Lengvasis krovininis kvadramobilis                        Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 3 000 mm; 2) plotis ≤ 1 500 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) didžiausias projektinis transporto priemonės greitis ≤ 45 km/h; 6) eksploatuojamos transporto priemonės masė ≤ 425 kg ir 7) variklio tūris ≤ 50 cm3, jei priverstinio uždegimo vidaus degimo variklis, arba variklio tūris ≤ 500 cm3, jei slėginio uždegimo vidaus degimo variklis yra transporto priemonės varymo sistemos konfigūracijos dalis; 8) ne daugiau kaip dvi sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą; 9) uždaras vairuotojo ir keleivių salonas, prieinamas iš ne daugiau kaip trijų pusių; 10) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 6 000 W; 11) skirtas tik prekėms vežti, atviras ar uždaras, iš esmės lygi ir horizontali krovos platforma, kuri atitinka šiuos kriterijus: a)  ilgis (krovos platformos) × plotis (krovos platformos) ≥ 0,3 × ilgis (transporto priemonės) × plotis (transporto priemonės) arba b)  lygiavertis krovos platformos plotas, kaip pirmiau apibrėžta, naudojamas mašinoms ir (arba) įrangai montuoti; c)  suprojektuotas su krovos platforma, kuri aiškiai atskirta nejudama pertvara nuo vietos, skirtos transporto priemone važiuojantiems asme­nims; d)  krovos platforma gali pakelti mažiausiai 600 mm3 tūrio apimties krovinį.AM
L7Keturratė transporto priemonė, nepriklausanti L6 kategorijai, kurių eksploatacinė masė ≤ 400 kg (550 kg skirtų kroviniams vežti transporto priemonių), be akumuliatorių baterijų, jeigu tai elektros varikliu varoma transporto priemonė, masės ir kurių didžiausia naudingoji galia ≤ 15 kW.B1
L7e, Sunkusis keturratis      Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 4 000 mm; 2) plotis ≤ 2 000 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė: a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti; b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti; 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė.B1, jei didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 15 kW
L7e-A, Sunkusis kelių kvadraciklas                  Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 4 000 mm; 2) plotis ≤ 2 000 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė: a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti; b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti; 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė; 7) L7e transporto priemonė, neatitinkanti 8 L7e-B arba 9 ir 10 L7e-C transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 8) transporto priemonės, skirta tik keleiviams vežti; 9) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 15 kW.B1
L7e-A1, A2 sunkusis kelių kvadraciklas        Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 4 000 mm; 2) plotis ≤ 2 000 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė: a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti; b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti; 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė; 7) L7e transporto priemonė, neatitinkanti 8 L7e-B arba 9, 10 L7e-C transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 8) transporto priemonės, skirta tik keleiviams vežti; 9) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 15 kW; 10) ne daugiau kaip dvi balno tipo sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą; 11) turi vairo rankenas.B1
L7e-A2, A2 sunkusis kelių kvadraciklas                      Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 4 000 mm; 2) plotis ≤ 2 000 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė: a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti; b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti; 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė, ir 7) L7e transporto priemonė, neatitinkanti specialių 8 L7e-B arba 9, 10 L7e-C transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 8) transporto priemonės, skirta tik keleiviams vežti; 9) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 15 kW; 10) L7e-A transporto priemonė, neatitinkanti 10 ir 11 L7e-A1 transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 11) ne daugiau kaip dvi ne balno tipo sėdimosios vietos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą.B1
L7e-B, Sunkusis visureigis kvadraciklas        Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 4 000 mm; 2) plotis ≤ 2 000 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė: a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti; b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti; 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė; 7) L7e transporto priemonė, neatitinkanti 8, 9, 10 L7e-C transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 8) važiuoklės prošvaisa ≥ 180 mm.B1, jei didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 15 kW
L7e-B1, Visureigis kvadraciklas  Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 4 000 mm; 2) plotis ≤ 2 000 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė:        a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti;        b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti. 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė; 7) L7e transporto priemonė, neatitinkanti 8, 9 ir 10 L7e-C transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 8) važiuoklės prošvaisa ≥ 180 mm; 9) ne daugiau kaip dvi balno tipo sėdimosios vietos, į skaitant vairuotojo sėdimąją vietą; 10) įrengtos vairo rankenos; 11) didžiausias projektinis transporto priemonės greitis ≤ 90 km/h; 12) ratų bazės ir važiuoklės prošvaisos santykis ≤ 6.B1, jei didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 15 kW
L7e-B2, Dvivietis ar trivietis bagis    Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 4 000 mm; 2) plotis ≤ 2 000 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė: a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti; b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti; 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė; 7) L7e transporto priemonė, neatitinkanti 8, 9 ir 10 L7e-C transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 8) važiuoklės prošvaisa ≥ 180 mm; 9) L7e-B transporto priemonė, kuri nėra L7e-B1 transporto priemonė; 10) ne daugiau kaip trys ne balno tipo sėdynės, iš kurių dvi į montuotos viena šalia kitos, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą; 11) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 15 kW; 12) ratų bazės ir važiuoklės prošvaisos santykis ≤ 8;B1
L7e-C, Sunkusis kvadramobilis         Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 3 700 mm; 2) plotis ≤ 1 500 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varomas varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė: a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti; b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti; 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė; 7) L7e transporto priemonė, neatitinkanti 8 L7e-B transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 8) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 15 kW; 9) didžiausias projektinis transporto priemonės greitis ≤ 90 km/h; 10) uždaras vairuotojo ir keleivių salonas, prieinamas iš ne daugiau kaip trijų pusių.  B1
L7e-CP, Sunkusis keleivinis kvadramobilis    Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 3 700 mm; 2) plotis ≤ 1 500 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė: a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti; b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti; 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė; 7) L7e transporto priemonė, neatitinkanti 8 L7e-B transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 8) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 15 kW; 9) didžiausias projektinis transporto priemonės greitis ≤ 90 km/h; 10) uždaras vairuotojo ir keleivių salonas, prieinamas iš ne daugiau kaip trijų pusių; 11) L7e-C transporto priemonė, neatitinkanti L7e-CU transporto priemonių 11 klasifikavimo kriterijaus; 12) ne daugiau kaip keturios ne balno tipo sėdynės, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą.B1
L7e-CU, Sunkusis krovininis kvadramobilis                            Transporto priemonė, atitinkanti šiuos kriterijus: 1) ilgis ≤ 3 700 mm; 2) plotis ≤ 1 500 mm; 3) aukštis ≤ 2 500 mm; 4) keturratė ir varoma varikliu; 5) eksploatuojamos transporto priemonės masė: a) ≤ 450 kg, jei ji skirta keleiviams vežti; b) ≤ 600 kg, jei ji skirta prekėms vežti; 6) L7e transporto priemonė, kuri negali būti klasifikuoja kaip L6e transporto priemonė ir 7) L7e transporto priemonė, neatitinkanti 8 L7e-B, 9-12 L7e-B1, 9-12 L7e-B2 transporto priemonių klasifikavimo kriterijų; 8) didžiausia nuolatinė vardinė arba naudingoji galia ≤ 15 kW; 9) didžiausias projektinis transporto priemonės greitis ≤ 90 km/h; 10) uždaras vairuotojo ir keleivių salonas, prieinamas iš ne daugiau kaip trijų pusių; 11) skirtas tik prekėms vežti, atviras ar uždaras, iš esmės lygi ir horizontali krovos platforma, kuri atitinka šiuos kriterijus: a)       ilgis (krovos platformos) × plotis (krovos platformos) ≥ 0,3 × ilgis (transporto priemonės) × plotis (transporto priemonės) arba b)      lygiavertis krovos platformos plotas, kaip pirmiau apibrėžta, naudojamas mašinoms ir (arba) į rangai montuoti; c)       suprojektuotas su krovos platforma, kuri aiškiai atskirta nejudama pertvara nuo vietos, skirtos transporto priemone važiuojantiems asmenims; d)      krovos platforma gali pakelti mažiausiai 600 mm3 tūrio apimties krovinį; 12) ne daugiau kaip dvi ne balno tipo sėdynės, įskaitant vairuotojo sėdimąją vietą.B1
Galingasis keturratisKeturratė motorinė transporto priemonė atviru kėbulu, kuri skirta daugiausia naudoti pramogai arba žemės ūkyje ir važiuoti bekele arba keliais be dangos, kurios didžiausiasis projektinis greitis didesnis kaip 45 km/h ir (arba) variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm3, bet ne didesnis kaip 1 000 cm3, masė be krovinio didesnė kaip 400 kg, o kroviniams vežti skirtos šios keturratės motorinės transporto priemonės masė be krovinio didesnė kaip 550 kg (be akumuliatorių baterijų, jeigu tai elektros varikliu varoma transporto priemonė) ir didžiausioji naudingoji galia didesnė kaip 15 kW, bet ne didesnė kaip 100 kW. Prie galingųjų keturračių taip pat priskiriamos daugiau kaip 4 ratus turinčios motorinės transporto priemonės, atitinkančios galingiesiems keturračiams taikomus techninius reikalavimus.A ir B