Medžiotojai tikisi, kad naujasis aplinkos ministras turės tvirtą stuburą

S. Gentvilas: ‚‚Didelių revoliucijų miškų ūkyje nebus‘‘
27 lapkričio, 2020
Valstybinių miškų urėdija pradėjo prekybą Kalėdų eglutėmis
28 lapkričio, 2020

Medžiotojai tikisi, kad naujasis aplinkos ministras turės tvirtą stuburą

Planuojant ir vykdant miškų urėdijų reformą, purvais apdrabstyta miškininkų uniforma, o netrukus atėjo eilė ir medžiotojams. Viešojoje erdvėje jie ne kartą išvadinti žvėrelių žudikais, o medžioklė, kaip ir sovietiniais laikais, įvardijama nomenklatūros pramoga.

„Anksčiau buvo blogiausi ūkininkai, po to –  ūkininkai-medžiotojai, dabar blogiausi yra medžiotojai,  – nuoskaudos neslepia Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) pirmininkas Jonas Talmantas. – Jei naujasis aplinkos ministras nepaisys visų interesų, o klausys garsiai rėkaujančių prieš medžiotojus nusiteikusių asmenų su Rūta Janutiene priešakyje, medžiotojams tikrai nebus lengviau nei prie ankstesnės valdžios. Jos sukeltam chaosui išnarplioti vargu ar užteks vienos kadencijos“.

Reikia ir sąvokos, ir aiškaus reglamentavimo

Siekiant kad padėtis bent kiek pasikeistų į gerąją pusę, LMŽD atstovų nuomone, pirmiausia valdžia į teisinę bazę turėtų įtraukti sąvoką „trukdymas medžioklei“ ir  aiškiai ją reglamentuoti, kada ir kokiais atvejais šis punktas turi būti taikomas. Tokiu būdu visi: ir priešiškai nusiteikę asmenys ar grupuotės, vykdančios socialinius ir kitokius išpuolius, ir medžiotojai turėtų aiškiai įstatyme apibrėžtą tvarką.

„Medžioklė yra ūkinė veikla. Mes turime tam tikrus įsipareigojimus valstybei, gamtai, ūkininkams ir miško savininkams. Valstybei mokame mokesčius už suteiktą teisę medžioti, o už tam tikrų įsipareigojimų neįvykdymą esame ir baudžiami. Jei mums trukdoma medžioti, kaip  mes galime vykdyti tą ūkinę veiklą?  Jei teisinė sistema nebus iki galo sudėliota, medžiotojų reikalai tik blogės“, – neabejoja J. Talmantas.

LMŽD pirmininko įsitikinimu, būtina peržiūrėti visas taisykles ir įstatymus, kurie yra abejotini ir kuriais vadovaujantis gali bet kas, bet kada ir bet ką daryti, „mindyti morališkai, žeminti ir trukdyti“. „Įstatymais ir poįstatyminiais aktais reikia viską sutvarkyti taip, kad neliktų vietos piktnaudžiavimui ir kraštutinumams. Kai nekompetentingi, neturintys stuburo ministrai surašo įstatymus ar taisykles, kuriomis gali manipuliuoti visokie žalieji ir kitokie „gamtos mylėtojai“ ar vilkų saugotojai, žaidžiama į vienus vartus“, – teigia pašnekovas.

J. Talmantas priminė, kad panašūs dalykai vyksta visoje Europoje, tačiau kai kurios šalys jau susitvarkė ir išmetė punktus, atšaukiančius draudimus trukdyti medžioklei ar miškui kirsti. „Juk iš šios veiklos kai kurie ūkininkai ir miškininkai gyvena. Veiklą įstatymo rėmuose vykdantis Lietuvos pilietis taip pat turi būti apsaugotas nuo puolančių“, – įsitikinęs J. Talmantas.

Kritikavo dėl sunaikinto sąvado

Nueinančiai valdžiai jis negailėjo kritikos ir dėl sunaikinto sąvado. „Įsivaizduokite – dabar nė vienas LMŽD rajonas neturi statistikos, nežino, kiek yra medžiotojų, kiek laisvų, kiek priklauso būreliams, koks kiekvieno medžiotojo medžioklės stažas. Tarkime, pasibaigia medžiotojo medžioklės bilieto galiojimo laikas, reikia pasižiūrėti, kada jis išrašytas, o pažiūrėti nėra kur, visa informacija dingusi“, – piktinasi draugijos pirmininkas.

LMŽD netenkina ir medžiotojo bilieto išdavimo terminai. Pasak J. Talmanto, dabar norint jį gauti, Aplinkos apsaugos departamente reikia laukti 2-3 mėnesius. Toks vaizdas, kad tas bilietas – auksas“, – rėžia pašnekovas.

Šią bendruomenę piktina ir tai, kad  jie net dažniau puolami nei brakonieriai, kurie geriausia medžiojimo įranga šaudo tiesiog nuo kelio. „Medžiotojams neleidžiama turėti naktinio matymo optikos, termovizorių, duslintuvų  ir kitų dalykų, o brakonieriai medžioklės ginklais  mus lenkia 200 procentų. Vien  prie „Via Baltica“  kelio Kėdainių rajono teritorijoje šiemet radome 12 nušautų ir išmėsinėtų elnių. Niekas tų brakonierių negaudo. Kai brakonieriai sulaikomi, pasitaiko, kad Aplinkos apsaugos agentūros inspektorius atvyksta po paros ar dar vėliau. Jei ir toliau bus ieškoma klaidų medžiotojų lapuose, bet  nežiūrima, kas vyksta gamtoje, brakonieriavimas suvešės ar labiau“, – prognozuoja J. Talmantas.

Kad būtų ką medžioti, reikia daug metų intensyviai rūpintis žvėrimis, juos savomis lėšomis papildomai šerti žiemą. „Be to, mes už medžioklės plotus mokame pinigus, o žvėris išmedžioja brakonieriai“,  – pažymi pašnekovas.

Viliasi, kad nevengs diskusijų ir įsiklausys į patarimus

LMŽD vadovybė ir nariai viliasi, kad naujasis aplinkos ministras labiau įsigilins į esamas problemas, kalbėsis su medžiotojų bendruomene, kurioje daug patirties ir išminties turinčių žmonių, įsiklausys į jų patarimus.

„Tik kalbėdamiesi ir diskutuodami galime sukurti gerus įstatymus ir taisykles. Dažnas nueinančios valdžios atstovas buvo įsitikinęs, kad yra profesionalas, viską geriausia žino ir sukėlė tokį jovalą, kad jį greitai išsrėbti bus be galo sunku“, – sako J. Talmantas.

Medžiotojai tikisi, kad naujasis Aplinkos ministerijos vadovas turės tvirtą stuburą. „Kai stuburas silpnas, jo turėtoją lanksto ir laužo kas tik gali. Tai kad buvęs ministras visiškai neturėjo stuburo, parodė medžioklės su lankais atgaivinimo istorija. Juk medžioklė ir prasidėjo nuo lankų, taip nušautas žvėris greičiau nukraujuoja, nepabėga, viskas su tuo siūlymu juk buvo gerai, tačiau ministras nesugebėjo atstovėti savo pozicijos“, – pabrėžia LMŽD  pirmininkas.

Augustė Teiberytė

Nuotraukos www.miske.lt ir Dainiaus Šerono